Co mówią Polskie Normy Budowlane o układaniu kabli elektrycznych?

Co mówią Polskie Normy Budowlane o układaniu kabli elektrycznych?

Instalacje elektryczne w domu jednorodzinnym to skomplikowana sieć przewodów o różnych przekrojach i grubościach zgrabnie ukrytych w ścianach, w podłogach i sufitach. W tym pozornym nieładzie panuje jednak całkowity porządek. Czytaj dalej

 

 Przewody łączą się w grupy i wspólnie biegną do tablicy rozdzielczej gdzie zabezpieczone są bezpiecznikami. Każde zakończenie instalacji jest zabezpieczone. Z punktu widzenia norm i wytycznych budowlanych instalacje musi wykonać uprawniony elektryk, tak aby była ona bezpieczna dla ludzi i pracujących w niej urządzeń.

 

Czytaj również: Idealny osprzęt elektryczny

 

 Od instalacji elektrycznych wymaga się by były funkcjonalne, trwałe, estetyczne oraz bezpieczne w użytkowaniu. 

 Bezpieczeństwo użytkowania instalacji elektrycznych niskiego napięcia sprowadza się do zapewnienia ochrony przed następującymi podstawowymi zagrożeniami: 

- porażeniem prądem elektrycznym

- prądami przeciążeniowymi i zwarciowymi

- przepięciami łączeniowymi i pochodzącymi od wyładowań atmosferycznych

- skutkami cieplnymi  

 

 

Układanie instalacji elektrycznej


 Przewody instalacji elektrycznej powinno się układać w odpowiedniej odległości od krawędzi okien i drzwi, zawsze pionowo lub poziomo. Musimy pamiętać,aby nigdy nie szły one po skosie.

 Przewody elektryczne łączy się tylko w puszkach instalacyjnych. Puszek nie należy pokrywać tynkiem, by w razie awarii można było je łatwo odnaleźć, zwłaszcza że uszkodzenia najczęściej zdarzają się właśnie w miejscu połączeń. Do łączenia przewodów powinno się używać specjalnych złączek, nie wolno natomiast łączyć ich przez skręcanie żył. Takie połączenia nie są bezpieczne i niemożliwa jest kontrola ich stanu. Przewodów, ze względu na niebezpieczeństwo zalania, nie układa się poniżej rur wodociągowych i kanalizacyjnych. Nie mogą także stykać się z przewodami gazowymi. W tym przypadku zaleca się zachowanie odległości minimum 10 centymetrów.

 Przewody zasilające w jednym pomieszczeniu prowadzi się najczęściej od gniazda do gniazda. Warto zastosować tzw. układ pierścieniowy, w którym obwód tworzy zamkniętą pętlę, bo przerwanie ciągłości przewodu w jednym miejscu nie powoduje wtedy odcięcia prądu w żadnym z gniazd.

 W dużych pomieszczeniach korzystne jest z kolei zasilanie gniazd z dwóch różnych obwodów, bo wyłączenie jednego z nich nie unieruchamia wszystkich zainstalowanych w pomieszczeniu urządzeń. 

 

Czytaj również: Instalacje w budownictwie

 

Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Kłosek

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19164 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 222

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >