Budowa i przebudowa obiektu gospodarczego - kiedy wystarczy zgłoszenie, a kiedy konieczne jest pozwolenie na przebudowę?

Budowa i przebudowa obiektu gospodarczego - kiedy wystarczy zgłoszenie, a kiedy konieczne jest pozwolenie na przebudowę?

Garaże i inne nieduże budynki gospodarcze obecnie można budować na podstawie zgłoszenia. To prostsza i krótsza procedura. Budynki gospodarcze z czasem bywają adaptowane na cele mieszkalne. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy konieczne jest uzyskanie pozwolenia na przebudowę? Czytaj dalej


Na podstawie zgłoszenia można budować wolno stojące parterowe budynki gospodarcze o powierzchni zabudowy do 35 m2 (w tym garaże, altany, przydomowe ganki i oranżerie). Łączna liczba takich obiektów nie może jednak przekroczyć dwóch na każde 500 m2, w przeciwnym razie trzeba ubiegać się o pozwolenie. Zgłoszenia budowy dokonuje się w starostwie. W dokumencie powinna zostać zawarta informacja na temat zakresu i sposobu wykonywania robót oraz określony termin ich rozpoczęcia, a także zostać załączone oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Konieczne może okazać się również dołączenie odpowiednich szkiców lub rysunków. Jeśli w ciągu 30 dni od wpłynięcia zgłoszenia urząd nie wniesie sprzeciwu, można budować.


budowa i przebudowa obiektu gospodarczego zgłoszenie

 

Czytaj również: Procedury przekształcania działki rolnej w budowlaną

 

Zdarza się, że inwestorzy z czasem postanawiają przebudować budynek gospodarczy na mieszkanie. To częste rozwiązanie, wykorzystywane zwłaszcza wówczas, gdy dotychczasowy dom okazuje się zbyt mały. Przebudowa budynku gospodarczego wydaje się bardziej atrakcyjnym finansowo pomysłem niż kupno mieszkania czy budowa kolejnego domu. Inwestorom zdarza się jednak przy tej okazji popełniać istotny błąd: traktują przebudowę jak zwykły remont, który nie wymaga dopełnienia żadnych formalności. A tymczasem przekształcenie budynku gospodarczego w mieszkalny nie jest remontem tylko przebudową. Przebudowa, w przeciwieństwie do remontu, nie dotyczy prac związanych z odtworzeniem stanu pierwotnego budynku, ale prowadzi do zmiany jego przeznaczenia. Roboty budowlane prowadzone podczas przebudowy wiążą się z modyfikacją parametrów użytkowych lub technicznych budynku, przy jednoczesnym zachowaniu jego dotychczasowej wysokości czy powierzchni zabudowy. W ramach przebudowy zazwyczaj są wykonywane roboty polegające na ociepleniu ścian zewnętrznych, doprowadzeniu instalacji, wstawieniu okien czy postawieniu ścian działowych.

 

Żeby więc nie narazić się na zarzut popełnienia samowoli budowlanej, zanim rozpocznie się przebudowę, należy dopełnić odpowiednich formalności. Konieczne jest zamówienie ekspertyzy technicznej, w której zostanie określony stan budynku. Następnie trzeba zlecić architektowi projekt adaptacji budynku. Ponadto niezbędne jest załatwienie sprawy w starostwie – dokonanie zgłoszenia przebudowy lub uzyskanie na nią pozwolenia. Jeśli budynek zalicza się do obiektów, których budowę można zgłosić, ta sama procedura wystarczy podczas jego przebudowy. Jeśli jednak na jego budowę wymaganie jest pozwolenie, podobne formalności obowiązują, gdy jest on przebudowywany. Po uzyskaniu pozwolenia lub milczącej zgody w odpowiedzi na zgłoszenie, zanim zostaną rozpoczęte prace należy jeszcze zawiadomić inspektorat nadzoru budowlanego.

 

Dowiedz się więcej na ten temat

 

 

 

Czytaj również: Prawa i obowiązki właściciela gruntu.


Źródło: tooba.pl / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19233 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 322

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >