6 prostych kroków budowy domu do stanu surowego zamkniętego

6 prostych kroków budowy domu do stanu surowego zamkniętego

Odkąd w Polsce zastosowano szybszą procedurę gromadzenia dokumentów i wprowadzono zgłoszenie z projektem, wydano około 120 tys. pozwoleń na budowę domu jednorodzinnego – wynika z analiz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Szacuje się, że w tym roku liczba nowych domów jednorodzinnych jeszcze wzrośnie, a inwestorów nie zniechęci nawet nadchodząca jesień i pierwsze gruntowe przymrozki. Czytaj dalej

Coraz więcej osób decyduje się rozpocząć budowę domu poza standardowym sezonem – pod koniec lata lub jesienią. W tym czasie najważniejsze jest przeprowadzenie wszystkich robót ziemnych, zbudowanie ścian zewnętrznych i dachu oraz wstawienie okien i drzwi, czyli doprowadzenie domu do stanu surowego zamkniętego. Pracownia Projektowa Dobre Domy Flak&Abramowicz radzi, jak przygotować wszystkie dokumenty przed rozpoczęciem prac i zdradza, w jaki sposób wygląda cały proces budowy.


Przed budową domu jednorodzinnego – najważniejsze formalności

Uproszczony proces składania dokumentacji budowlanej w urzędzie pozwala szybciej uzyskać pozwolenie na budowę domu. Przedtem należy jednak przygotować gotowy projekt budynku wraz z uprawnieniami, który zawiera projekt architektoniczno-budowlany wraz z opisem technicznym. Koniecznie musisz zająć się też uzyskaniem:

 • Warunków Zabudowy i Zagospodarowania Terenu – otrzymasz je w Wydziale Architektury i Nadzoru Budowlanego,

 • mapy sytuacyjno-wysokościowej – jej wykonanie zlecisz geodecie,

 • adaptacji projektu domu do działki budowlanej przez architekta – czyli dostosowaniem projektu do warunków terenu.

Przed rozpoczęciem budowy, niezbędne są również formalności pozwalające doprowadzić przyłącza na teren działki (warunki techniczne dostawy kanalizacji, gazu i prądu). W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek w miejscowym przedsiębiorstwie zarządzającym sieciami. W zależności od regionu zasady składania dokumentów mogą być różne, dlatego szczegółowych informacji warto szukać na stronach lokalnych firm dostarczających media.

 

Czytaj również: Jak legalnie pozbyć się odpadów budowlanych i gruzu?


6 prostych kroków budowy domu do stanu surowego zamkniętego


KROK 1: Budowa domu do stanu zerowego – prace ziemne i fundamenty

Po uzyskaniu pozwolenia na budowę domu można zająć się pracami ziemnymi. Przede wszystkim należy ogrodzić plac budowy, wytyczyć granice budynku w terenie oraz usunąć warstwę ziemi pod fundamenty. Niezbędne będzie również znalezienie zabezpieczonego, zadaszonego miejsca na składowanie materiałów.

W następnej kolejności trzeba zbudować fundamenty. Mogą to być fundamenty tradycyjne (czas budowy – od 3 do 4 tygodni) lub wykonane z płyt fundamentowych (czas budowy – ok. 7 dni). Na koniec należy wykonać izolację części podziemnej, doprowadzić kanalizację oraz wykonać podkład betonowy.


Budowa domu do stanu surowego otwartego – ściany i dachy

Stan surowy otwarty to inaczej stan, w którym dom ma postawione ściany zewnętrzne i nośne oraz dach.

 • Budowa ścian zewnętrznych i ścian nośnych

Warto wybierać materiały energooszczędne, ograniczające straty ciepła w domu. Przy zakupie materiałów należy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła – im niższa wartość współczynnika, tym lepsza izolacyjność cieplna materiału.

 • Budowa dachu

Na początku należy zbudować stropy i więźbę, a na koniec zająć się pokryciem z dachówki ceramicznej lub blachodachówki. Istotna jest również konstrukcja i układ całego dachu. Warto zwrócić uwagę, że tańsze i prostsze w wykonaniu są dachy dwuspadowe.


Budowa domu do stanu surowego zamkniętego – drzwi i okna

Stan surowy zamknięty polega na wstawieniu okien i drzwi zewnętrznych.

 • Okna

Najczęściej spotyka się okna drewniane lub PCV. Nie istnieje jednak zasada wskazująca, które z nich są lepsze. Ważniejsze są bowiem parametry cieplne i sposób montażu. Im lepiej wymierzone okno i szczelniejsza ościeżnica oraz połączenie szyby z ramą, tym straty ciepła są mniejsze.

 • Drzwi zewnętrzne

Drzwi zewnętrzne mogą być wykonane z drewna, PCV, metalu lub aluminium. W tym wypadku również ważniejsze są jednak parametry przenikania ciepła oraz dźwiękoszczelność, na co wpływ mają wypełnienie drzwi oraz szklane dodatki, które mogą zwiększyć straty ciepła w domu.

Jeśli budynek został doprowadzony do stanu surowego zamkniętego, można rozpoczynać prace wykończeniowe. W ten sposób budynek jest również odpowiednio zabezpieczony przed pierwszymi chłodniejszymi dniami, jesiennymi deszczami oraz nocnymi przymrozkami.

 

Czytaj również: Ile kosztuje budowa domu?


Budowa domu do stanu surowego zamkniętego – jak to zrobić w 6 krokach?

Źródło: Pracownia Dobre Domy Flak&Abramowicz / budnet.pl
Chcesz coś przesłać? Jedziesz w trasę?

Czytaj też…

Czytaj na forum

 • Jak kupić dobre okna? Liczba postów: 141 Grupa: Budowa i re... Bardzo dobre, praktyczne i nowoczesne okna ma firma http://dar-plast.eu/ kto właśnie poszukuje okien, jak najbardziej może się do nich udać. Widzę po budowach,....
 • Problem z impregnatem Liczba postów: 8 Grupa: Moja budowa Ja na drewniane ogrodzenie zastosowałem impregnat z jonami srebra Nano Wood Outside dostępny na https://sklep.hadwao.net/34-chemia-budow lana i nie mam problemów...
 • Wagi samochodowe, zbiornikowe, paletowe, laborator... Liczba postów: 3 Grupa: Firmy budow... Tak jak napisałeś, Robetos, nie ma zbyt dużo firm oferujących naprawdę trwałe wagi przemysłowe, dlatego tym bardziej wybierałabym rozwiązania sprawdzonych produ...
 • Recykling materiałów budowlanych Liczba postów: 34 Grupa: Budowa i re... Akurat jeżeli chodzi o współpracę z Bartontech to bez dwóch zdań jestem na tak! Kupiliśmy u nich imploder do szkła GP4. Ma sporą wydajność około 2000 kg/godz. d...
 • Budowa hali jakie koszty? Liczba postów: 394 Grupa: Firmy budow... Akurat tak się skała, że my również specjalizujemy się w budowach hal stalowych, wszystkie niezbędne szczegóły oraz informacje znajdziesz na www.HaleStudnicki.p...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17820 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 331

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >