4 ważne zasady jesiennego przycinania krzewów i drzew

4 ważne zasady jesiennego przycinania krzewów i drzew

Jesień to ważny moment w kalendarzu każdego ogrodnika. Od jakości przeprowadzonych prac zależy bowiem późniejsza kondycja naszego ogrodu. Jedną z nich jest przycinanie drzew i krzewów. I choć zazwyczaj w okresie wiosennym najmocniej skupiamy na tym uwagę, jesienią także warto wykonać tę czynność. O czym zatem należy pamiętać, przygotowując się na jesienne przycinanie drzew i krzewów? Przedstawiamy 4 najważniejsze zasady. Czytaj dalej

 

Zasada 1: Odpowiedni czas na jesienne przycinanie drzew i krzewów

Systematyczne przycinanie roślin to zabieg konieczny dla nich optymalnego wzrostu, kwitnienia, czy owocowania. Istotna jest jednak pora realizacji tego zadania. Przycinanie najlepiej jest wykonać wczesną jesienią, ponieważ rośliny są wtedy wciąż w stanie pełnego ulistnienia. Jeśli wykonamy zabieg w odpowiedni sposób, w kolejnym sezonie rośliny będą ładnie się rozkrzewiać i zawiązywać większą liczbę pąków. Co więcej, po zabiegu wzmocni się także ich system korzeniowy. Planując przycinanie zwracajmy także uwagę na pogodę - cięcie w deszczu ani bezpośrednio po deszczu to zły pomysł - rośliny są wówczas mokre, a powietrze nasycone wilgocią.


4 ważne zasady jesiennego przycinania krzewów i drzew


Zasada 2: Nie tniemy wszystkich drzew

Nie wszystkie gatunki drzew wymagają podcinania jesienią. Cięcie w okresie jesiennym szczególnie rekomendowane jest w przypadku drzew i krzewów liściastych. Dodatkowo - warto podciąć także rośliny nowo zakupione i posadzone (zabieg ma szczególne znaczenie u roślin z odkrytym korzeniem) oraz krzewy owocowe – owocujące na pędach tegorocznych. Pamiętajmy jednak, by nie przycinać drzew i krzewów zimozielonych, gdyż młode odrosty nie zdążą zdrewnieć przed okresem zimowym. 


4 ważne zasady jesiennego przycinania krzewów i drzew


Zasada 3: Odpowiedni sposób cięcia

Usuwamy gałęzie, które są zeschnięte lub zarażone chorobą. - Cięcia muszą mieć charakter odmładzający - pobudzają przyszłe kwitnienie i modelują kształt krzewów czy drzew. Tym sposobem ogranicza się także ich rozmiar. Niektóre krzewy, na przykład bukszpany czy ostrokrzewy, przyciąć można w większym stopniu, prześwietlając je - tłumaczy Grzegorz Kowalczyk, ekspert firmy Krysiak. 


4 ważne zasady jesiennego przycinania krzewów i drzew


Zasada 4: Dobre narzędzia = dobry efekt

Wybór odpowiednich narzędzi ma duży wpływ na komfort, a przede wszystkim jakość naszej pracy- Jeśli zależy nam na tym, by rośliny przetrwały zimę i nie były narażone na rozprzestrzenianie się różnorodnych chorób, do przycinania powinniśmy używać ostrych i wyczyszczonych przyrządów. Tępe narzędzia mogą powodować uszkodzenia gałęzi naszych roślin - dodaje specjalista z firmy Krysiak. 


4 ważne zasady jesiennego przycinania krzewów i drzew

 

Czytaj również: Przytnij żywopłot. Będzie zdrowszy


W przypadku drzew przydatnym narzędziem może być podkrzesywarka. Podkrzesywarka, dzięki teleskopowej rurzei regulowanemu kątowi cięcia umożliwi wykonanie zabiegu nawet w trudno dostępnych miejscach bez użycia drabiny. Przy cięciu krzewów doskonale sprawdzą się nożyce na wysięgniku, które również przyspieszą i usprawnią cały proces. Po wykonaniu czynności - trzeba zabezpieczyć powstałe rany maścią ogrodniczą ze środkiem przeciwgrzybicznym. Jeśli natomiast posiadamy w ogrodzie żywopłot - należy przycinać go w taki sposób, aby na górze był węższy niż na dole. Dlaczego? Dzięki temu opadły śnieg będzie łatwiej zsuwał się z rośliny, a na dodatek będzie miała lepszy dostęp do wody i światła. Rekomendowana długość cięcia to ok. 10 cm. Wykonanie zabiegu ułatwią nożyce elektryczne lub akumulatorowe.

Czytaj również: Ogród budzi się do życia po zimie


Te 4 proste zasady dotyczące przycinania drzew i krzewów jesienią pozwolą utrzymać rośliny w dobrej formie do następnego sezonu. A wiosną...będzie można cieszyć się pięknym ogrodem na nowo. 


Źródło: Commplace / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 15884 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 125

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >