CEMEX wykazuje znaczący postęp w działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju

CEMEX wykazuje znaczący postęp w działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju

CEMEX wykazuje znaczący postęp w działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju między innymi poprzez ograniczenie emisji związków węgla o 15,8% Czytaj dalej

CEMEX, S.A.B. de C.V. (NYSE: CX) informuje o dalszym znaczącym postępie w osiąganiu celów, jakie postawił sobie jako producent materiałów budowlanych rozwijający się w sposób zrównoważony. Trzy cele z zakresu zrównoważonego rozwoju zostały osiągnięte przed wyznaczonym czasem, a poziom emisji dwutlenku węgla został znacząco zredukowany.

Na koniec 2008 r. CEMEX zmniejszył jednostkowe emisje dwutlenku węgla netto w swoich cementowniach o 15,8% w porównaniu ze stanem wyjściowym w roku 1990 i dąży do zredukowania emisji CO2 na tonę cementu o 25% do roku 2015. Strategia CEMEX-u redukcji emisji związków węgla obejmuje cztery główne elementy: redukcję ogólnego zużycia energii, wzrost zużycia alternatywnych surowców, wzrost zużycia paliw alternatywnych takich jak biomasa oraz inwestycje w energię odnawialną. CEMEX podjął szereg działań mających na celu zmniejszenie wpływu na środowisko, a niżej wymienione osiągnięcia podkreślają postęp, jaki został uczyniony przez firmę w wysiłkach na rzecz zwiększenia konkurencyjności oraz zmniejszenia oddziaływania zakładów na środowisko.

Cele zrównoważonego rozwoju osiągnięte przez Spółkę przed wyznaczonym czasem:
•    Dwa lata przed czasem osiągnięty został kamień milowy wyznaczony na 2010 r., ustanowiony w 2006 r., a dotyczący ilości wypadków powodujących absencję w pracy. W rezultacie, nowy kamień milowy na 2010 r. został wyznaczony,  który kieruje Firmę ku zerowej ilości wypadków.
•    Przekroczony został cel wyznaczony na 2015 r. odnoszący się do wskaźnika zużycia alternatywnych surowców. Dalsze prace prowadzone są nad osiągnięciem celu wyznaczonego na 2020 r.
•    Osiągnięty został cel wyznaczony na 2015 r. odnoszący się do redukcji emisji tlenków siarki (SOx) do atmosfery oraz poczyniony został znaczący postęp w redukcji emisji pyłu oraz tlenków azotu (NOx).

Osiągnięcia środowiskowe i związane z emisją związków węgla:
•    W 2008 r. udział paliw alternatywnych w całkowitym zużyciu paliw w CEMEX-ie wynosił 10,3%, co stanowiło wzrost o 35% w porównaniu z 2007 r. Potwierdza to postęp w kierunku celu spółki na 2015 r. jakim jest 15% udział.
•    CEMEX zarejestrował dwa projekty w zakresie energetycznego wykorzystania biomasy w ramach mechanizmu Clean Development Mechanism (CDM) Narodów Zjednoczonych w cementowni Caracolito w Kolumbii oraz w cementowni Colorado w Kostaryce. Oczekuje się, że projekty zmniejszą bezpośrednią emisję CO2 o ponad 120 000 ton rocznie.
•    CEMEX stale poszukuje nowych źródeł energii odnawialnej, takich jak energia wiatrowa, aby rozszerzyć zakres działań podejmowanych w celu redukcji zużycia energii i oraz emisji CO2. Pierwsza faza nowej farmy wiatrowej w Oxaca w Meksyku o mocy 250 megawatów została zlecona w marcu i oczekuje się jej pełnej działalności przed końcem 2009 r. Farma ta będzie największą elektrownią wiatrową w Ameryce Łacińskiej i zaspokoi 25% zapotrzebowania CEMEX-u na energię w Meksyku.

„CEMEX od wielu lat angażuje się w zagadnienia związane z ochroną środowiska i społecznościami i jesteśmy dumni ze znaczących postępów, jakie uczyniliśmy, żeby osiągnąć nasze cele,” – powiedział Lorenzo Zambrano, Prezes i Dyrektor Generalny CEMEX-u. „Wierzymy, że włączenie praktyk związanych ze zrównoważonym rozwojem do naszych codziennych aktywności biznesowych jest ważne dla sukcesu w długim okresie i pozwala nam na zainteresowanie i rozwój naszej bazy pracowniczej oraz pozytywny wkład w społeczności, w których działamy”.

Cele i postępy CEMEX-u związane ze zrównoważonym rozwojem zawarte są w Raporcie o Zrównoważonym Rozwoju Spółki z 2008 r. Pełny raport publikowany jest co dwa lata, a raport okresowy w latach pośrednich, co zapewnia przegląd strategii firmy i rocznej działalności w takich obszarach jak ochrona środowiska, zaangażowanie na rzecz społeczności, bezpieczeństwo i higiena pracy. Najnowszy raport został przygotowany zgodnie z Globalną Inicjatywą Raportowania (GRI) Wytyczne odnośnie Raportowania Zrównoważonego Rozwoju, najbardziej wiarygodną ramą raportowania na świecie. Jest on też pierwszym raportem, który uzyskał najwyższy możliwy stopień GRI A+, będąc świadectwem dużej wagi przywiązywanej przez CEMEX do transparentności. Raport można pobrać ze strony CEMEX-u www.cemex.pl.

Także w Polsce CEMEX zwraca dużą uwagę na realizowanie celów zrównoważonego rozwoju. Ograniczanie wpływu na środowisko, racjonalne gospodarowanie surowcami, działania na rzecz ochrony klimatu poprzez redukcję emisji CO2 do atmosfery i zwiększenie efektywności energetycznej procesów oraz wykorzystanie paliw alternatywnych w cementowniach są priorytetowymi obszarami w działalności firmy. Wskaźnik udziału ciepła ze współspalania paliw alternatywnych w Cementowni Chełm osiągnął poziom ponad 70%, co jest najwyższą odnotowaną wartością w Grupie CEMEX, natomiast w Cementowni Rudniki wynosi on 40%, przy średnim udziale paliw alternatywnych w cementowniach w Polsce na poziomie 25%. Spółka prowadzi również pomiary wiatru w Mirowie i Chełmie w celu przeanalizowania możliwości wykorzystywania energii wiatrowej w naszym kraju.
Źródło: budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19158 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 309

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >