3 wskazówki, jak pomóc trawnikowi przetrwać upały

3 wskazówki, jak pomóc trawnikowi przetrwać upały

Podczas upałów trawa szczególnie potrzebuje życiodajnej wody, która szybciej wyparowuje niż zwykle. Mocne słońce powoduje obumieranie oraz żółknięcie trawy. Zachowanie pięknego trawnika w takich warunkach wymaga specjalnego traktowania, ale trzymając się 3 prostych wskazówek będzie on zdrowy i zielony przez cały sezon. Czytaj dalej

 

Wskazówka 1 - Podlewanie 

Nie wolno podlewać w ostrym słońcu, ponieważ bardzo łatwo wtedy o spalenie roślin. Idealna pora na podlewanie to wczesny poranek. Słońce jeszcze nie przypieka a woda zdąży wniknąć w glebę zanim wyparuje. Pamiętajmy również, żeby podlewanie było na tyle obfite, by dostarczyć trawie wystarczającej ilości wody na cały dzień. Można również podlewać wieczorem, ale dłużej wilgotna jest bardziej podatna na choroby grzybowe.

 

3 wskazówki, jak pomóc trawnikowi w upalne dniMateriały prasowe firmy Krysiak

Wskazówka 2 - Koszenie 

Trawa podczas upałów rośnie wolniej, ale… mimo to należy ją kosić systematycznie. - Ważna jest precyzja cięcia, dlatego musimy zadbać o to, by mieć ostre noże w naszej kosiarce.  - radzi Grzegorz Kowalczyk, ekspert z firmy Krysiak. - Tępe ostrza uszkadzają źdźbła, przez co trawa traci jeszcze więcej wody.  Pamiętajmy również o wysokości: nie powinniśmy przycinać trawy zbyt krótko. Jednorazowo nie należy ścinać więcej niż ok. 1/3 wysokości źdźbła.

 

Czytaj również: Jak pielęgnować trawnik po ulewnych majowych deszczach

 

3 wskazówki, jak pomóc trawnikowi w upalne dni

Materiały prasowe firmy Krysiak

 

Wskazówka 3 - Nawożenie 

Nawożenie dostarcza trawie odpowiednich minerałów. Zabieg ten powinniśmy wykonywać przynajmniej raz w miesiącu. Aby trawa przetrwała w okresach upałów, dobrze jest stosować nawozy potasowe, które zwiększają odporność na suszę pomagając utrzymać wodę. Potas reguluje podstawowe procesy przemiany materii i wzrostu. Aby nawóz był skuteczny należy go równomiernie rozsypać na całej powierzchni trawnika. Najlepszy efekt uzyskamy nawożąc rozsiewaczem. Po nawożeniu dobrze jest podlać trawnik, by spłukać nawóz z trawy, ponieważ sole zawarte w nawozie mogą uszkodzić źdźbła.

 

3 wskazówki, jak pomóc trawnikowi w upalne dni

 

Czytaj również: Jak uzyskać efekt angielskiego trawnika

 

Te proste wskazówki dopomogą Państwu zachować zieloną oazę nawet w największe upały. Niech ogród cieszy oko niezależnie od pory roku.

Źródło: Commplace / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 15831 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 131

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >