Co warto wiedzieć na temat stołu

Co warto wiedzieć na temat stołu

Stół znajduje się w centrum każdego domu. To wokół niego rozgrywają się często najważniejsze wydarzenia w życiu niejednej rodziny. Jaka jest jego historia? Kiedy powstał pierwszy model, przy którym można było spożywać posiłki? Ile kosztuje najdroższy stół do jadalni? Wreszcie – ilu Polaków jada przy nim śniadanie? Czytaj dalej

 

Chociaż stół to element wyposażenia większości domów, często nie zastanawiamy nad jego historią lub związanymi z nim ciekawostkami. Oto 10 faktów, które warto poznać.


co warto wiedzieć na temat stołu


Ciekawostka 1: Stół powstał w Grecji

Pierwsze drewniane i polerowane stoły, przy których można było spożywać posiłki, wynaleźli Grecy między VI a IV wiekiem p.n.e.


Ciekawostka 2: Idealne wymiary, czyli jakie…

Istnieje stół o idealnych wymiarach – powinien on mieć 70-75 cm wysokości i około 60 cm długości na blacie dla każdej osoby.


Ciekawostka 3: Stół prowansalski

Stół w stylu prowansalski to drewniany mebel na kabriolowych nogach, czyli wydłużonych w kształt litery S, odchylonych do wnętrza i zakończonych na końcach dekoracyjną stópką. Ten typ nóg pochodzi z Chin.


Ciekawostka 4: Okrągły stół zmienia wnętrze

Okrągły stół optycznie powiększa wnętrze, zaś duży prostokątny mebel sprawdzi się w wielkich pomieszczeniach.


Ciekawostka 5: Śniadanie nie zawsze przy stole

Co zaskakujące, jedynie 32% Polaków je śniadania przy stole.

 

Ciekawostka 6: 20 cm dla obrusu

Obrus znajdujący się na stole powinien zwisać z niego przynajmniej 20 cm z każdej strony.


Ciekawostka 7: Stoły za tysiące dolarów

Najdroższe stoły na świecie pochodzą z 1775 roku. Jeden z antycznych mebli został sprzedany na aukcji za 326,5 tysiąca dolarów.


Ciekawostka 8: Alfabet stołu  

Stoły układa się w kształt litery T, U lub E. Ustawienie w literę T jest najlepszym rozwiązaniem w prostokątnych pomieszczeniach, w literę E jest najrzadziej spotykane, ponieważ wymaga zachowania dużej przestrzeni pomiędzy poszczególnymi stołami. Najczęściej stosowany układ to kształt U.


Ciekawostka 9: Śródziemnomorski styl

Stół w stylu śródziemnomorskim to najczęściej mebel z litego drewna z blatem ozdobionym kolorowymi ceramicznymi płytkami.

 

Czytaj również: Oryginalna, unikatowa komoda może nadać charakter wnętrzu

 

co warto wiedzieć na temat stołu

Więcej ciekawostek o stole można znaleźć w przygotowanej przez Black Red White infografice „Życie kręci się wokół stołu”.

 

Czytaj również: Meble vintage - czyli meble z duszą

 

co warto wiedzieć na temat stołu

co warto wiedzieć na temat stołu


Źródło: TheyPR / budnet.pl
Chcesz coś przesłać? Jedziesz w trasę?

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Modne gniazdka? Liczba postów: 492 Grupa: Najnowsze t... Przy jasnych wnętrzach ciekawie kontrastowo wygląda białe gniazdka, czy włączniki z czarnymi ramkami. https://www.facebook.com/decor oom.eu/?ref=br_rs
  • Trudny wybór autka Liczba postów: 19 Grupa: Porady i op... Wybór samochodu to kwestia w stu procentach indywidualna. Ciężko coś osobiście doradzić.
  • Wnetrza Liczba postów: 994 Grupa: Najnowsze t... Konkluzja jest taka, że bez dobrego projektanta i fachowej ekipy wykończeniowej marny nasz trud i szkoda pieniędzy. https://www.facebook.com/de coroom.eu/?ref=b...
  • Brzydki zapach w łazience. Liczba postów: 67 Grupa: Ciekawe pom... Może gdzieś wam co wybija. Sprawdź kanalizacje. U nich zawsze uzyskasz pomoc https://www.stankan.pl/wuko/. W naszej łazience nie jeden fachowiec rozłożył ręce a...
  • Jakie biurko pod komputer? Liczba postów: 55 Grupa: Porady i op... Jeśli przyjdzie kupować elektronikę, to polecam w takim wypadku sklep- www.sklep.polbit.com. Kupowaliśmy tam niemal wszystkie komputery niezbędne do biura, serd...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 18088 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 169

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >