4 proste kroki, które ułatwią remont mieszkania

4 proste kroki, które ułatwią remont mieszkania

Podczas letnich miesięcy Polacy najczęściej biorą w dłonie wałki, pędzle czy wiertarki i zabierają się za odświeżanie swoich własnych „M”. Najczęściej decydujemy się na remont jednego czy dwóch pomieszczeń. W jaki sposób uchronić pozostałą część mieszkania przed zabrudzeniami? Jakie narzędzia i akcesoria ułatwią nam pracę? Jula proponuje kilka tricków, pozwalających na sprawne przeprowadzenie remontu. Czytaj dalej

 

Krok pierwszy, czyli jak ochronić mieszkanie przed zabrudzeniem

Wszelkie remonty wiążą się z bałaganem: kurzem, pyłem czy plamami z farby, dlatego przed przystąpieniem do działania mieszkanie należy odpowiednio zabezpieczyć.

Podczas prac remontowych bardzo łatwo uszkodzić podłogi - spada na nie gruz, kapie farba, przesuwamy po nich wiadra. Doczyszczenie parkietu czy kafelków po remoncie to naprawdę ciężka praca. Z tego względu trzeba podłogę osłonić, najlepiej grubą folią malarską, przez którą nie przemiękną ani farby, ani zaprawy i która jednocześnie uchroni powierzchnię przed zarysowaniami. Folię przyklejamy za pomocą taśmy maskującej w pomieszczeniach remontowanych, a także pomieszczeniach przechodnich (np. w korytarzach).


4 proste kroki, które ułatwią remont mieszkania

 

Szczególnie uciążliwe podczas remontu są pył i kurz, które powstają podczas wiercenia czy szlifowania ścian i przenikają przez najmniejsze szczeliny do wszystkich pomieszczeń, również tych, w których chcielibyśmy zachować porządek. Drzwi wraz z ościeżnicami można zakleić zwykłą folią, jednak w ten sposób wyłączamy dane pomieszczenie z użytku lub musimy odklejać folię przy każdorazowym przechodzeniu do pokoju czy kuchni.

 

4 proste kroki, które ułatwią remont mieszkania

 

Czytaj również: Wakacje to dobry czas również na malowanie ścian

 

Praktyczne rozwiązanie stanowią specjalne drzwi foliowe.  Są one wyposażone w zamek błyskawiczny, umożliwiający wielokrotne korzystanie z przejścia. Na podłodze tuż przed wejściem do remontowanego pomieszczenia dobrze jest położyć lekko wilgotny, stary ręcznik, w który będzie można wytrzeć buty. Dzięki temu oszczędzimy sobie sprzątania po remoncie całego domu.

 

4 proste kroki, które ułatwią remont mieszkania

Krok drugi, czyli zadbaj o swoje bezpieczeństwo podczas remontu

Przygotowując się do remontu, należy zadbać o własne bezpieczeństwo, zwłaszcza podczas prac na wysokościach. Aby ułatwić sobie dostęp do ścian, sufitów i zakamarków, zamiast np. wchodzić na stołek lub krzesło, warto wybrać lekką i stabilną, składaną aluminiową drabinę wielofunkcyjną. Może być ona używana jako drabina wolnostojąca i przystawna, a po uzupełnieniu o dodatkowe elementy stanie się podestem roboczym. Stabilne podłoże to podstawa bezpieczeństwa podczas remontu! Dodatkowy atut tej drabiny, to możliwość złożenia do kompaktowych rozmiarów, co ułatwi jej przechowywanie.

 

4 proste kroki, które ułatwią remont mieszkania

Krok trzeci, czyli jak wiercić bezpiecznie i żeby się nie namęczyć

Przed rozpoczęciem wiercenia należy zadbać o to, aby nie uszkodzić ukrytej w ścianach lub podłogach instalacji elektrycznej. Kable, konstrukcje stalowe czy drewniane pomoże zlokalizować wykrywacz wielofunkcyjny. Czytelny wyświetlacz LCD i sygnał dźwiękowy poinformują nas o ukrytej przeszkodzie. 

Po sprawdzeniu, czy nasza ściana nie kryje instalacji, przystępujemy do pracy. Wywiercenie otworu w betonie, cegle czy w metalu nie będzie kosztować nas wiele fizycznego wysiłku, jeśli użyjemy młotowiertarki, wyposażonej w udar pneumatyczny. Aby podczas tej czynności zbytnio nie nabrudzić, warto podstawić pod wiercony otwór rurę od odkurzacza, która będzie zasysać pył. 

 

Krok czwarty, czyli efektywne malowanie

Kolejny etap prac to malowanie. Wyzwanie, zwłaszcza dla początkujących, stanowi uzyskanie efektu jednolitej powierzchni, a także położenie farby w taki sposób, aby nie zaczęła odpadać. Przed przystąpieniem do malowania farbę musimy wymieszać na jednolitą masę. Możemy to zrobić ręcznie, ale dużo wygodniej jest użyć wiertarki lub wkrętarki i specjalnego mieszadła do farb wyposażonego w uchwyt mocujący, które rozmiesza nawet najmniejsze grudki. Wreszcie przystępujemy do malowania.  Właściwe rozprowadzenie farby po powierzchni ułatwi odpowiedni wałek do malowania, którego dobór determinuje rodzaj farby i powierzchnia, którą chcemy pokryć. Do farb wodorozcieńczalnych stosuje się wałki z tworzyw sztucznych, do rozpuszczalnikowych – wałki wełniane, a do olejnych – wałki gąbkowe. Wałkami z najkrótszym runem, czyli „włoskami” maluje się gładkie ściany, wałkami ze średnim runem – porowate drewno i powierzchnie o delikatnej strukturze. Wałki o długim włosiu są z kolei polecane do nierównych płaszczyzn, takich jak beton czy cegła. 

 

Czytaj również: 5 praktycznych rad przydatnych podczas malowania ścian

 

4 proste kroki, które ułatwią remont mieszkania

 

Na zakończenie zdejmujemy z podłogi folię, usuwamy foliowe drzwi i możemy cieszyć się z efektu własnej pracy. Jula życzy powodzenia!


Źródło: PanKOWALSKI / budnet.pl
Chcesz coś przesłać? Jedziesz w trasę?

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Meble do łazienki Liczba postów: 129 Grupa: Ciekawe pom... Pamiętajmy też o tym, że nie zawsze trzeba mieć cały komplet mebli w łazience bo zwyczajnie mogą się nie pomieścić. Trzeba ją urządzić z gustem i wybrać meble k...
  • Przeprowadzka w Warszawie Liczba postów: 2171 Grupa: Porady i op... Przeprowadzka to jest najgorsze rzecz pod słońcem. Nie cierpię tego pakowania się a potem rozpakowywania.
  • Jakie meble? Liczba postów: 343 Grupa: Najnowsze t... Długo szukałam ciekawych i oryginalnych mebli aż trafiłam na meble Sorrento http://www.mebleada.pl/producent/dab-gdy nia/sorrento.html. Mozna wyposażyć praktyczn...
  • Dobra Lampka do pokoju dziecka Liczba postów: 18 Grupa: Ciekawe pom... No to w takim razie zdecyduje się na model Siera bo po przeczytaniu Waszych komentarzy i ogólnie pozytywnych opinii bardzo mnie do tego modelu przekonały. Mam n...
  • Jaki parapet będzie trwały? Parapet z kamienia Liczba postów: 11 Grupa: Wnętrza A zaglądaliście już na nasza stronę Kamieniarstwo.com.pl ? Jeżeli nie to teraz najwyższa pora aby nadrobić zaległości i wybrać coś dla siebie,teraz latem mamy k...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 17723 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 349

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >