Aktualności prawne – lista artykułów

Klauzule niedozwolone

Rejestr klauzul niedozwolonych publikowany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zawiera wiele zapisów pochodzących z umów stosowanych przez deweloperów. Co to oznacza? Po pierwsze, że praktyki niektórych firm działających w tej branży wciąż pozostawiają wiele do życzenia. Po drugie, że dzięki wpisom do rejestru, konsumenci są coraz lepiej chronieni przed niekorzystnymi postanowieniami w umowach. Czego dotyczą zapisy najczęściej podważane przez UOKiK?

5 lat rękojmi za wady budynku

25 grudnia wchodzi w życie ustawa o prawach konsumenta*, która wprowadza pięcioletni okres rękojmi za wady. Oznacza to, że osoby kupujące mieszkanie na rynku pierwotnym będą miały 2 lata więcej na wykrycie ewentualnych usterek budynku. W przypadku stwierdzenia, że wady te powstały z winy firmy deweloperskiej przed przekazaniem nabywcy kluczy do mieszkania, deweloper będzie zobowiązany do ich usunięcia. Dodatkowo, do końca października Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi konsultacje dotyczące wprowadzenia do ustawy deweloperskiej dodatkowych zapisów chroniących nabywcę nieruchomości mieszkaniowych.

Prawo zamówień publicznych po nowelizacji

Drugiego dnia XII Międzynarodowych Targów Budownictwa Drogowego, Kolejowego oraz Zarządzania Ruchem „Infrastruktura” 2014, tj. 23 października br., odbędzie się seminarium pt. „Nowelizacja prawa zamówień publicznych w praktyce”. Jego organizatorem jest Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa.

Co robić, aby mieszkania były tańsze i bardziej dostępne?

Trzeba obniżyć koszty budowy, uprościć prawo, wprowadzić ulgi dla inwestujących w lokale 
na wynajem - to postulaty środowiska deweloperskiego.

Kluczowe kwestie warto ustalać na zebraniu wspólnoty

Właściciele wspólnoty, decydując się na zmianę zarządu, często opierają się 
na niewłaściwych przepisach. A źle przegłosowane uchwały sąd może unieważnić.

Eko przepisy na razie nie wstrząsną rynkiem. Rewolucja przyjdzie w 2021r.

Chcesz sprzedać lub wynająć dom? Musisz wiedzieć, ile energii pochłania. Kwitek wydrukowany z internetu to za mało.

Jak usprawnić komunikację między zarządcą a właścicielem nieruchomości

Każdy z zarządców nieruchomości wie, jak ważna jest komunikacja pomiędzy nim, a właścicielami zarządzanych przez niego nieruchomości. Komunikacja ta powinna być szybka, czytelna i różnorodna, zależna od sytuacji oraz preferowanej przez właściciela formy otrzymywania i przekazywania informacji. Z punktu widzenia zarządcy nieruchomości ważne jest również skrócenie czasu obsługi oraz obniżenie kosztów działalności.

Sejm zajmie się stawkami za odbiór śmieci

Na najbliższym posiedzeniu Sejm ma zająć się maksymalnymi stawkami, jakie będzie można pobierać od mieszkańców za odbiór śmieci. Górny pułap opłat ma określać algorytm, według którego w br. maksymalna opłata za śmieci segregowane wyniosłaby 25,57 zł od osoby.

Czy wkrótce będzie wystarczyło zwykłe zgłoszenie zamiast pozwolenie na budowę?

Jak podaje Raport Doing Business 2014 uzyskanie warunków technicznych przyłączy mediów - wody i ścieków, złożenie wniosku i uzyskanie pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego oraz złożenie wniosku i otrzymanie pozwolenia na jego użytkowanie trwa w Polsce 161 dni.

Stawka minimalna za godzinę w Niemczech już od 1 stycznia 2015 roku

Dotychczas w Niemczech nie obowiązywała jednakowa stawka minimalnego wynagrodzenia. Ustalano ją w tzw. układach zbiorowych w firmach lub gałęziach gospodarki, na podstawie umów między pracodawcą a związkami zawodowymi. To od przebiegu ich negocjacji zależała wysokość branżowego wynagrodzenia minimalnego. Od 1 stycznia 2015 roku praktyka ta zostanie jednak zmieniona i wprowadzona będzie godzinowa stawka minimalna.


Stron: 63 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  40 41 42 43 44  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19158 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 179

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >