Biała farba – jak wybrać najlepszą?

Biała farba – jak wybrać najlepszą?

Kupić białą farbę – wydawałoby się, że nie ma nic prostszego. Tymczasem pośród dostępnych na półce produktów białe farby albo nie pokrywają dobrze ścian, albo szybko odpadają, albo co najdziwniejsze – po prostu nie są białe. Jak więc wybrać idealną białą farbę? Czytaj dalej

 

Biała jak śnieg

To, czy farba rzeczywiście jest śnieżnobiała zależy od tego, jak duży w farbie jest indeks białości powłoki, i jak niski jednocześnie indeks żółci. Naprawdę dobrej jakości biały barwnik z zasady jest dość kosztowny – dlatego też poszukując idealnie białej farby powinniśmy skupić się co najmniej na średniej półce cenowej.


Mocna i odporna

W przypadku farb białych szczególnie istotne jest, aby były odporne na ścieranie.  Nic bowiem dziwnego, że przy tak jasnych ścianach łatwo o zabrudzenia – co za tym idzie, biel wymaga częstszego, czasem uporczywego szorowania. Jeśli nasza farba nie jest wystarczająco odporna, niestety po kilku miesiącach intensywnego użytkowania, będziemy musieli powtórzyć malowanie. Przed zakupem farby warto więc sprawdzić jej techniczne parametry. Normy odporności farby na ścieranie zwyczajowo oznacza się symbolami PN-EN 13300 lub PN 92/C-81517.


 Biała farba – jak wybrać najlepszą?


Cena nierówna cenie

Przy wyborze białej farby warto brać pod uwagę nie tylko jej cenę, ale przede wszystkim wydajność – zdarza się bowiem tak, że 10 litrów farby o większej wydajności wystarczy nam na efektywne pokrycie ścian, natomiast dwa razy więcej farby  o znacznie mniejszej wydajności – nie pokryje skutecznie nawet połowy tej powierzchni. Pamiętajmy też, że farba zyska na wydajności, jeśli użyjemy jej na odpowiednio przygotowanej powierzchni – powinna być sucha, odpylona, pozbawiona zabrudzeń i pokryta farbą podkładową.

 

Czytaj również: Czym jest farba hybrydowa i kiedy warto ją zastosować?


biała farba, jak wybrać najlepszą


Farba dla zdrowia

To bardzo ważne, aby nasza biała farba miała takie parametry, który sprawią, że nie będziemy musieli  martwić się o swoje zdrowie i przebywać w toksycznym otoczeniu. Dlatego wybierajmy farbę ekologiczną, odporną na grzyby i pleśń. Jeśli dodatkowo farba ma specjalistyczne właściwości, jak np. termointeligencja, to właściwie wybraliśmy produkt idealny. Taką właściwością cechuję się np. farba ◦CIQ od Polifarb Kalisz, która dostosowuje się do temperatury na zewnątrz domu – latem sprawia więc, że nasz pokój jest przyjemnie chłodny, a zimą z kolei – cieplejszy, niż inne pomieszczenia. Dzieje się tak, ponieważ ◦CIQ zawiera w sobie struktury mikrosfer, które tworzą na pomalowanej powierzchni termoizolacyjną i energooszczędną powłokę.

 

Czytaj również: Czym zamalować trudne do pokrycia plamy na ścianie?

 

biała farba, jak wybrać najlepszą


Problem aż po sufit

Każdy, kto stanął przez zadaniem malowania sufitu, wie, że w tym przypadku wybór farby jest szczególnie istotny – musimy znaleźć produkt znacznie gęstszy, niż ten, którego użyjemy do malowania ścian. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że farba nie będzie kapała ani z pędzla, ani w efekcie z sufitu. Kolejny ważny parametr  to dobre krycie – na suficie najłatwiej zauważyć wszelkie przebarwienia czy nierówności, dlatego prześwitująca farba nie zda egzaminu.


Źródło: Preria / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Szafka na buty Liczba postów: 139 Grupa: Porady i op... My mamy takie plastikowe z Ikea. W sumie się sprawdzają.
  • Wyposażenie kuchni Liczba postów: 276 Grupa: Ciekawe pom... Jeśli chodzi o wyposażenie kuchni, to w Ikea jest sporo świetnych rzeczy. Ja tam lubię kupować.
  • JAKI SKLEP INTERNETOWY? Liczba postów: 329 Grupa: Ciekawe pom... Dzięki! A jak już jesteśmy przy poleceniach to ja polecam: https://marven.pl/dzierzawa-ekspresow-do -kawy
  • Wnetrza Liczba postów: 1252 Grupa: Najnowsze t... Na homebooku jest wiele aranżacji wnętrz. Tam szukałam pomysłów.
  • Modne gniazdka? Liczba postów: 590 Grupa: Najnowsze t... Moim zdaniem najlepsze są tradycyjne gniazdka. Nie eksperymentował bym za bardzo w tej sprawie, podstawowa kwestia jest taka aby gniazdka po prosttu spełniały s...

Ostatnio na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 18310 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 151

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >