Budowa komina – o czym pamiętać?

Budowa komina – o czym pamiętać?

Budowa komina to ważne przedsięwzięcie, od którego będzie zależało późniejsze bezpieczeństwo domowników oraz sprawność systemu grzewczego. O czym należy pamiętać, planując wykonanie komina? Czytaj dalej

Instalacja kominowa – niezbędna w każdym domu

Komin jest niezbędnym elementem każdego budynku. Umieszczone w nim kanały wentylacyjne, spalinowe oraz dymowe pozwalają na bezpieczne odprowadzanie spalin wytarzanych w czasie ogrzewanie pomieszczeń lub zużytego powietrza. Nieprawidłowo zaprojektowany i źle wykonany komin może być przyczyną zbyt słabego ciągu i nieefektywności ogrzewania, a nawet stwarzać zagrożenie dla mieszkańców.

 

budowa komina - o czym pamiętać?

 

Budowę komina należy więc dobrze zaplanować, a następnie fachowo przeprowadzić, tak by służył bezawaryjnie przez wiele lat. O czym należy pamiętać?

 

Komin obudową dla kanałów różnego typu

Jak już wyżej wspomnieliśmy, w kominie można umieścić przewody wentylacyjne, dymowe oraz spalinowe. Ich wybór będzie uzależniony od urządzeń grzewczych zamontowanych w domu oraz wykorzystywanego przez nie paliwa. Przewody dymowe wykorzystamy wraz z kotłami i kominkami na paliwa stałe, a kanały spalinowe wraz z urządzeniami gazowymi i olejowymi. Kanał wentylacyjny będzie natomiast odprowadzał zużyte powietrze z poszczególnych pomieszczeń.

 

Należy również pamiętać, że od zastosowania konkretnego rodzaju urządzenia grzewczego zależeć będzie dokładny projekt komina. Trzeba wybrać do niego także odpowiednie rury kominowe, kwaso- lub żaroodporne, spełniające rolę wkładów.

 

Czytaj również: Systemy kominowe do odprowadzania spalin z nowoczesnych urządzeń grzewczych

 

budowa komina - o czym pamiętać?

 

Lokalizacja komina a materiał wykonania

Kominy mogą powstać z różnych materiałów, jednak możliwości ich wykorzystania będą zależały od miejsca usytuowania konstrukcji. Kominy murowane wymagają solidnego fundamentu – mogą być wolnostojące bądź połączone ze ścianą nośną. W zależności od tego, jakie przewody znajdą się w kominie, może on powstać z pełnych cegieł ceramicznych, silikatowych albo z pustaków wentylacyjnych.

 

Jako wolnostojące i przyścienne można także wznosić kominy z prefabrykatów. Kominy stalowe mogą być zarówno wbudowane w ścianę, jak i umieszczone tuż przy niej – należą do jednych z najprostszych w montażu.

 

Budowa komina – co jeszcze jest ważne?

Podczas budowy komina należy pamiętać, by posiadał odpowiednie wymiary – dotyczy to jego przekroju oraz wysokości. Niezwykle ważne jest także zachowanie jak najbardziej gładkiej powierzchni wewnętrznych ścianek konstrukcji, co ułatwi zachowanie w kominie właściwego ciągu.

 

budowa komina - o czym pamiętać?

 

Czytaj również: Co jest ważne podczas planowania instalacji C.O.?

 

W sytuacji, gdy komin budowany jest w rejonie silnych i zmiennych wiatrów, szczególnie w pasie nadmorskim i przy południowej granicy, obowiązkowe jest zastosowanie nasady kominowej, której zadaniem jest m.in. zabezpieczanie komina przed powstawaniem ciągu wstecznego. Zadbajmy także o obecność wyłazu dachowego oraz stopni kominiarskich, które umożliwiają okresowe przeprowadzenie przeglądów kominiarskich oraz czyszczenie przewodów.

 

Z punktu widzenia estetyki nie bez znaczenia jest natomiast wykończenie komina z zewnątrz, szczególnie w przypadku konstrukcji murowanych i prefabrykowanych. Mogą wieńczyć je cegły klinkierowe, blacha lub np. tynk.

Źródło: artykuł partnerski / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19222 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 330

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >