
Czy kredyt konsolidacyjny to dobre rozwiązanie problemów finansowych?
Już blisko 30 proc. Polaków ma problemy z terminową spłatą zaciągniętych zobowiązań finansowych. Ponad 1/3 dłużników próbuje poradzić sobie z tym problemem, przesuwając w czasie termin zapłaty m.in. kolejnych rat kredytów i pożyczek[1]. Na koniec 2018 r. łączna wartość naszych zaległych długów wyniosła 74 mld zł, czyli wzrosła blisko o 7 proc. w stosunku do 2017 r. W ciągu roku liczba dłużników zwiększyła się prawie o 100 tys.[2]. W wielu przypadkach tych kłopotów finansowych dałoby się uniknąć, gdy na czas został wdrożony odpowiedzi „plan awaryjny”, który pozwoliłby uniknąć spirali zadłużenia. Może być nim konsolidacja długów. Eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) wyjaśniają, na czym polega to rozwiązanie i co należy wiedzieć, starając się o kredyt konsolidacyjny.
Czytaj dalej
Kredyt konsolidacyjny: co to jest?
Konsolidacja długów jest połączeniem dwóch lub kilku zobowiązań finansowych w jedno. Jakie należności można poddać konsolidacji? Kredyty hipoteczne, ratalne, gotówkowe, kredyt samochodowy, zaciągnięte pożyczki, limit na koncie czy ten na karcie kredytowej.
– Zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego w banku będzie obejmować zobowiązania zaciągnięte w bankach, ale z tego rozwiązania (konsolidacji) można skorzystać również wtedy, gdy zaciągnęliśmy pożyczki w parabankach lub spłacamy tzw. chwilówki – wyjaśnia Sławomir Rykalski, ekspert ZFPF, FinPack. Gdzie się zatem udać, chcąc skonsolidować takie pożyczki? – Konsolidacja takiego zadłużenia także jest możliwa w banku, choć w jego ofercie nie znajdziemy takiego odrębnego produktu (jak to jest w przypadku kredytu konsolidacyjnego). To, czy będzie można skonsolidować krótkoterminowe pożyczki w wybranym banku, zależy od jego indywidualnej polityki. Jedne banki pozwalają na konsolidację chwilówek zaciągniętych wyłącznie firmach pożyczkowych, inne długi zaciągnięte w SKOK-ach, ale już np. nie w parabankach. Przed skorzystaniem z takiego rozwiązania, upewnijmy się, że jest one możliwe w naszym macierzystym banku lub w tym, który zainteresował nas swoją ofertą. Możemy także skorzystać z porady pośrednika finansowego, który pomoże nam w tej kwestii – dodaje Sławomir Rykalski.
Konsolidacja długów: 3 razy TAK
Zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego będzie dobrym rozwiązaniem dla tych osób, które nie radzą sobie z terminową spłatą dotychczasowych zobowiązań, szczególnie wtedy, gdy jest ich wiele, bez względu na to, czy borykamy się z kredytem gotówkowym zaciągniętym na zakup nowego sprzętu, czy wzięliśmy szybką gotówkę w kilku parabankach. Konsolidacja zadłużenia pozwoli na szybsze uregulowanie zaległych należności, a co za tym idzie – pozbycie się problemów i wyjście na finansową prostą.
Czytaj również: Biuro Informacji Kredytowej S.A. - artykuł o instytucji
– Po pierwsze, korzystając z tej opcji, zamiast kilku różnych zobowiązań w różnych miejscach (np. bankach, parabankach, firmach pożyczkowych), będziemy spłacać jedną ratę pojedynczego kredytu. To spore ułatwienie – odpada bowiem konieczność pilnowania, aby każda płatność trafiała do danego wierzyciela w odpowiednim terminie (jest to kłopotliwe szczególnie wtedy, gdy spłacamy kilka zobowiązań). Po drugie, będąc w takiej sytuacji, nierzadko możemy liczyć na obniżenie oprocentowania „nowego” kredytu i wydłużenie okresu spłaty. To z kolei również wpłynie na obniżenie comiesięcznej raty należności. Podsumowując, przeniesienie zadłużenia do innego banku, może być dla nas okazją do wynegocjowania lepszych warunków spłaty – podpowiada Bartłomiej Marzec, ekspert ZFPF, Open Finance.
Zanim udamy się po kredyt…
Warto wiedzieć, że przez banki kredyt konsolidacyjny jest traktowany podobnie jak każdy innych produkt finansowy tego rodzaju. Przy jego zaciąganiu obowiązują prawie te same zasady, co np. przy staraniu się o kredyt gotówkowy. – Oznacza to, że bank sprawdzi historię kredytową wnioskodawcy oraz ocenie zostanie poddana zdolność finansowa przyszłego kredytobiorcy (m.in. to, jakie są nasze miesięczne dochody oraz, jaka jest nasza sytuacja zawodowa – czy, i na jakiej postawie jesteśmy zatrudnieni). Należy również pamiętać, że każdy bank ma własne zasady i wymagania, na podstawie których udziela kredytów konsolidacyjnych. Oferty, które znajdziemy na rynku, różnią się np. maksymalną kwotą udzielanego wsparcia, liczbą zobowiązań, które można skonsolidować, oprocentowaniem, RRSO czy okresem kredytowania – tłumaczy Sławomir Rykalski, ekspert ZFPF, FinPack.
Może wydawać się, że jeżeli już kiedyś przechodziliśmy całą tę procedurę występującą przy zaciąganiu kredytu, nie będziemy musieli się jej poddawać po raz kolejny przy kredycie konsolidacyjnym. Jednak jak zaznacza Bartłomiej Marzec, ekspert ZFPF, Open Finance, trzeba jednak pamiętać, że w takim przypadku zawierana jest oddzielna, nowa umowa. – Oprócz standardowych dokumentów, które są wymagane przy zaciąganiu większości kredytów, z pewnością będziemy musieli również przedstawić dokumenty dotyczące wszelkich zobowiązań, które aktualnie posiadamy, i które chcemy skonsolidować – mówi Bartłomiej Marzec.
Po takie wsparcie możemy się również udać do jednej z firm pożyczkowych. Pożyczki w tych firmach charakteryzują się zazwyczaj wyższym oprocentowaniem od tych bankowych. Ale za to nasza zdolność kredytowa nie zostanie drobiazgowo prześwietlona. W firmie pożyczkowej nie będziemy równiej musieli przedstawiać zaświadczenia o dochodach. Za to pożyczkodawca może żądać od nas, aby umowę razem z nami podpisał gwarant.
Czytaj również: Czy bank ma prawo wypowiedzieć umowę kredytu lub pożyczki z powodu opóźnień w spłacie?
[1] Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej, Raport Dlaczego Polacy się Zadłużają, listopad 2018.
Komentarze
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Czy warto zamienić mieszkanie na dom? Większa prze... Liczba postów: 1438 Grupa: Inwestycje
- Zakup mieszkania bez zagrożeń Liczba postów: 110 Grupa: Inwestycje Warto także skorzystać z usług doświadczonego notariusza. Na pewno udzieli Ci wielu cennych rad podczas sporządzania aktu notarialnego. Ja kupując mieszkanie, k...
- Proekologiczna malarnia proszkowa Liczba postów: 89 Grupa: Inwestycje My korzystaliśmy z oferty firmy http://www.techni-kor.pl/oferta.html, która jest chyba najbardziej profesjonalną malarią proszkową w Polsce. Polecam wejść na n...
- Budowa hali produkyjnej Liczba postów: 1067 Grupa: Inwestycje Nasza firma też szybko się rozwija i produkcja tak dobrze idzie, ze konieczne będzie stworzenie nowej hali magazynowej. Nie mam pojęcia w sumie gdzie się zwróci...
- Kupno domu - na co trzeba zwrócić uwagę Liczba postów: 10 Grupa: Inwestycje To racja, budowa potrafi pochłonąć masę czasu pieniędzy i nerwów.. Na początku swojej przygody w tym temacie patrzyłem na świat przez "różowe okulary" lecz rzec...