Architektura – lista artykułów

Oto 5 polskich budynków w finale międzynarodowego konkursu Baumit Life Challenge

Decyzją jury aż 5 budynków z Polski znalazło się w gronie 36 finalistów międzynarodowego konkursu architektonicznego Baumit Life Challenge 2024. Wśród realizacji, które wciąż mają szansę na tytuł Europejskiej Fasady Roku, znalazły się obiekty z Gdańska, Warszawy, Zabrza, Olsztyna oraz Sulejówka. Równolegle wciąż trwa głosowanie publiczności.

Inspirujący przykład stosowania niskoemisyjnych rozwiązań w budownictwie w katedrze Sagrada Familia Antoniego Gaudiego w Barcelonie

Środowisko budowlane odpowiada aż za 38 proc. emisji CO2 na świecie i jest jednym z najbardziej emisyjnych obszarów[1]. W związku z tym stosowanie niskoemisyjnych rozwiązań w budownictwie staje się coraz istotniejszą kwestią. Dotyczy to nie tylko obiektów współczesnych, ale też takich, przy których prace trwają nawet od XIX wieku. Najlepszym na to przykładem jest katedra Sagrada Familia w Barcelonie, w której od dłuższego czasu wprowadzane są rozwiązania mające zredukować emisyjność. To właśnie o nich 14 marca w Warszawie opowiadał Tristram Carfrae, inżynier kierujący zespołem Arup, pomagającym ukończyć Sagradę Familię.

Renowacja dachu w zabytkowym kościele Garnizonowym we Wrocławiu

Renowacja Kościoła Garnizonowego we Wrocławiu dobiegła końca. Ten zabytkowy obiekt stanowi centralny punkt miasta i od co najmniej XV wieku zachwyca odwiedzających. Dzięki wprowadzonym zmianom budynek wyróżnia się nowoczesnymi rozwiązaniami, szczególnie na dachu. Został on odnowiony przy użyciu najnowszych materiałów, tak aby w jak najlepszym stanie zachować wyróżniającą kościół czerwono-zieloną szachownicę. Jak nowy dach będzie wspierał funkcjonowanie zabytku?

Nowoczesny dom zintegrowany z krajobrazem - BIN House

W architekturze coraz mocniejszy nacisk kładzie się na aspekty związane z naturą. Domy, które wokół nas powstają są nie tylko funkcjonalne, estetyczne, lecz także połączone z naturą, dzięki czemu idealnie wtapiają się w krajobraz, stając się jego integralną częścią. Wyrazem takiego zrównoważonego podejścia do projektowania jest BIN House w Warszawie – zdobywca nagrody głównej w konkursie Fasada Roku 2023 w kategorii nowych domów jednorodzinnych.

Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 powstanie w Poznaniu

W Poznaniu miała miejsce uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Siedziba Muzeum zaplanowana została w bezpośredniej bliskości Wzgórza Świętego Wojciecha oraz ponad 800-letniej świątyni pod wezwaniem patrona. Nowa placówka pomieści przestrzenie ekspozycyjne poświęcone pamięci o patriotycznym zrywie oraz zwycięstwie Wielkopolan. W zamyśle architektów WXCA projekt stał się też okazją do wykreowania przestrzeni publicznej dedykowanej społeczności współczesnych mieszkańców Poznania.

Centrum Aktywności Lokalnej we Wrocławiu - minimalistyczna architektura z przewagą funkcjonalizmu

Ograniczony budżet to wyzwanie, z którym często mierzą się architekci w swojej pracy. Możemy jednak znaleźć budynki, które powstały przy stosunkowo niskich nakładach finansowych, a urzekające estetyką i świetnie spełniające swoją funkcję. Przedstawiamy zwycięzcę tegorocznej edycji konkursu Fasada Roku w kategorii „budynek niemieszkalny nowy” – Centrum Aktywności Lokalnej we Wrocławiu (CAL), za którego projektem stoją architekci Anna Rottau i Piotr Zybura z pracowni arch_it.

Na ruinach pałacu w Łaszczowie powstaje Dom Komedii Aleksandra Fredry

W Pracowni Projektowej Jankowski i Opyrchał powstał projekt rewitalizacji zespołu pałacowo-parkowego w Łaszczowie, w którym będzie miał siedzibę Dom Komedii Aleksandra Fredry, koncepcja pod wieloma względami wyjątkowa – unikatowa w portfolio JiO, ale także w kontekście współcześnie dokonywanych renowacji i odbudów.

Budowa budynków publicznych – zadanie dla profesjonalistów

Budynek użyteczności publicznej jest dostępny dla wszystkich – a to oznacza, że musi być bezpieczny i funkcjonalny dla każdego, także dla osób starszych czy z niepełnosprawnościami. To wprowadza pewne ograniczenia w jego projektowaniu. Jak zrealizować inwestycję, która sprosta tym szczególnym wymogom? Kluczem do sukcesu jest wykorzystanie kompetencji firm specjalizujących się w projektowaniu i budowie budynków publicznych.

Zrównoważony pięciogwiazdkowy wypoczynek w alpejskim hotelu Falkensteiner Montafon

Czy relaks na rodzinnych wakacjach jest w ogóle możliwy? Zabranie najbliższych na wakacje może być często nie lada wyzwaniem - pięciogwiazdkowy hotel rodzinny Falkensteiner Montafon z przyjemnością je podjął. Położony wśród gęstych lasów i majestatycznych szczytów austriackiego rezerwatu przyrody na wysokości 1000 metrów nad poziomem morza, hotel oferuje niezrównane alpejskie wrażenia zarówno dla młodych, jak i starszych. Niezależnie od tego, czy chodzi o dreszczyk emocji na łonie natury, programy rozrywkowe dla dzieci, czy też całkowity relaks w spa - Falkensteiner Montafon oferuje coś dla każdego.

Historyczna Elektrownia Powiśle w nowoczesnej odsłonie

Elektrownia Powiśle to jedno z najatrakcyjniejszych miejsc na mapie warszawskiego Powiśla. Kompleks składa się z przestrzeni handlowo-gastronomicznej, luksusowych apartamentów, hotelu oraz biurowców. Budynek eksponuje historyczne elementy, a przypominające europejskie ulice handlowe wnętrza nadają mu wyjątkowy charakter, który zachowany został również w łazienkach.


Stron: 66 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 19233 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 255

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >