Co Polacy myślą o fotowoltaice?

Co Polacy myślą o fotowoltaice?

Polacy coraz chętniej inwestują w fotowoltaikę – widać to jak na dłoni. Łączna moc instalacji PV w naszym kraju wzrosła ponad dwukrotnie na przestrzeni ostatniego roku i w 2020 roku znacznie przekroczyła już 2,5 GW. Lwią część tej wartości wytwarzają przydomowe mikroinstalacje. Pytanie jednak, co tak naprawdę myślimy o fotowoltaice w Polsce? Przyjrzyjmy się wynikom badań. Czytaj dalej

 

Co to jest fotowoltaika?

Badanie przeprowadzone przez IBRiS "Zielony potencjał społeczny. Polska i Europa Środkowo-Wschodnia" pokazuje, że niemal połowa Polaków utożsamia odnawialne źródła energii z energią słoneczną. To właśnie te zasoby w pierwszej kolejności wiąże z OZE ponad 41 proc. ankietowanych.

 

Pytanie jednak: czym tak naprawdę jest fotowoltaika? To instalacja, która pozwala przetwarzać promieniowanie słoneczne w celu pozyskania energii elektrycznej. Praca systemu jest bezkosztowa i bezobsługowa, a wydajność paneli fotowoltaicznych oraz innych komponentów systemu jest szacowana na ok. 25-30 lat. Korzystanie z zielonej energii może przynieść obniżenie rachunków za prąd nawet o 90% w skali roku – zwłaszcza, że właściciele mikroinstalacji mają możliwość korzystać z magazynowania prądu w sieci i odbioru jego nadwyżek na zasadach net-meteringu (0,7 lub 0,8 kWh za każdą wysłaną 1 kWh).

 

Co Polacy myślą o fotowoltaice?

 

Czytaj również: Ciągle marnujemy ciepło w naszych domach i miejscach pracy

 

Energią, której dostarczają panele fotowoltaiczne, po jej przetworzeniu w inwerterze, można zasilić wszystkie urządzenia elektryczne w budynku – np. ogrzewanie na prąd, sprzęt elektroniczny czy oświetlenie.

 

Opinia Polaków o energii odnawialnej

Przyglądając się wspomnianemu już raportowi IBRiS, można odnieść wrażenie, że mieszkańcy Polski podchodzą do OZE z bardzo pozytywnym nastawieniem. Jak pokazują badania:

 

  • 87% respondentów zgadza się z tym, że korzystanie z energetyki odnawialnej przynosi Polakom wymierne korzyści,
  • 82% badanych postrzega OZE jako przyszłościowy kierunek energetyki,
  • 76% zgadza się, że korzystanie z odnawialnych źródeł energii na skalę lokalną zwiększa bezpieczeństwo energetyczne kraju,
  • 69% respondentów przyznaje, że korzystanie z instalacji fotowoltaicznych i pokrewnych technologii to dobry sposób na zmniejszenie efektów globalnego ocieplenia,
  • 86%. ankietowanych wskazuje instalacje słoneczne jako najlepsze eko rozwiązanie energetyczne dla Polaków.

 

Te dane wyraźnie pokazują pozytywne nastawienie do fotowoltaiki oraz innych rozwiązań z zakresu OZE. Co ciekawe, respondenci nie mieliby też nic przeciwko zamieszkaniu w pobliżu farmy wiatrowej (66 proc. badanych).

 

Fakty i mity o kosztach fotowoltaiki

O ile nastawienie Polaków do odnawialnych źródeł energii w kontekście ich przyjazności środowisku i efektywności jest bardzo dobre, o tyle wątpliwości budzą koszty związane z tymi instalacjami. Ponad połowa ankietowanych uznaje, że omawiane technologie są drogie. A jak jest w rzeczywistości?

 

Warto pamiętać, że choć początkowy wydatek na panele słoneczne i pozostałe komponenty instalacji może być wysoki (i sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych), istnieje wiele sposobów na jego obniżenie, a także wzmocnienie korzyści. Przede wszystkim inwestujący w mikroinstalację (o mocy do 50 kWp) może liczyć na szereg dotacji, w tym do 5 tys. zł z programu rządowego Mój Prąd, a także dofinansowanie z programów lokalnych. Ponadto czeka na niego możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Już te formy wsparcia finansowego przy montażu paneli znacznie skracają czas zwrotu z inwestycji.

 

Jak wyjaśnia ekspert Erato Energy – firmy specjalizującej się w projektowaniu i montażu fotowoltaiki – obecnie średni czas zwrotu z inwestycji w instalację PV wynosi ok. 5 lat. Oszczędności narastają zaś z roku na rok. Inwestor zyskuje też znaczącą niezależność od podwyżek cen prądu oraz możliwość precyzyjnego oszacowania wydatków na elektryczność w skali roku.

 

Czytaj również: Co możemy zrobić w trosce o lepszą jakość powietrza?

 

Dobre opinie o instalacjach fotowoltaicznych w Polsce nie są dziełem przypadku. a wynikiem ogromu korzyści, jakie niesie za sobą inwestycja w tę technologię. Dlatego jeśli na Twoim dachu jeszcze nie ma paneli słonecznych, czas przyjrzeć się bliżej tej opcji i podjąć świadomą decyzję.

2020-11-10
Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 94 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 194 Grupa: Nowości ara... Gdzie szukaliście inspiracji podczas aranżacji pokojów Waszych dzieci? W moim przypadku zdecydowałem się skorzystać z oferty polecanego mi sklepu internetowego....
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19156 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 274

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >