Copperwood House - amerykański dom wtopiony w naturę

Copperwood House - amerykański dom wtopiony w naturę

Czteroosobowa rodzina ze stanu Indiana w Stanach Zjednoczonych chciała zamieszkać w energooszczędnym, skromnym i nowoczesnym domu. Tak zrodziła się koncepcja Copperwood House – jego nazwa (copperwood = miedziane drewno), wymyślona przez syna właścicieli, nawiązuje do kolorystyki krajobrazu i otaczających działkę lasów. Ten dziewiczy i pełen dzikiej przyrody teren sąsiaduje z farmami. Ostateczny projekt domu autorstwa pracowni HAUS Architects połączył unikalny potencjał działki z prostym stylem życia właścicieli i ich zamiłowaniem do podróży. Czytaj dalej

 

Wiele zastosowań drewna modyfikowanego termicznie (TMT)

Na okładzinę elewacji budynku architekci ze studia HAUS zdecydowali się wybrać modyfikowany termicznie jesion amerykański. Jak mówi Christopher Short, kierownik studia HAUS: „Klient zapytał nas, czy w naszych wcześniejszych projektach korzystaliśmy z drewna modyfikowanego termicznie. Odpowiedzieliśmy przecząco, jednak postanowiliśmy przestudiować właściwości tego materiału. Najbardziej spodobały nam się próbki modyfikowanego termicznie jesionu. Czynnikiem decydującym była barwa i rysunek słojów – w porównaniu z innymi gatunkami drewna, ten na deskach jesionu był bardziej wyrazisty.”

 
Copperwood House - amerykański dom wtopiony w naturę

Okładziny na elewacji domu wykonano z modyfikowanego termicznie jesionu amerykańskiego


Właściciel domu zdecydował, aby nie zabezpieczać modyfikowanego termicznie drewna olejem ani lakierem i pozwolić, aby pod wpływem warunków atmosferycznych materiał w sposób naturalny nabrał ciemnoszarej patyny. Architekci z pracowni HAUS zaplanowali użycie ścian zewnętrznych jako ekranu przeciwdeszczowego. Dostawca drewna zaproponował użycie specjalnego systemu podkładek na zaczepach, którego celem jest odprowadzanie wody ze ścian. Architekci szacują, że w klimacie stanu Indiana (USA) użyty na zewnątrz niezabezpieczony materiał drewniany przetrwa około 25 lat.


Copperwood House - amerykański dom wtopiony w naturę

 

Czytaj również: Jak stworzyć dom, który będzie bliski naturze

 

Ten sam materiał został użyty we wnętrzach budynku – w skrzydle sypialnianym i na ścianach klatki schodowej. I chociaż drewno w pomieszczeniach zostało nieco rozjaśnione, zachowało naturalną paletę barw modyfikowanego termicznie jesionu.

H:\AHEC Images\Case studies\Copperwood house_HAUS_TMT ash\Copperwood house_HAUS Architects_TMT ash (26).jpgKlatka schodowa nawiązuje do zewnętrznych okładzin z drewna modyfikowanego termicznie.

„Wykorzystanie modyfikowanego termicznie amerykańskiego drewna liściastego w zastosowaniach zewnętrznych rośnie z roku na rok nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Projekt Copperwood House jest tego doskonałym przykładem. Proces modyfikacji termicznej (TMT) sprawia, że drewno liściaste o niskiej wytrzymałości, takie jak jesion czy tulipanowiec amerykański, staje się trwalsze, nie poddając się łatwo niszczącemu działaniu warunków atmosferycznych. Dzięki tej technologii architekci zyskali dostęp do odnawialnego surowca, który dobrze się starzeje nawet bez impregnacji i jest bardziej stabilny w użytkowaniu. Z kolei głęboki, ciemny odcień materiału drewna modyfikowanego termicznie sprawia, że może być ono wykorzystywane nie tylko na zewnątrz, ale i we wnętrzach”mówi David Venables, Dyrektor AHEC na Europę.


Copperwood House - amerykański dom wtopiony w naturę

 

W stronę słońca

Zespół HAUS planował usytuowanie budynku na osi wschód – zachód, aby stworzyć przestrzeń do pasywnego wykorzystania energii słonecznej, ale realizację pomysłu udaremniło zakrzywienie znajdującego się na działce, od lat nieużywanego rurociągu, który ostatecznie stał się główną inspiracją koncepcji architektonicznej. Powstał w ten sposób ciąg przesuniętych względem siebie modułów,  tworzących sypialnie, część dzienną oraz garaż, umiejscowionych prostopadle do siebie na planie litery Z. Każdy moduł został tak ustawiony aby, zachowując kąty proste, osiągnąć zarazem pożądaną orientację względem słońca. Taki układ gwarantuje piękne widoki i dostęp do działki.

 

Copperwood House - amerykański dom wtopiony w naturę


Zapewnienie wystarczającej ilości naturalnego światła w części dziennej i w sypialniach nie stanowiło problemu, ale istotne było również odpowiednie doświetlenie niższego poziomu, w tym częściowego podpiwniczenia wychodzącego na południe. To naprowadziło architektów na pomysł zaprojektowania skierowanego na północ ogrodu, który pełni rolę studni doświetlającej, a to z kolei zainspirowało stworzenie krytego mostu.


Copperwood House - amerykański dom wtopiony w naturę

Zdjęcia: HAUS Architects


Dla klienta istotna była zgodność zamierzeń projektowych z końcowym rezultatem, a także wydajność całego procesu, dlatego architekt, za pośrednictwem powiązanej firmy WERK | Building Modern, pełnił ponadto funkcję kierownika budowy, nadzorując całą ekipę.

 

Czytaj również: Malowniczo położony dom z panoramicznym widokiem


JESION AMERYKAŃSKI

Jesion amerykański idealnie nadaje się do gięcia i toczenia. To mocne i wytrzymałe drewno o specyficznym rysunku usłojenia, wyrazistym charakterze i szczególnej barwie. Jest pospolitym gatunkiem występującym we wschodniej części Stanów Zjednoczonych w lasach liściastych o zróżnicowanym składzie gatunkowym. Z Analizy Inwentaryzacji Lasów (FIA) wynika, że drzewostan jesionu amerykańskiego obejmuje 5,1% ogółu drzewostanu gatunków liściastych w Stanach Zjednoczonych. Mimo rocznej wycinki surowca na poziomie 6,1 mln m3, jego naturalny przyrost w tym samym okresie wynosi 12 mln m3. Drewno jesionu amerykańskiego jest jasne - jego biel może mieć barwę od białej po żółtą, a twardziel – od jasnobrązowej po ciemnobrązową. Jesion amerykański jest bardzo twardy, stabilny po wyschnięciu i łatwy w barwieniu oraz wykańczaniu, dlatego znakomicie nadaje się do produkcji mebli i podłóg.  

 


Źródło: QuestiaPR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Park Wodny w Tychach Liczba postów: 1567 Grupa: Architektur... Moim zdaniem parki wodny powinny działać na podobnej zasadzie jak zrobili to w Krakowie, czyli nie tylko woda, ale również http://www.parkwodny.pl/wellness/ofer...
  • Zakładanie rachunku bankowego Liczba postów: 1 Grupa: Innowacje w... Dzień dobry Czy dopuszczalne jest aby jedna osoba fizyczna,prawna zawarła umowę rachunku bankowego w imieniu drugiej osoby fizycznej lub prawnej?
  • Płyty poliwęglanowe i płyty izolacyjne XPS Liczba postów: 120 Grupa: Innowacje w... Zerknij sobie tutaj https://www.izopanel.pl/produkty/plyta-w arstwowa-izowall-pir/ te płyty świetnie nadają się do budowy. Są mega solidne , korzystałem z nich i...
  • Jaka brama garażowa? Liczba postów: 109 Grupa: Innowacje w... Ja wybrałem firmę www.ogrodzenia-stebud.pli zamówiłem u nich bardzo porządne ogrodzenie z furtką włącznie :). Firma zajmuję się produkcją przęseł, furtek, bra...
  • Nowe mieszkania Liczba postów: 5 Grupa: Innowacje w... Podobają się wam duże osiedla czy lepiej coś mniejszego w nizszej zabudowie?

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 18697 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 255

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >