Choroby i szkodniki roślin ogrodowych - jak sobie z nimi radzić?

Choroby i szkodniki roślin ogrodowych - jak sobie z nimi radzić?

Lato w ogrodzie to najpiękniejsza pora roku. Długie, ciepłe i słoneczne dni, wielokolorowe, pachnące kwiaty oraz soczysta zielona trawa zachęcają do obcowania z naturą i do wypoczynku na świeżym powietrzu. Jednak nie tylko człowiek jest miłośnikiem letnich ogrodów. „Lubią” je również szkodniki i choroby. Niestety zamiast podziwiać, niszczą to co piękne często powodując spore straty. Z tego też powodu istotna jest odpowiednia pielęgnacja oraz ochrona roślin o tej porze roku. Czytaj dalej

 

Najczęściej spotykanymi szkodnikami w okresie letnim są mszyce. Mimo, że odmian tego gatunku jest wiele a poszczególne osobniki mogą różnić się od siebie wyglądem, to ich działanie jest podobne. Mszyce wysysają soki z roślin, powodując ich więdnięcie oraz deformację liści i kwiatów. Żerowanie ich osłabia rośliny, które stają się bardziej podatne na infekcje. Dodatkowa  szkodliwość mszyc polega także na przenoszeniu groźnych chorób wirusowych.

 

Na iglakach z kolei żerują ochojniki, które tworzą charakterystyczne galasy (narośl na pędach). W nich żerują larwy. Zdeformowane pędy zasychają, ponieważ uniemożliwiony jest swobodny przepływ soków roślin. Oprócz oprysków ochrona przed ochojnikami polega także na systematycznym wycinaniu galasów zaraz po ich zauważeniu.


choroby i szkodniki roślin ogrodowych - jak sobie z nimi radzić?

Czytaj również: Wiosenne zabiegi pielęgnacyjne wokół trawnika


Kolejnym letnim szkodnikiem, który atakuje nasze rośliny jest przędziorek. Jest to roztocze o żółtawo- pomarańczowej barwie. Rozwojowi ich sprzyja wysoka temperatura i suche powietrze. Żerowanie przędziorków objawia się pojawieniem żółtobiałych plam na liściach, które z czasem powiększają się i prowadzą do zasychania i opadania liści. Czasami liście zostają osnute drobną pajęczynką. Obecność przędziorków przyczynia się także do zmniejszenia kwitnienia oraz zahamowania wzrostu roślin.


Na kwiatach i liściach możemy zaobserwować również wciornastki. To małe szkodniki o długości 1-2 mm. Wciornastki wysysają soki z komórek roślin, powodując na powierzchni liści i płatków kwiatów nieregularne plamy. Liście zaatakowanej rośliny stopniowo obumierają i zasychają. W miejscach uszkodzeń mogą powstawać żółtobrunatne, skorkowaciałe powierzchnie.


W lecie musimy uważać także na żarłoczne ślimaki, które niestety są częstymi gośćmi w naszych ogrodach. Bez skrupułów zjadają liście roślin, potrafią ogołocić z nich praktycznie całe połacie upraw, a po najpiękniejszych kwiatach zostawić jedynie pusty pęd.


Ciepła i wilgotna aura sprzyja także  rozwojowi grzybów, które są nie mniej groźnie co wyżej wymienione szkodniki. Bardzo powszechny jest mączniak prawdziwy, który charakteryzuje się biało-szarym, mączystym nalotem pokrywających liście, pędy i kwiaty. Z porażonych pąków wyrastają zdeformowane liście. Porażone pędy są skrócone, a kwiaty zdrobniałe. Oprócz spadku jakości kwiatów choroba powoduje także silne zahamowanie wzrostu roślin, które stają się także mniej odporne na mróz.

 

Równie często co mączniak na roślinach w naszych ogrodach pojawia się szara pleśń. Patogen występuje tam gdzie działają niekorzystne warunki np. zbyt niska temperatura powietrza, przesuszenie lub przelanie podłoża. Objawy szarej pleśni widoczne są na wszystkich nadziemnych organach rośliny. Na brzegach liści pojawiają się plamy, których brzegi są otoczone żółtą obwódką. Na porażonych częściach rośliny pojawia się szary, pylisty nalot.


Pamiętajmy, że najlepszą ochroną przed chorobami i szkodnikami roślin jest odpowiednia profilaktyka. Gdy tylko zauważymy niepokojące objawy na roślinach jak najszybciej wycinamy porażone części lud wykonujemy odpowiedni oprysk. Zanim jednak sięgniemy po chemiczne środki ochrony roślin, warto spróbować zastosować preparaty pochodzenia naturalnego, bezpieczne dla naszego zdrowia i otaczającego środowiska. Dobrze sprawdzają się preparaty przygotowane własnoręcznie takie jak: gnojówki, wyciągi, wywary czy napary z różnych roślin (np.pokrzywa, czosnek). Tak przygotowaną miksturą wykonujemy oprysk zainfekowanych roślin.

 

Czytaj również: Czy można uratować przemarznięte rośliny

 

Przy niedużej powierzchni idealnie sprawdzi się ręczny, ciśnieniowy opryskiwacz Venus Super 360.  Zastosowany w nim  system 360o pozwala na aplikację cieczy nawet po odwróceniu opryskiwacza do góry dnem, co znacznie ułatwia prace pielęgnacyjne. Dodatkowo regulowana końcówka umożliwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc np. spodniej części liści, umożliwiając precyzyjne wykonanie zabiegu. Opryskiwacz posiada również regulowaną dyszę, dzięki której można ustawić stopień rozpylenia płynu – od mgiełki po strumień.

 

choroby i szkodniki roślin ogrodowych - jak sobie z nimi radzić?

Venus Super 360

Cena: 30 -34 zł w zależności od pojemności  od 1l-2l


Przy większej powierzchni lepszy będzie ciśnieniowy opryskiwacz Orion Super dostępny w pojemnościach od 3 do 12 litrów. Wyposażony jest w lancę teleskopową o płynnej regulacji długości od 0.6 m do 1.2m oraz wygodny pas nośny z podkładką naramienną, który zapewnia komfort podczas długotrwałych prac.


choroby i szkodniki roślin ogrodowych - jak sobie z nimi radzić?

Orion Super

Cena: 125zł – 140zł  zależności od wybranej pojemności

Źródło: BI Group / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19159 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 164

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >