Aktualności prawne – lista artykułów

Jakie ułatwienia dla przedsiębiorców proponuje rząd?

Sejm pracuje nad projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców. Projekt zmniejsza obowiązki administracyjne przedsiębiorców i ma poprawić warunki prowadzenia przez nich działalności.

Ochrona firmy przed upadłością kluczowym zadaniem Prawa restrukturyzacyjnego

Ustawa Prawo restrukturyzacyjne określana jest mianem rewolucyjnej ustawy, która istotnie zwiększa szanse na utrzymanie prowadzonego biznesu przez przedsiębiorców. Wprowadzona w styczniu 2016 roku reforma obowiązującego w tym zakresie prawa oparta została na założeniu ochrony wartości ekonomicznej przedsiębiorstwa przy jednoczesnym poszanowaniu praw wierzycieli. Po upływie ponad roku od wejścia w życie nowych przepisów warto zastanowić się nad korzyściami, które wynikają z przeprowadzanych restrukturyzacji, a także odpowiedzieć na pytanie czy wpływają one na realizację polityki nowej szansy w stosunku do firm borykających się z kłopotami finansowymi.

Prawo Zmówień Publicznych po nowelizacji

Obowiązujące w Polsce Prawo zamówień publicznych dostosowywane jest do obowiązujących przepisów prawnych w Unii Europejskiej. Ostatnia nowelizacja ustawy Prawa zamówień publicznych zawierała wiele znaczących zmian. Jedną z nich jest wprowadzenie nowych regulacji dotyczących trybu zamówień z wolnej ręki z uwagi na usunięcie pojęcia zamówienia uzupełniającego z ustawy Prawa zamówień publicznych.

Zamiast użytkowania wieczystego własność - nowy projekt ustawy.

Projekt ustawy o przekształceniu współużytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe we współwłasność gruntów [1] przewiduje, że od 1 stycznia 2017 właściciele mieszkań i lokali użytkowych w budynkach wielolokalowych z mocy prawa staną się współwłaścicielami gruntów zamiast użytkowania wieczystego. Dotyczyć to będzie tych budynków, w których co najmniej 51% to lokale mieszkalne, a co najmniej 1 lokal jest przedmiotem własności.

Rządowy projekt zmian w ustawie o KRS.

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało założenia zmian w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw. Projekt przewiduje zmiany m.in. w postępowaniu przymuszającym, obowiązek składania wniosków do KRS w postaci elektronicznej, wprowadzenie obowiązku składania sprawozdań finansowych w formie elektronicznej oraz rezygnację z publikacji wpisów w Monitorze Sądowym I Gospodarczym, a także stworzenie Centralnego Repozytorium Elektronicznych Wypisów Aktów Notarialnych.

Na kim ciąży obowiązek odśnieżania terenu wokół budynków mieszkalnych?

Zima w pełni. Często pada śnieg, a chodniki raz po raz pokrywają się białym puchem, a nawet warstwą lodu. Przy temperaturach na minusie, widok robi wrażenie, trzeba jednak mieć się na baczności, bo nieodśnieżone czy oblodzone chodniki to ryzyko wypadków.

Jak wpłynie na sektor MŚP zmiana w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej?

W porządku obrad ostatniego, 34. posiedzenia Sejmu RP (25-26 stycznia) znalazł się punkt dotyczący projektu ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej dotyczący modyfikacji polegającej na dokonywaniu oceny aktów prawnych pod kątem wpływu na sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Projekt ustawy został wczoraj przyjęty przez Sejm.

Obowiązek odśnieżania dachu reguluje prawo budowlane - bezpiecznie odśnieżaj dach!

Tegoroczna zima chociaż przyszła późno – nie zamierza odpuścić. I choć miłośnicy sportów zimowych zacierają ręce na białe szaleństwo, to właściciele domów jednorodzinnych muszą mieć się na baczności. Mokry i ciężki śnieg tworzy ogromne niebezpieczeństwo dla pieszych, samochodów, a także samego budynku. Dlatego pamiętajmy o odśnieżaniu dachu i usuwaniu z niego sopli lodu. Zgodnie z prawem budowlanym obowiązek ten spoczywa na właścicielach i zarządcach budynku. Nie stosując się do tego zapisu, narażamy się na konflikt z prawem, który może skutkować karą grzywny od 100 do 5 000zł, a nawet karą pozbawienia wolności do roku.

Nowe sankcje podatkowe i zmiany w rozliczeniach VAT.

Zaostrzenie kar za oszustwa podatkowe, rozszerzenie zasięgu odwróconego opodatkowania, łatwiejsze wykreślenie podatnika z rejestru VAT, powrót sankcji podatkowych, utrzymanie stawki VAT na obecnym poziomie… Czym jeszcze zaskoczy nas ustawodawca?

Zwrot podatku VAT

Podatnicy VAT – z wyjątkami określonymi w ustawie – są obowiązani do prowadzenia ewidencji zawierającej dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokości podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżającego podatek należny oraz kwoty podatku podlegającego wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu.


Stron: 63 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  30 31 32 33 34  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane