Budowa domu - porady – lista artykułów

Wybór geodety, jak nie popełnić największych błędów przy wyborze tego specjalisty

Geodeta to zawód odpowiedzialny i wymagający dużej wiedzy technicznej, który swoim obszarem odpowiedzialności za podjęte działania oraz ewentualne błędy przypomina zawód adwokata czy lekarza. Dlaczego?

Odpowiedź na trudne czasy – projekty domów tanich w budowie

W aktualnej sytuacji rynkowej, przy wysokiej inflacji i równie wysokich cenach materiałów budowlanych budowa domu to nie lada przedsięwzięcie. Jak wybrać projekt domu, który nie zrujnuje naszego domowego budżetu? Czym się charakteryzują projekty domów tanich w budowie? Sprawdźmy jak dobrze wybrać, by inwestycja nie spędziła nam snu z powiek.

Montaż okien i drzwi ekologicznie i nowocześnie z belką NYXON „L” GREEN

Dobrze przeprowadzony montaż okien i drzwi skutecznie eliminuje straty ciepła, minimalizuje zużycie energii cieplnej i poprawia izolacyjność termiczną przy budowie nowego lub termomodernizacji istniejącego budynku. Dobry montaż to montaż nowoczesny i ekologiczny – do jego wykonania można wykorzystać ciepłe i wytrzymałe belki okienne, tworzące wokół stolarki szczelną ramę. Jak zamontować okno i drzwi z użyciem profili?

Jak w czasach wysokiej inflacji i rosnących cen można obniżyć koszty budowy domu?

Ponad połowa Polaków mieszka w domach jednorodzinnych wybudowanych przed 2000 rokiem – wynika z badania opublikowanego przez Heat Decor w kwietniu 2022 roku[1]. Zaledwie 20% budynków mieszkalnych stanowią domy młodsze. Budowa nowego domu nie należy do najłatwiejszych i najtańszych przedsięwzięć, dlatego poszukiwane są sposoby na obniżenie jego kosztów. Jakie są opcje?

Projekty domów jednorodzinnych Karola Nieradki łamią stereotypy o prefabrykacji

W obliczu rosnących kosztów budowy i wyzwań środowiskowych, coraz więcej prywatnych inwestorów zwraca się w stronę domów prefabrykowanych. W porównaniu do tradycyjnych konstrukcji, domy złożone z wyprodukowanych wcześniej komponentów mogą powstać w krótszym czasie, a ponadto wyróżniają się ekonomią procesu budowy, jak i późniejszej eksploatacji. Jednak czy to wszystko może iść w parze z wysokiej jakości architekturą? Najlepszym tego przykładem są projekty polskiego architekta, Karola Nieradki.

Sprawdzamy, z jakich dofinansowań można skorzystać w 2023 roku na budowę lub remont domu

Końcówka roku to dobry moment na zaplanowanie kolejnych działań. Niektórzy w planach na 2023 r. mają budowę lub remont domu. Jedno i drugie wiąże się ze sporym wydatkiem. Wzniesienie nowego budynku to koszt kilkuset tysięcy złotych. Za generalny remont również zapłacimy od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy. Na rekordowo wysokie koszty bez wątpienia wpływa szalejąca inflacja i spowodowane nią rosnące ceny materiałów budowlanych. Na szczęście w Polsce funkcjonuje wiele programów finansowych, które mogą znacznie zredukować wydatki – zwłaszcza jeśli planujemy zastosować energooszczędne instalacje lub nowoczesne rozwiązania. Na jakie konkretnie dofinansowania możemy liczyć?

Budowa domu w dobie kryzysu – czy to możliwe?

W dobie przekonania o panującym kryzysie coraz rzadziej decydujemy się na zaciąganie kredytów na budowę domu. Budować czy nie budować? Oto jest pytanie! Wzrost cen i niestabilna sytuacja na rynku powodują, że weryfikujemy dotychczasowe plany dotyczące budowy lub remontu domu. Z drugiej strony nie chcemy już odkładać inwestycji we własne „cztery kąty” na później. Ważne więc, żeby przygotować dobry plan działania i wybrać odpowiednie rozwiązania.

Dlaczego do konstrukcji dachu drewno suszone komorowo (KD) jest dużo lepszym wyborem niż mokra tarcica (AD)?

Więźba dachowa często stanowi aż 60% całej konstrukcji budynku. Warto więc wiedzieć, z jakiego konkretnie materiału powstaje. A jedyny, słuszny wybór na konstrukcje dachowe, stropy, ściany i domy szkieletowe? Drewno suszone komorowo! Dlaczego ten materiał jest polecany do wykonywania tego typu prac? Co różni go na tle mokrej tarcicy (AD)? Na te pytania odpowiada Sławomir Perliński, ekspert JAF Polska w dziedzinie drewna konstrukcyjnego.

Jak prawidłowo zabudować poddasze z użyciem konstrukcji z płyt gipsowo-kartonowych?

Aranżacja poddasza to dobry pomysł na powiększenie przestrzeni mieszkalnej budynku. Decydując się jednak na realizację takiego projektu, należy pamiętać o doborze materiałów, które zapewnią nowopowstałej strefie odpowiednią izolację akustyczną i termiczną, a także bezpieczeństwo przeciwpożarowe.

Poddasze domu dobrze zabezpieczone przed pożarem

Według danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowalnego od początku 2020 roku wydano w naszym kraju ponad 280 000 pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych. Choć z powodu pandemii Polacy zaczęli masowo wcielać w życie marzenia o własnym domu z ogródkiem, tylko niewielka część skupiła się na kwestiach związanych z bezpieczeństwem pożarowym stawianych budynków. Jak wynika z badania zrealizowanego przez BCMM na zlecenie firmy Saint-Gobain, aż 90 proc. inwestorów nie potrafi wskazać poprawnych wymagań dotyczących odporności ogniowej dla zabudowy poddasza użytkowego. Tymczasem to właśnie ta część budynków jednorodzinnych ma szczególnie istotne znaczenie w kontekście bezpieczeństwa pożarowego.


Stron: 61 ▾ Skocz do strony
◂  1 2 3 4 5  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19159 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 182

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >