Czy coraz bardziej popularna forma pracy zdalnej zmienia nasze preferencje zakupowe mieszkań?

Czy coraz bardziej popularna forma pracy zdalnej zmienia nasze preferencje zakupowe mieszkań?

Coraz więcej pracodawców zgadza się na pracę zdalną. A to zmniejsza znaczenie codziennych dojazdów i ich wpływu na brane pod uwagę lokalizacje przy wyborze mieszkania. Ekonomicznie korzystniejszy może okazać się więc zakup mieszkania na dobrze skomunikowanych z centrum miasta przedmieściach, szczególnie gdy dysponują one odpowiednią infrastrukturą społeczną – taką, która nie zmusza do spędzania godzin na dojazdach. Czytaj dalej

 

Wybór mieszkania to każdorazowo kwestia kompromisu między ceną, standardem a lokalizacją. Mało prawdopodobny jest zakup mieszkania w relatywnie niskiej cenie, będącego w wysokim standardzie, zlokalizowanego blisko istotnych dla kupującego miejsc (w zależności od etapu życia: szkoły, przedszkola, pracy, sklepu, kościoła czy klubu fitness). Nabywcy, którzy są w stanie pójść na kompromis w którymś z tych obszarów – poszerzają swoje pole manewru. Szczególnie, kiedy myślimy o odległości od centrum miasta. Daleko od centrum nie zawsze musi oznaczać „daleko od cywilizacji”, a szczerze odpowiadając sobie na kilka pytań, można dojść do wniosku, że wcale tego centrum nie potrzebujemy, szczególnie z punktu widzenia pracy. Jeśli pracodawca zgadza się na pracę zdalną – wybór potencjalnie atrakcyjnych lokalizacji na nowe mieszkanie lub dom zdecydowanie się poszerza. 

 

Klienci, którzy pytają nas o mieszkania na Osiedlu Księżnej Dąbrówki, często przyznają, że w kontekście pracy zdalnej logistyka związana z dojazdami przestaje mieć istotne znaczenie w procesie wyboru mieszkania, gdy przedmieście oferuje taki sam dostęp do infrastruktury, jak osiedle w granicach metropolii mówi Agnieszka Jaworska-Goździewska, Marketing & PR Manager w firmie deweloperskiej Nickel Development, która od ponad 19 lat rozbudowuje osiedle w podpoznańskiej Dąbrówce. Ocenie powstaje jego 11 etap. 


Czy coraz bardziej popularna forma pracy zdalnej zmienia nasze preferencje zakupowe mieszkań?

 

Czytaj również: Jak po zakupie mieszkania lub domu pozbyć się uciążliwych służebności?

 

W przypadku Trójmiasta coraz więcej osób pracujących w nowoczesnych branżach wybiera kupno nowego mieszkania w Rumi, Redzie czy w w Wejherowie. Dobrze skomunikowane osiedle jak np. Novum w Rumi to świetna alternatywa dla osób, które pracując w Gdyni czy w Gdańsku chcą kupić mieszkanie w bardzo dobrej cenie, przy jednoczesnej bardzo dobrej jakości wykończenia. Paradoksanie bowiem często nowe osiedla w Rumi pozwalają na szybsze dotarcie do centrum Gdańska czy Gdyni niż np. osiedla znajdujące się w dalszych rejonach obu tych miast. Przykładowo osiedle Novum jest budowane w niedalekiej odległości stacji SKM Rumia Biała Rzeka, co bardzo skróci czas dojazdu do dowolnego miejsca w Trójmieście.

 

Ceny mieszkań na przedmieściach są zwykle niższe niż lokali o takich samych powierzchniach, ale w granicach miast. W badaniu firmy Citrix (globalny dostawca oprogramowania do video- i telekonferencji), przeprowadzonego w zeszłym roku, 54% z ponad 5 tys. respondentów zasugerowało, że miejsce zamieszkania może mieć istotny wpływ na rozwój zawodowy, natomiast 69% twierdzi, że więcej okazji do rozwoju zawodowego znaleźć można w dużych ośrodkach miejskich. To jednak nie musi być prawda, a opcja pracy zdalnej w oczywisty sposób poszerza pracodawcy zakres dostępu do pracowników, a o tych w ostatnim czasie niełatwo.

 

Dopuszczając pracę zdalną, pracodawca w rekrutacji do tzw. pracy umysłowej, może uwzględnić również osoby z niepełnosprawnością ruchową, dla których miejska przestrzeń jest pełna barier. Gdy mogą dostarczać efekty swojej pracy za pośrednictwem komunikacji elektronicznej – okazuje się, że mogą być co najmniej tak samo wartościowymi pracownikami, co osoby sprawne ruchowo. 

 

Citrix to nie jedyny duży gracz na rynku, który oferuje w pełni zdalne zatrudnienie. Wśród gigantów, którzy nie wymagają codziennej obecności pracownika w biurze, znajdziemy takich graczy jak Apple, Dell czy Microsoft. Niektóre branże wręcz uznają tryb zdalny za domyślny charakter pracy. Tak jest w branży tłumaczeń pisemnych czy w środowisku copywriterów, a coraz większa część branży kreatywnej dostrzega w tym dobry sposób funkcjonowania.  

 

– Pracownicy dzięki zdalnemu trybowi pracy mogą lepiej wykorzystać swój potencjał i dopasować czas pracy do indywidualnych potrzeb: mogą zacząć pracę o 7 lub 9, w zależności od potrzeb. Zdarza się też, że w ciągu dnia załatwiają sprawy prywatne, a zawodowe realizują po południu – mówi Arieta Prusak, właścicielka agencji kreatywnej Moxie, której zespół w 100% pracuje zdalnie. Zaznacza jednak, że biurowe godziny pracy są czasem podyktowane harmonogramami ustalonymi z klientami. – Klienci w ogóle nie odczuli zmiany pracy na zdalną. Spotkania zwykle realizujemy w ich siedzibach, w restauracjach, które prowadzą, gdzie my również musimy być obecni. Jeżeli prowadzimy warsztaty, wynajmujemy coworkingi w Poznaniu lub Warszawie. Sami klienci współpracują z nami głównie online i za pośrednictwem komunikatorów - tu nie musieliśmy tworzyć infrastruktury efektywnego prowadzenia projektów. Nasza firma, sama w sobie, również już korzystała z narzędzi ukierunkowanych na pracę online - infrastrukturalnie zatem wiele zmian nie było. Zwiększyła się natomiast wydajność w projektach. Ludzie, kiedy są rozpraszani w biurze zdecydowanie wolniej i mniej pracują. Poprawiła się też komunikacja w zespole (jeśli nie możesz w każdej chwili zapytać o coś koleżanki/kolegi obok, bardziej konkretnie zadajesz pytania i dajesz wytyczne do zadań). Istotna sprawa: żeby zachować poczucie przynależności do firmy, pomimo pracy zdalnej spotykamy się też fizycznie zespołowo: raz w tygodniu przez cały dzień wszyscy pracujemy wspólnie, wtedy też planujemy zadania, organizujemy burze mózgów i zajmujemy się organizacją pracy zespołu – wyjaśnia Arieta Prusak.

 

Jak mówi Arieta Prusak, nie można totalnie odciąć się od obecności w biurze, nawet gdy większość czasu firma pracuje w modelu zdalnym. Tu bezcenne może okazać się dobre skomunikowanie miejsca zamieszkania z centrum miasta.

 

Przedmieścia, wydają się być stworzone z myślą o współczesnym pracowniku, okresowo lub w głównej mierze pracującym zdalnie. Ciekawym przypadkiem jest zachodnia strona Poznania, dysponująca najlepszą infrastrukturą drogową jeśli chodzi o okolice tego miasta. Droga S11 albo kolej podmiejska zapewniają świetny dojazd. Ze stacji Palędzie oddalonej o kilka kroków od Osiedla Księżnej Dąbrówki do poznańskiego Dworca Głównego podróż trwa tylko 15 minut. Często w obrębie samego Poznania podróż do centrum zajmuje więcej czasu. Nie musimy zatem zawsze korzystać z samochodu jako domyślnego środka transportu, o ile zamieszkamy blisko stacji kolejowej. Pociąg ma jeszcze jedną zaletę – jadąc samochodem musimy skupić się na jego prowadzeniu. Podróżując koleją możemy czytać gazetę lub książkę (15 minut to jednak za mało na odcinek serialu) – a za kółkiem na pewno tego nie zrobimy. Ponadto komunikacja zbiorowa jest z pewnością dużo bardziej przyjazna środowisku niż codzienne dojazdy do pracy autem.

 

Czytaj również: Decyzja kupna - dom czy mieszkanie, jeśli nie możesz wybrać zobacz co będzie tańsze w utrzymaniu

 

Wiele zmartwień osobom mieszkającym na przedmieściach może dostarczać również kwestia dostępnej w pobliżu infrastruktury. Biorąc pod uwagę przykład Dąbrówki, można zauważyć, że osiedle to jest wyjątkowo dobrze rozwinięte w tym zakresie. W miejscowości znajduje się szkoła i przedszkole. Dzieci możemy odprowadzać na piechotę, znowu – bez korzystania z samochodu. Dwa centra handlowe zaspokajają potrzeby zakupowe, natomiast rekreacyjną zaletą osiedla zdecydowanie jest bliskość lasu, pełnego ścieżek spacerowych i rowerowych, a także siłownia zewnętrzna.

 

- W Dąbrówce znajdziemy zarówno sklepy jak i punkty usługowe oraz przychodnie – jednak infrastruktura drogowo-techniczna to najistotniejszy atut. Do osiedla łatwo dotrzeć, zarówno od strony Poznania, jak i od strony okolicznych miejscowości – zaznacza Agnieszka Jaworska-Goździewska, Marketing & PR Maganger w Nickel Development – Mieszkanie w takim miejscu daje przestrzeń i swobodę bez utraty atutów i komfortu znanego z centrum. 

 

Mieszkania na Osiedlu Księżnej Dąbrówki zawsze mają tarasy i balkony – często również ogrody, w przypadku mieszkań parterowych. W centrum miasta taki standard wiąże się z dużo wyższym kosztem zakupu lub jest zupełnie nieosiągalny. Poza tym, kawa w przerwie w pracy, wypita na świeżym powietrzu, na balkonie lub tarasie własnego mieszkania wielu osobom z pewnością daje więcej przyjemności niż taki sam rytuał w firmowej kafeterii.


Źródło: Konrad Bugiera / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19159 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 177

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >