Czy mieszkania kupują tylko młodzi?

Czy mieszkania kupują tylko młodzi?

Seniorzy coraz częściej decydują się na zmianę miejsca zamieszkania. Jeszcze 10 lat temu mobilność osób po 60 roku życia była niewielka. Dziś coraz częściej seniorzy decydują się na sprzedaż własnych nieruchomości i kupno mieszkań mniejszych, lub oddalonych od centrum. Pomagają im w tym dzieci. Czytaj dalej

 

To, że starzeć najbardziej chcielibyśmy się w swoich czterech ścianach regularnie potwierdzają wyniki badań CBOS-u. Z badań wynika, że zaledwie 12% osób chciałoby jesień życia spędzić dzieląc mieszkanie z dziećmi, wnukami lub dalszą rodziną.

 

Czytaj również: Sprzedaż kredytów hipotecznych

 

Osoby starsze często są właścicielami nieprzystosowanych do ich potrzeb mieszkań w kamienicach, bez wind i udogodnień. Głównie ten czynnik wpływa na decyzję dotyczącą zmiany nieruchomości. Najpopularniejsze wśród osób starszych są mieszkania dwupokojowe o powierzchni około 50 m kw. Seniorzy zwracają też uwagę na to, by blisko mieszkania znajdował się sklep i przystanki komunikacji miejskiej. W Poznaniu idealnym miejscem do zamieszkania dla osób starszych są okolice rezerwatu Żurawiniec.

 

- W tej chwili w sąsiedztwie rezerwatu mamy dwie inwestycje. Ukończony już Żurawiniec Park na Błażeja oraz kompleks mieszkaniowy na Batorego, który zakończymy w trzecim kwartale tego roku. Na terenie rezerwatu znajduje się profesjonalna zewnętrzna siłownia z której można korzystać za darmo. Rozbudowane ścieżki zachęcają do spacerów i uprawiania sportów tj. nordic walking. W bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu od strony osiedla Batorego znajduje się także nowa przychodnia lekarska oraz prężnie działający klub seniora – mówi Taflińska.

 

Czytaj również: Warszawa wciąż na szczycie rynku powierzchni biurowych

 

Nie brakuje także seniorów, którzy decydują się na wyprowadzkę za miasto. Skłania ich do fakt, że ich dzieci przeprowadzają się na osiedla zlokalizowane na obrzeżach aglomeracji. Osobom starszym zależy by mieszkać w  sąsiedztwie dorosłego dziecka oraz mieć kontakt z wnukami. Na zachodzie tereny podmiejskie często wykorzystywane są na tzw. osiedla dla seniorów. Jest tworzona infrastruktura ze sklepami i specjalistycznymi przychodniami. W Polsce ten trend dopiero zaczyna się rozwijać.

 

W podpoznańskiej Dąbrówce powstaje osiedle, które ma zapewnić komfort wszystkim mieszkańcom. Poznański deweloper Linea chce stworzyć z osiedla Leśna Polana miejsce przyjazne rodzinom wielopokoleniowym. Proponowane ułatwienia mają dotyczyć infrastruktury osiedla – tworzenia odpowiednio szerokich chodników, niskich krawężników oraz podjazdów.  W ofercie dużą część stanowią domy parterowe.

 

 

Obserwujemy wzmożony trend kupna mieszkań przez osoby po 60. Roku życia. Te osoby stanowią już blisko 10% naszych klientów– tłumaczy Bogusława Bryl, dyrektor sprzedaży spółki Linea. Ponieważ nie jesteśmy jedynie deweloperem, ale także biurem projektowym zawsze istnieje możliwość dostosowania nieruchomości do potrzeb osoby starszej. Przykładowo możemy zaproponować poszerzanie drzwi czy zamontowanie przycisków alarmowych w mieszkaniu. Chcemy, aby osiedle Leśna Polana było miejscem w którym chcą mieszkać wielopokoleniowe rodziny. – dodaje.

 

Czytaj również: Jak wyglądają użytki rolne na Dolnym Śląsku?

 

W pobliżu domów i mieszkań zagospodarowane będą tereny zielone, tworząc trasy spacerowe i ścieżki rowerowe. Domy i mieszkania na osiedlu „Leśna Polana” są ciekawą propozycją również dlatego, że deweloper oferuje możliwość wykończenia nieruchomości „pod klucz”. To szczególnie atrakcyjna propozycja dla osób starszych, które nie mają ochoty borykać się z fachowcami.

 

Najczęściej zakup nieruchomości przez seniorów nie wiąże się z koniecznością kredytowania, gdyż nowa nieruchomość jest finansowana z środków pozyskanych ze sprzedaży starego mieszkania. Jeśli zostaje nam nadwyżka warto rozważyć kupno dwóch mieszkań i jedno z nich przeznaczyć na wynajem. To rozwiązanie jest znacznie korzystniejsze niż tzw. dożywotnia renta. Gdy jednak jesteśmy zmuszeni skorzystać z oferty kredytowej, warto rozważyć zaciągnięcie zobowiązania wraz z dziećmi. W zależności od banku wiek najstarszego kredytobiorcy w momencie zakończenia umowy kredytowej nie może przekroczyć 70 lub 75 lat. W części instytucji finansowych na emerytów patrzy się przychylnie, ponieważ zapewniają stabilność spłat zaciągniętego kredytu. Jednak jeżeli decydujemy się na kredyt w wieku około 60 lat, musimy liczyć się z koniecznością posiadania 60 proc. wkładu własnego.

 

Czytaj również: Dobra koniunktura rynku nieruchomości

 

- Coraz częściej osoby starsze biorą kredyt razem z dziećmi, lub wnukami. Warto pamiętać, że choć wiek jest często barierą kredytową to samo świadczenie emerytalne jest źródłem dochodu bardzo stabilnym w oczach banku.– mówi Janusz Grygier, pośrednik w obrocie nieruchomościami. Pomoc dzieci przy kredytowaniu nieruchomości dla rodziców nie jest rzadkością. – dodaje.

 

O tym, że seniorzy są ważna grupą klientów świadczy coraz większa popularność przygotowywanych specjalnie dla nich usług. Zmiany demograficzne sprawią, że oferta mieszkań dedykowanych dla seniorów będzie również coraz bogatsza. 

2014-02-06
Źródło: Forte Pr / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19160 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 118

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >