Czy nowe etykiety enegetyczne na sprzęcie AGD zwiększą świadomość energetyczną Polaków?

Czy nowe etykiety enegetyczne na sprzęcie AGD zwiększą świadomość energetyczną Polaków?

Nowe etykiety energetyczne dla sprzętu AGD i wyświetlaczy elektronicznych to kolejny krok w stronę popularyzacji idei energooszczędności i troski o środowisko. Obowiązujący od 1 marca 2021 roku standard jest bardziej przejrzysty i ułatwi świadomy wybór osobom, które chcą zakupić np. lodówkę czy zmywarkę. Docenią to również wszyscy zainteresowani ideą inteligentnego domu. Czytaj dalej

 

Ulepszony system etykietowania to efekt regulacji Unii Europejskiej, dlatego jest spójny w każdym kraju członkowskim. Badanie Komisji Europejskiej dowodzi, że wprowadzony już w 1995 roku system oznaczeń energetycznych jest bardzo pomocny – aż 79% konsumentów podczas zakupu bierze pod uwagę informacje zawarte na tych etykietach.


Najważniejszą zmianą jest nowa, bardziej przejrzysta skala od A do G, jednakowa dla wszystkich kategorii produktów, gdzie A oznacza klasę najbardziej energooszczędną, a G – najmniej. Od początku marca zmiana dotyczy lodówek, zamrażarek, pralek, zmywarek do naczyń oraz telewizorów i monitorów. Od 1 września 2021 roku będzie obowiązywać także dla źródeł światła (np. żarówek).


Nowy system etykietowania AGD zwiększy świadomość energetyczną użytkowników

 

Czytaj również: Jak można w okresie grzewczym poprawić jakość powietrza we wnętrzu?


Nowością jest również obecność kodu QR. Można go zeskanować za pomocą smartfona i połączyć się ze stroną konkretnego produktu w bazie danych EPREL (ang. European Product Registry for Energy Labelling). Zawiera ona etykietę energetyczną oraz kartę informacyjną ze specyfikacją urządzenia.


Oszczędność energii i troska o środowisko to idee, które stoją za oznakowaniem produktów etykietami energetycznymi. Te same postulaty są także podstawą inteligentnego domu – tłumaczy Fred Potter, założyciel Netatmo, producenta urządzeń smart home. – Uświadomienie sobie, że korzystanie z urządzeń pozwalających na kontrolowanie zużycia energii, to nie tylko wsparcie środowiska, ale również wymierne oszczędności na rachunkach, jest jednym z najważniejszych powodów, dla których użytkownicy sięgają po urządzenia smart home.

 

Czytaj również: Sprzątanie bez ograniczeń. Zobacz, dlaczego warto wybrać odkurzacz bezprzewodowy


Od 19 marca 2021 w sklepach mogą być eksponowane tylko nowe etykiety. Do końca listopada br. w sprzedaży można będzie jeszcze spotkać oznaczone starą etykietą modele, które wycofano z produkcji przed 1 listopada 2020 oraz nie opracowano dla nich nowych oznaczeń.


 

Źródło: Sarota PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 17210 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 196

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >