Co wpływa na wartość nieruchomości

Co wpływa na wartość nieruchomości

Na wartość nieruchomości ma wpływ bardzo wiele czynników. Niektóre z nich można obiektywnie wycenić, inne jednak są dość subiektywne i każdy na swój sposób będzie je traktować, określając wartość domu czy mieszkania. Niewątpliwie jednym z czynników subiektywnych będzie klimat danej nieruchomości. Dla jednych mieszkanie w starej kamienicy o ponad trzy metrowych kondygnacjach ma niepowtarzalny urok, dla którego potrafią zapłacić znacznie wyższą cenę, dla drugich z kolei takie mieszkanie nie posiada szczególnego klimatu, a co więcej jest droższe w utrzymaniu chociażby ze względu na dużo większą kubaturę pomieszczeń, którą trzeba ogrzać w sezonie zimowym

 

Tego typu subiektywnych czynników związanych z odczuciami ludzi w stosunku do rodzaju i typu budownictwa można by wymienić sporo, ale dla realnej ceny nieruchomości nie mają one znaczenia, dlatego podczas wyceny mieszkania bądź domu powinniśmy wziąć pod uwagę te elementy, które świadczą o wartości niezależnie od ludzkiej sfery mentalnej.

 

Pierwszym podstawowym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wycenie nieruchomości jest lokalizacja. Niezależnie od tego, czy ktoś woli mieszkać w centrum miasta, na jego obrzeżach czy w ogóle poza miastem nie można zaprzeczyć temu, że nieruchomości znajdujące się w środku dużych miast będą najdroższe. Cena mieszkań będzie stopniowo malała wraz z odległością od centrum oraz co jest bardzo ważne i często pomijane przy wycenie nieruchomości od możliwości szybkiego dojazdu do centrum. Dla przykładu można podać sytuację w Warszawie i lokalizacje mieszkań w bezpośrednim sąsiedztwie metra. Mimo, że odległość do centrum z Ursynowa czy Bielan jest znacznie większa niż np. z Woli czy Ochoty, to ceny mieszkań znajdujące się o kilka minut od stacji metra są wyższe niż w tych dzielnicach.

 

 

Czytaj również: Student kupuje mieszkanie

 

Czynnik lokalizacji to jednak nie tylko odległość od centrum oraz łatwy do niego dojazd, ale również takie elementy jak dostęp do szkół, sklepów, obiektów kulturalnych czy terenów zielonych, dlatego lokalizacja ma kluczowe znaczenia dla wartości nieruchomości i niejednokrotnie sprawia, że pozostałe czynniki są marginalizowane.

 

Czytaj również: Zmiany w MdM

 

Ważny jest także wiek oraz technologia budowy domu czy mieszkania. Te dwa elementy zostały zestawione razem, ponieważ są ze sobą mocno związane. Przed drugą wojną światową budowano budynki najczęściej w technologii murowanej z cegły. Ściany takich obiektów są grube i dosyć ciepłe, a do tego solidne i masywne, co sprawia że wartość takich nieruchomości jest wyższa aniżeli młodszych budynków z lat sześćdziesiątych czy siedemdziesiątych, które powstawały najczęściej w technologii prefabrykowanej, a ich wykonanie pozostawało wiele do życzenia. Często elementy były łączone krzywo, a do tego ściany takich budynków są stosunkowe cienkie, dlatego obiekty takie trzeba było w późniejszych latach ocieplić, by zapewnić odpowiedni komfort mieszkania.

 

Ostatnim z kluczowych czynników mających wpływ na wycenę nieruchomości jest ich stan. Jeśli budynek nadaje się do generalnego remontu, wartość takiego mieszkania będzie znacznie niższa.

 



 

Artykuł przygotowany przez All4Property


został przygotowany przez firmę, której profesją jest wycena i doradztwo nieruchomości na terenie całej Polski.


Źródło: All4Property / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19159 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 143

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >