Bieżnik to nie wszystko... Doradzamy, jak dobrać rodzaj opony do maszyny rolniczej

Bieżnik to nie wszystko... Doradzamy, jak dobrać rodzaj opony do maszyny rolniczej

Maszyny rolnicze to niezwykle rozbudowana kategoria pojazdów. Aby prawidłowo i wydajnie pracowały, trzeba zadbać o dobrą kondycję każdego z podzespołów, które tworzą sprzęt. Jednym z najważniejszych okazują się opony odpowiadające m.in. za przyczepność do podłoża. Przy ich wyborze ważnych jest kilka parametrów, w tym rodzaj bieżnika. Jednak to nie wszystko! Wyjaśniamy, czym kierować się przy zakupie. Czytaj dalej

 

Dlaczego opony są ważne dla maszyn rolniczych?

Solidne, ale też prawidłowo dobrane opony pozwalają na komfortową i bezpieczną eksploatacje maszyny rolniczej. Jeżeli ciągnik czy kombajn mają założone opony gorszej jakości, nieoryginalne lub zużyte to automatycznie mają gorszą przyczepność do podłoża, trudniej nimi manewrować, a przy tym pracują mniej wydajnie. Nie każdy wie, ale zbyt szerokie opony są niezgodne z prawem, dlatego ich posiadanie może skutkować nałożeniem mandatu w czasie kontroli drogowej. Trzeba jeszcze wspomnieć o tym, że korzystanie ze złej jakości opon, które w dodatku są zbyt szerokie lub zbyt wąskie może skutkować niszczeniem gruntu (dróg dojazdowych, ale też pól), poprzez tworzenie w nim kolein.

 

Bieżnik to nie wszystko... Doradzamy, jak dobrać rodzaj opony do maszyny rolniczej

 

Najważniejsze parametry opon rolniczych

Większość kupujących skupia się na marce opon. Przyznajemy, że jest ona bardzo ważna. Nie da się podważyć jakości, jaką oferują takie firmy jak Bridgestone, JCB, Dunlop, Firestone czy Kleber. Znajdziesz je w zaufanych sklepach specjalistycznych np. https://sklep.interhandler.pl/opony/opony-taurus. Jednak sama marka to nie wszystko. Liczą się parametry techniczne, w tym bieżnik, a konkretniej jego grubość. Choć jego kondycja jest bardzo istotna dla utrzymania przyczepności czy ograniczenia spalania paliwa, to jednak nie jest najważniejsza. Liczy się także:

 

  • konstrukcja wewnętrzna opony – model radialny z kordami osłony ustawionymi w kierunku, w którym obraca się opona lub model diagonalny, gdzie element jest ułożony pod kątem ostrym,
  • przeznaczenie – warto dokładnie zapoznać się z przeznaczeniem opon, które sugeruje producent. Niektóre z nich nadają się do użytku w warunkach leśnych, inne rolniczych transportowych lub międzyrzędowych. Uwaga! Nie wszystkie będą dopuszczone do użytku drogowego. Tutaj spotkamy się z oznaczeniem R-1, R-2, R-3 i R-4. Sugeruje ono na jakiej nawierzchni opony są najbardziej wydajne – czy na grząskiej, czy na suchej, czy nadają się wyłącznie do użytku przemysłowego.

 

Wybór opon to jedno, a drugie to ich prawidłowa eksploatacja. Dbaj o optymalny poziom ciśnienia w oponach, a także kontroluj stopień zużycia łożysk zwrotnic czy luzy na drążkach.

 

 

Czytaj również: Koszula flanelowa w kratę - dlaczego tak dobrze się w niej pracuje?

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19160 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 135

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >