Co zawarte jest w dzienniku budowy i jak go uzyskać?

Co zawarte jest w dzienniku budowy i jak go uzyskać?

Na wniosek inwestora organ wydający pozwolenie na budowę wydaje dziennik budowy w terminie do trzech dni od ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Pozwala on przy nieprawidłowościach stwierdzić kto jest im winien i ponieść tego konsekwencje. Powinien w postaci aktualnych wpisów poświadczonych podpisem upoważnionej osoby odzwierciedlać stan faktyczny budowy. Dziennik budowy jest wymagany również przy pracach montażowych (z dodatkowym dziennikiem montażu) a także rozbiórki. Przeznaczony jest dla każdej inwestycji, która wymaga pozwolenia na budowę. Dziennik budowy można zakupić w specjalistycznej księgarni, jednak prawa dokumentu nabiera po ostemplowaniu go przez dany Urząd.

Przy pobraniu dziennika budowy po raz pierwszy:
- oryginał ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę/rozbiórkę.
Jeśli egzemplarz książki zostanie całkowicie zapełniony, należy pobrać z  Urzędu kolejny jego tom i przedłożyć do wglądu oryginał ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę/rozbiórkę, oryginał poprzedniego tomu dziennika budowy/ rozbiórki.
Wpisów w dzienniku, poświadczonych podpisem i datą mogą dokonywać:
1. inwestor,
2. inspektor nadzoru inwestorskiego,
3. projektant,
4. kierownik budowy,
5. kierownik robót budowlanych,
6. osoby wykonujące czynności geodezyjne na terenie budowy,
7. pracownicy organów nadzoru budowlanego i innych organów uprawnionych do kontroli przestrzegania przepisów na budowie - w ramach dokonywanych czynności kontrolnych.
Wpisów dokonuje się na jednej stronie  zarówno na oryginale jak i kopii, która po zakończeniu inwestycji zostaje u inwestora. Oryginał natomiast składa się w Urzędzie.


Zawartość dziennika budowy
Stosowny Urząd opatruje dziennik kolejnym numerem, rokiem wydania pozwolenia na budowę, datę wydania, dane inwestora, rodzaj inwestycji, adres budowy, jak również pouczenie o sposobie prowadzenia dziennika i informacje o odpowiedzialności za ich nie przestrzeganie.
Inwestor ze swojej strony uzupełnia informacje o wykonawcy lub wykonawcach, osobach sprawujących kierownictwo i nadzór i kontrola techniczna na budowie wraz z wpisaniem specjalności i numerami uprawnień budowlanych. Osoby te są obowiązane potwierdzić podpisem przyjęcie powierzonych im funkcji.
Jeżeli w czasie trwania robót nastąpiła zmiana osoby kierownika budowy bądź inwestora należy fakt ten odnotować w dzienniku wraz z opisem stanu faktycznego inwestycji od momentu przejęcia obowiązków przez inną osobę. Fakt ten poświadcza osoba zarówno przekazująca jak i przejmująca obowiązki.

 W dzienniku odnotowane zostają wszelkie prace wraz z danymi osób je prowadzących. Jeżeli z jakiś przyczyn wpis jest nieważny lub wymaga poprawki, należy skreślić go tak, aby tekst był czytelny.
Każdy wpis powinien być oznaczony datą i podpisem osoby dokonującej wpis wraz określeniem funkcji i nazwy jednostki organizacyjnej lub organu który reprezentuje. Jeżeli wpisu dokonuje inna osoba , osoba do której jest skierowany potwierdza podpisem zapoznanie się z jego treścią.

Dziennik powinien cały czas znajdować się na terenie budowy w czasie trwania prac. Kierownik budowy, który za niego odpowiada, musi na każde żądanie udostępnić dziennik osobom upoważnionym do wpisów.
W przypadku zagubienia lub zniszczenia trzeba fakt ten zgłosić w Urzędzie i wystąpić o wydanie nowego, przedkładając wymagane dokumenty:
- oświadczenie inwestora, złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej, o zagubieniu lub kradzieży dziennika budowy,
- oryginał ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę/rozbiórkę,
- oświadczenie kierownika budowy o tym, iż prace nie zostały przerwane na czas dłuższy niż 2 lata.

O zaistniałym fakcie zostaje powiadomiony nadzór budowlany, który może przeprowadzić kontrolę i wyciągnąć konsekwencje wobec osób winnych zaniedbań.
  W przypadku innych zaniedbań - za dokonywanie wpisów niezgodnych ze stanem faktycznym, kierownikowi budowy grozi kara ograniczenia wolności (nawet jej pozbawienia do lat 5), nałożenia grzywny oraz może stracić uprawnienia budowlane.


Oryginał dokumentu po zakończeniu budowy wraz z innymi niezbędnymi dokumentami składa się w Urzędzie, który wydał pozwolenie na budowę. Natomiast strony z perforacją pozostają dla inwestora.

Źródło: Dziennik Ustaw / budnet.pl
Autor: MR

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19157 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 218

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >