Co to są panele LED i dlaczego warto je montować

Co to są panele LED i dlaczego warto je montować

Panele LED zastępują tradycyjne lampy sufitowe, jak żarówki czy świetlówki. Emitują łagodne dla oczu i równomierne światło, służą nam przez wiele lat, a do tego pozwalają zmniejszyć koszty oświetlenia. Dlatego stosowane są w domach i mieszkaniach, a także w obiektach użytkowych i placówkach publicznych. Czytaj dalej

 

Technologia LED

Oprawy LEDowe w przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek wytwarzają światło, nie emitując przy tym ciepła. Dzięki temu ich żywotność jest przedłużona - świecą nawet kilkadziesiąt razy dłużej od żarówek starego typu. Poza tym LEDy są przyjazne środowisku i zużywają bardzo mało prądu.


co to są panele LED i dlaczego warto je montować w domu i pomieszczeniach publicznych

 

Czym są panele LED?

Jednym z rodzajów oświetlenia ledowego są panele, czyli najczęściej prostokąty o boku od 20 do 120 cm, w których światło rozproszone jest przez specjalny materiał LGP. Dlatego umożliwiają równomierne rozłożenie światła na całej powierzchni oprawy. Pozbawione są efektu olśnienia, który występuje w przypadku punktowego źródła światła nad kloszem, który nie rozprasza dostatecznie światła.

 

Jakie światło emitują?

Panele LED najczęściej emitują światło o białej neutralnej barwie (temperatura 4000K), która podobna jest do barwy światła słonecznego. Otoczenie, które oświetlono tym kolorem wygląda świeżo, a kolory są naturalne - wyglądają jak oświetlone słońcem. Dzięki temperaturze podobnej do naturalnego światła dziennego i braku migotania, panele LED zapewniają przyjemne światło, które nie powoduje bólu oczu czy głowy. Barwa ta pasuje praktycznie do każdego pomieszczenia - do domu, biura czy magazynu.

 

Czytaj również: Gra światłem we wnętrzu - linie świetlne


co to są panele LED i dlaczego warto je montować w domu i pomieszczeniach publicznych

 

Minimalistyczne

Oprawa świetlna LED w formie panelu charakteryzuje się nowoczesnym i minimalistycznym designem. Kwadraty i prostokąty, które wykonano z aluminium i szkła akrylowego, mają najczęściej kolor biały. Najbardziej popularne są panele o wymiarach 60x60 cm. Często wybierane są także o wymiarach 30x30 cm, prostokątne 120x30 cm lub okrągłe.

 

Ekonomiczne

Panele z wbudowanym źródłem światła LED są rozwiązaniem ekonomicznym. W porównaniu z tradycyjnymi źródłami światła zużywają ok. 50 procent energii mniej. Umożliwiają więc gospodarstwom i firmom realne oszczędności.

 

Ekologiczne

Panele LED w przeciwieństwie do tradycyjnych świetlówek czy jarzeniówek, nie zawierają substancji takich jak rtęć czy inne metale ciężkie. Nie ma więc ryzyka przedostania się ich do ekosystemów, a co za tym idzie zagrożenia dla ludzi, zwierząt i roślin.

 

Trwałe rozwiązanie

Lampy i panele LED nie przegrzewają się, dlatego wymagają rzadkiej wymiany i służą nam przez wiele lat. Odznaczają się bardzo długą żywotnością, która wynosi do 50 tysięcy godzin. Przewyższają trwałością tradycyjne żarówki, lampy halogenowe i tzw. żarówki energooszczędne (kompaktowe świetlówki).

 

Sposób montażu

Panele ledowe można montować:

1. Natynkowo

Umieszczane w przymocowanej do sufitu specjalnej ramce lub na zawieszkach, które montuje się w suficie, a następnie łączy z uchwytami zamocowanymi do panelu (pomiędzy sufitem, a panelem pozostaje niewielka odległość - uzyskujemy minimalistyczny efekt).

2. Podtynkowo

Najczęściej montowane są w sufitach specjalnie do tego przeznaczonych, typu Armstrong.

3. Na linkach

Panele można podwiesić na linkach, które zamocowane są w zamontowanych w suficie uchwytach. Instalacja tego typu sprawdza się szczególnie w wysokich pomieszczeniach, np. jako dekoracyjne oświetlenie stołu, gdyż możemy dopasować długość linek.

 

Gdzie są stosowane?

Panele LED mogą być stosowane w:

- domu - np. jako oświetlenie łazienkowe czy kuchenne

- obiektach użytkowych i placówkach publicznych, jak biura, obiekty handlowe i usługowe, szkoły czy szpitale.

 

Czytaj również: Jak zaplanować oświetlenie w domu, aby nie psuć wzroku i oszczędzać energię


co to są panele LED i dlaczego warto je montować w domu i pomieszczeniach publicznych

 

Gdzie kupować?

Jeśli decydujemy się na panele ledowe, z pewnością nie szukamy rozwiązania na rok czy 2 lata, ale na dłużej. Dlatego należy postawić na produkty renomowanych producentów, które znajdziemy w wyspecjalizowanych e-sklepach jak neoled.com.pl. Z ostrożnością należy podchodzić do tanich paneli świetlnych LED, które często dostępne są w marketach budowlanych. W ostatecznym rozrachunku, ze względu na częstsze wymiany i awarie, ich eksploatacja może okazać się droższa. Poza tym najtańsze produkty nie zawsze przeszły testy - może się okazać, iż nie są tak energooszczędne jak myśleliśmy.


Źródło: NeoLED / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 17669 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 243

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >