Ciekawy dom jednorodzinny

Ciekawy dom jednorodzinny

Arka w Brennej to jeden z najciekawszych domów jednorodzinnych ostatnich lat w Polsce, a jego forma budzi silne emocje zarówno wśród jego zwolenników, jak i przeciwników. Czytaj dalej

 

Projekt Roberta Koniecznego jest jednak bezsprzecznie przykładem przemyślanej, konceptualnej architektury, na której niedosyt cierpimy w Polsce od dawna. Warto więc przyjrzeć się Arce bliżej, zwłaszcza jej panoramicznym przeszkleniom, zapewniającym widok na malowniczy górski krajobraz Śląska Cieszyńskiego.  Jedną z idei przyświecających budowie Arki było wykorzystanie położenia działki, z której podziwiać można idylliczny, pagórkowaty pejzaż przeplatany domami, lasami i łąkami. By w pełni  podkreślić jej walory, Robert Konieczny, szef biura projektowego KWK Promes, postanowił stworzyć dom parterowy, z którego wszystkich pomieszczeń można będzie podziwiać góry. Chcąc zaakcentować krajobrazowy charakter lokalizacji budynku architekt zaprojektował duże przeszklenia, ciągnące się na niemal na całej długości jednej z dwóch dłuższych ścian budynku. „Największą wartością działki jest wspaniały widok, który się z niej roztacza, stąd myśl by dom stał się dla niego ramą, która go kadruje. Najwłaściwszą okazała się całkiem otwarta na górski pejzaż budowla parterowa, dająca wszystkim pomieszczeniom ten sam widok” – tłumaczy Robert Konieczny.

 

Czytaj również: Na rynku mieszkaniowym coraz bardziej kuszące oferty

 

Tak duże przeszklenia są jednak z wielu powodów wyzwaniem dla konstruktorów. Jednym z nich jest sam rozmiar szyb – w przypadku Arki największe z nich mają powierzchnię nawet 7,5 m2 i ważą prawie 300 kg każda. Ze względu na potencjalne znaczne straty ciepła przez przeszklenie w zimie, jak i możliwość nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń latem, szyby o takich rozmiarach muszą zarówno chronić przed ucieczką ciepła, jak i zapobiegać przenikaniu energii słonecznej przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej przepuszczalności światła słonecznego, aby zapewnic naturalny widok i jasność w pomieszczeniach.

 

 

 

Dostarczenia szkła spełniającego powyższe parametry podjął się Guardian Częstochowa. Producent zaoferował Robertowi Koniecznemu szkło o właściwościach kontroli słonecznej SunGuard® High Selective. Produkt ten charakteryzuje się wysoką selektywnością, a więc przepuszcza światło dzienne zatrzymując jednocześnie 73% niepożądanej energii cieplnej pochodzącej ze Słońca. Dzięki emisyjności na poziomie 1% szkło to zapewnia również w zestawie dwuszybowym optymalną ochronę przed stratami ciepła. Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo mieszkańców dodatkowo zastosowano szkło laminowane folią PVB LamiGlass 44.4.  Szkło to posiada klasę bezpieczeństwa P4A co oznacza, że wytrzymuje 3 uderzenia stalowej kuli o ciężarze 4,11 kg spadającej z wysokości 9 m i posiada wysoką odporność na włamania zastępując kraty o oczku 150 mm wykonane z drutu stalowego o średnicy 10 mm. Jedną z cech szkła laminowanego bezpiecznego LamiGlass 44.4 jest również niemal całkowita redukcja przepuszczalności promieniowania UV.

 

Czytaj również: Bezpieczne mieszkanie dla seniora


Produkcją szyb zespolonych dla Arki w Brennej zajęła się firma Vitroterm-Murów. „Wyzwaniem dla  nas były przekraczające 300 kg ciężary szyb zespolonych oraz ich duże gabaryty. Dodatkowo system przesuwnej ślusarki aluminiowej narzucił bardzo duże dokładności w tolerancjach wzajemnych przesunięć szyb (poniżej 0,5 mm) oraz tolerancje grubości pakietów (poniżej 0,6 mm). Dzięki posiadanemu nowoczesnemu parkowi maszynowemu oraz doświadczeniu w tego typu realizacjach, udało nam się z powodzeniem spełnić te wymagania.” – tłumaczy Jacek Eifler z Vitroterm-Murów.

 

 

 

Szkło jest materiałem, który skutecznie zastąpić może ściany zewnętrzne pod warunkiem, że posiada odpowiednie parametry związane z kontrolą słoneczną, termoizolacyjnością i bezpieczeństwem. Przykładem takiego wykorzystania szkła w budownictwie jednorodzinnym jest Arka stworzona przez Roberta Koniecznego. Produkty takie, jak SunGuard® High Selective mogą jednak z powodzeniem być wykorzystywane również w bardziej klasycznych konstrukcjach, zarówno w budynkach biurowych, jak i domach mieszkalnych.

 

Źródło: Fly PR / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 16198 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 85

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >