Co warto wiedzieć o uprawie krzaków poziomki?

Co warto wiedzieć o uprawie krzaków poziomki?

Poziomka jest krzewinką owocową, która coraz chętniej hodowana jest w niewielkich warzywniakach i ogrodach wokół domu. W pełni sezonu, niewielkie krzaki poziomki owocują smacznymi, czerwonymi owocami, które wyglądem bardzo przypominają truskawkę. Podłużne owoce charakteryzują się cienką skórką w głębokim, czerwonym kolorze, która pokryta jest niewielkimi ziarenkami. Pod skórką owocu znajduje się słodki, smaczny miąższ, który uwielbiany jest przez dorosłych oraz niemal wszystkie dzieci. Czytaj dalej

 

Poziomka jest krzewinką owocową, która coraz chętniej hodowana jest w niewielkich warzywniakach i ogrodach wokół domu. W pełni sezonu, niewielkie krzaki poziomki owocują smacznymi, czerwonymi owocami, które wyglądem bardzo przypominają truskawkę. Podłużne owoce charakteryzują się cienką skórką w głębokim, czerwonym kolorze, która pokryta jest niewielkimi ziarenkami. Pod skórką owocu znajduje się słodki, smaczny miąższ, który uwielbiany jest przez dorosłych oraz niemal wszystkie dzieci. Oprócz walorów smakowych, poziomka doceniana jest również na bogactwo witamin i minerałów, które znajdują się w jej soku, a także skórce, dzięki czemu włączenie jej do diety pozytywnie wpływa na zdrowie i pracę organizmu. Owoc uważany jest za dziką odmianą truskawki, którą bardzo często można spotkać podczas leśnych wędrówek. Wymagania sadzonki poziomki są niewielkie, dlatego jej uprawa we własnym ogrodzie czy warzywniaku nie jest skomplikowana. Co warto wiedzieć o hodowaniu krzaków poziomki? Czy można uprawiać poziomkę w doniczce?

 

Krzak poziomek - podstawowe informacje

Poziomka jest rośliną, która zgodnie z najnowszą wiedzą botaniczną jest byliną należącą do grupy krzewów różowatych. W naturalnych dla siebie warunkach, sadzonki poziomki porastają obrzeża i wnętrza lasów iglastych oraz liściastych, dlatego wymagania uprawowe rośliny są niewielkie. Budowa morfologiczna poziomki jest bardzo zbliżona do powszechnie uprawianej na terenie europejskim truskawki. Krzak poziomki, po osiągnięciu dojrzałości w zależności od odmiany wzrasta na wysokość od 5 do aż 30 cm. Sadzonki poziomki posiadają mniejsze niż truskawki liście, a także bardzo płytki system korzeniowy, a w okresie plonowania wypuszczają małe, pięciopłatkowe kwiaty, które przekształcą się w owoce.

 

Co warto wiedzieć o uprawie krzaków poziomki?

 

Czytaj również: Co warto wiedzieć o sadzeniu truskawek? Praktyczne porady

 

Owoce poziomki są niewielkie, a ich kształt przypomina truskawkę w mini rozmiarze. Poziomki powstają z kwiatów wyrastających na krzewie, a w okresie dojrzewania zmieniają swoje wybarwienie z zielonobiałego na głęboki, karminowoczerwony odcień. Owoce poziomki, przez wiele osób nazywane czerwonymi jagodami są bardzo słodkie i smaczne, a dodatkowo zawierają duże ilości witamin i minerałów. Warto pamiętać, że duże znaczenie w prawidłowej uprawie krzewu ma jakość zakupionej sadzonki poziomki. Dużą ilość odmian warto szukać w sprawdzonych sklepach ogrodniczych, do których z pewnością należą Podkarpackie Sady. 

 

 

Co warto wiedzieć o uprawie krzaków poziomki?

Poziomka jest krzakiem, którego uprawa nie jest skomplikowana i wymagająca. Pierwszym krokiem przed ulokowaniem sadzonki poziomki w ziemi powinno być dobranie odpowiedniej destynacji, czyli najlepszego dla jej wzrostu stanowiska. Sadzonka powinna zostać posadzona w słonecznej, ale zacienionej lokalizacji. Doskonałym miejscem do ich wzrostu będzie teren pod koroną drzew, gdzie korzenie rośliny będą w stanie lepiej znosić susze i niedobór wody. Poziomka w doniczce na balkonie powinna również być umieszczona na miejscu, które daje choć minimalną ilość cienia w ciągu upalnych dni. 

 

Krzak poziomki - jakie podłoże sprawdzi się najlepiej?

Sadzonki poziomek powinny zostać obsadzone w glebie, która jest całkowicie wolna od zastojów wodnych. Ziemia, przed ulokowaniem w niej rośliny powinna zostać również solidnie odchwaszczona oraz odrobaczona. Brak takich działań może doprowadzić do braku prawidłowego zawiązywania się korzeni krzewu, czego efektem jest obumieranie rośliny.

 

 Najlepsza gleba dla poziomki powinna przede wszystkim charakteryzować się kwaśnym odczynem, którego pH oscyluje wokół 5,5 do 6. Podłoże powinno być także bardzo żyzne, dobrze przepuszczalne oraz bogate w potrzebne korzeniom poziomki składniki pokarmowe. Roślina całkowicie nie toleruje piaszczystej oraz gliniastej gleby, dlatego warto zadbać o jej prawidłową wymianę przed posadzeniem sadzonki poziomki.

 

Sadzenie i pielęgnacja sadzonki poziomki

Sadzonki poziomek, obsadzone w pożądanych przez roślinę warunkach doskonale się rozrastają i ukorzeniają. Sadzonki warto posadzić w niewielkich odstępach od siebie, które powinny wynosić około 50 cm. Dzięki takiemu rozlokowaniu, korzenie poziomki mogą prawidłowo czerpać z ziemi wodę oraz składniki pokarmowe, co wpłynie na owocowanie każdego krzaka.

 

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym dla poziomki jest jej podlewanie. Krzew rośliny posiada bardzo płytko usytuowany system korzeniowy, dlatego wysuszenie gleby wokół może mieć katastrofalne konsekwencje. Poziomce należy podawać umiarkowane ilości wody w taki sposób, aby nie doprowadzić do nadmiernego przelania ziemi znajdującej się wokół krzaka. 

 

Odmiany sadzonki poziomki - najpopularniejsze gatunki do ogrodu

Sklep ogrodniczy Podkarpackie Sady posiada w swojej ofercie bardzo szeroki wybór nowych, jak i starych odmian poziomki. Poszczególne gatunki krzaków różnicuje przede wszystkim okres plonowania, a także wielkość owoców wyrastających na gałązkach rośliny. Najpopularniejszymi odmianami poziomki są:

 

  • poziomka pospolita Aleksandria - to najpopularniejsza odmiana poziomki okrywowej o bardzo małych wymaganiach uprawowych. Krzew plonuje bardzo wcześnie, już w czerwcu, a najsmaczniejsze i najbardziej aromatyczne poziomki pochodzą z krzaka ulokowanego na słońcu.
  • poziomka Rugia - to ciekawa sadzonka poziomki, która idealnie nadaje się do obsadzana rabat wokół domu. Owoce rośliny dojrzewają już od początku letnich dni, aż do wczesnych, jesiennych przymrozków. Odmiana doskonale owocuje nie tylko na słonecznym miejscu, ale również w półcieniu.
  • poziomka zwisająca - to odmiana, która idealnie nadaje się do obsadzenia donic umieszczonych na parapecie lub balkonie. Poziomki wyrastające z krzaka rośliny idealnie nadają się do zjadania solo, jak i na wykonywanie różnych przetworów.

 

Owoce poziomki uwielbiane są przez dzieci, jak i dorosłych, ze względu na wyjątkowy smak oraz zapach. Niewielkie wymagania rośliny sprawiają, że sadzonki poziomki sa coraz chętniej uprawiane na balkonach, tarasach, a także przydomowych ogrodach. 

 

Czytaj również: Szczęślin trójdzielny (Clerodendrum Trichotomum) – niezwykle dekoracyjny krzew o pięknych kwiatach i zjawiskowych owocach

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19156 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 356

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >