Brugmansja aurea - trąby anielskie - piękna i trująca roślina

Brugmansja aurea - trąby anielskie - piękna i trująca roślina

Wieloletni krzew lub drzewo dorastający do wys. ok 6 m, należący do rodziny psiankowatych (Solanaceae). Duże kwiaty w kolorze kremowym lub żółtym przypominają kształtem trąby, stąd jego nazwa. Roślina pochodzi z Ekwadoru, gdzie obecnie jest gatunkiem zagrożonym. Brugmansja jest często mylona z bieluniem (Datura). Rośliny w niewielkim stopniu różnią się kształtem kwiatów. Obie są silnie trujące i halucynogenne. Czytaj dalej

 

Brugmansja charakteryzuje się dużymi jajowatymi liśćmi 15-25 cm  w kolorze zielonym ułożonymi naprzemiennie na łodydze oraz bardzo dużymi trąbkowymi zwisającymi kwiatami o długości do 30 cm wyrastającymi pojedynczo z kątów liściowych. Rozrasta się szeroko, tworząc wysokie krzewy lub niewielkie drzewka o rozłożystej koronie. Jej pędy są mocne i grube, z czasem drewnieją i pokrywają się cienką oliwkowoszarą korą. 

 

 Brugmansia aurea , złota trąbka anioła

 

Czytaj również: Krzewy, które lubią słońce

 

Zastosowanie:

Roślina chętnie uprawiana jako roślina ozdobna ze względu na piękne kwiaty i  obłędny zapach. W okresie kwitnienia dorosłe okazy wyglądają niezwykle efektownie. Kwiaty pięknie pachną zwłaszcza wieczorem i w nocy. Efektownie będzie wyglądała przy wejściu, obok schodów, na tarasach, patiach jako pojedyńczy okaz ale w kompozycji z innymi roslinami również będzie się pięknie prezentować.  Przyciąga do ogrodu ptaki, nietoperze, pszczoły i motyle. 

Każda część rośliny jest silnie trująca!

 

Brugmansia aurea , złota trąbka anioła

 

Uprawa:

Nie jest to łatwy gatunek do uprawy!

Trąby anielskie nie są mrozoodporne, w naszych warunkach klimatycznych  nawet temperatura 0°C może roślinie zaszkodzić, dlatego trzeba ją zimować w pomieszczeniach.

Najobficiej roślina będzie kwitła w bardzo słonecznych osłoniętych od wiatru miejscach, zniesie również półcień. Wymaga gleby żyznej próchniczej, dobrze nawożonej i lekko wilgotnej. Kwitnienie powtarza 4-5 razy w ciągu roku.

W Polsce najlepiej uprawiać roślinę w dużych donicach lub pojemnikach, gdyż przenoszenie jej z gruntu na zimę  do pomieszczania może być kłopotliwe.  Jednak w gruncie roślina szybciej się rozrasta. 

W uprawie bardzo ważne jest prawidłowe nawilżanie podłoża. W czasie dużych upałów roślinę należy podlewać nawet kilka razy w ciągu dnia. Roślina wymaga nawożenia, dobrze jej zrobi nawóz dla roślin kwitnących balkonowych. 

 

Brugmansia aurea , złota trąbka anioła

 

Czytaj również: Koreańska piękność

 

Zimowanie:

Zanim roślinę przeniesiemy do pomieszczenia należy jej przyciąć stare pędy. Te które rosły w gruncie przekopujemy do pojemników przenosimy do ciemnego pomieszczenia, które zapewni roślinie temp. Od 5-8 0°C.  Roślinę podlewamy rzadko, ale tak aby nie dopuścić do przesuszenia korzeni. W okolicach marca przenosimy roślinę do jasnego pomieszczania i zaczynamy stopniowo podlewać i nawozić. Na zewnątrz roślinę można wynieść ok połowy maja, kiedy nie ma już zagrożenia porannymi przymrozkami.

 

Brugmansia aurea , złota trąbka anioła

 

Choroby i szkodniki

Roslinę często atakują przędziorki i mączniaki oraz uwielbiają ślimaki

Źródło: budnet / budnet.pl
Autor: K.K

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Ogródek dla rodziny Liczba postów: 76 Grupa: Ogród i dzi... Teraz można naprawdę ciekawie zaaranżować swój ogród. Niewiele nawet trzeba, wystarczy kwiaty posadzić, różnego rodzaju roślinki, można kupić fajne dodatki. A p...
  • pies ze schroniska Liczba postów: 120 Grupa: Nasze zwier... Ja miałam przez ponad 20 lat psa ze schroniska po ciężkich przejściach. To była najwierniejsza przyjaciółka na świecie.
  • Nawadnianie ogrodu deszczówką Liczba postów: 29 Grupa: Ogród i dzi... A nie lepiej zaopatrzyć się w preparaty nawadniające? Znajdziecie takie między innymi tutaj: https://poradnikogrodniczy.pl/
  • Kot w mieszkaniu Liczba postów: 115 Grupa: Nasze zwier... A myśleliście o zakupie lokalizatora dla swojego zwierzaka https://notione.com/ ?
  • Inwestycja w ogród Liczba postów: 127 Grupa: Ogród i dzi... Warto inwestować w ogród a także w odpowiedniej jakości nawozy i preparaty pielęgnacyjne https://www.target.com.pl/

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 15883 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 163

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >