Czy wiesz, gdzie i ile będziesz mieszkać we Wrocławiu?

Czy wiesz, gdzie i ile będziesz mieszkać we Wrocławiu?

W ciągu ostatniej dekady zaszło wiele zmian na rynku nieruchomości, które wpływają na obecne decyzje Polaków o zakupie mieszkania. Ceny poszybowały gwałtownie w górę od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, w niektórych dużych miastach odnotowano wzrost cen nawet o połowę. Mimo to, w roku 2016 statystyki przedstawiają rekordową ilość kupionych nieruchomości. Co wpływa więc na decyzję Wrocławian i jakie skutki będą miały w przyszłości? Czytaj dalej

 

Obecnie ceny mieszkań we Wrocławiu utrzymują się na niezmiennym poziomie od kilku lat i są zarazem jednymi z najwyższych w kraju, po Warszawie i Krakowie. W 2016 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 92 208 mieszkań na terenie całego kraju. Zapotrzebowanie na nowe budynki mieszkalne wciąż jest duże, ponieważ jak twierdzi wiceszef Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa Kazimierz Smoliński – brakuje w Polsce 2,8 mln lokali.


	 Czy wiesz, gdzie i ile będziesz mieszkać we Wrocławiu? Czy wiesz, gdzie i ile będziesz mieszkać we Wrocławiu?

 

Czytaj również: Kredyt we frankach ciągle dużo droższy od złotowego


Polacy chcą mieszkać na swoim, a wynajem traktowany jest jako moment przejściowy. Według danych GUS na rok 2014 własne cztery kąty ma aż 72,7% osób. A tymczasem na przykład ponad połowa Niemców mieszka cały czas w wynajętych lokalach.

 

Kredyt hipoteczny nie taki straszny?

Polacy coraz częściej kupują mieszkania za gotówkę. Według raportu Home Broker we Wrocławiu 42% klientów decyduje się na transakcję gotówkową. Co ciekawe, to właśnie w stolicy Dolnego Śląska i w Gdańsku odsetek ludzi biorących kredyt hipoteczny jest najwyższy w kraju. Oznacza to, że ponad połowa mieszkań w Polce kupowana jest za gotówkę.

W dużych miastach częściej jednak korzystamy z pomocy banku ze względu na wysokie ceny nieruchomości, natomiast w mniejszych miejscowościach transakcje gotówkowe są o wiele częściej spotykane, np. w Bielsko-Białej czy w Kielcach, gdzie 74% mieszkańców nie potrzebuje wsparcia banku.

Analizy przeprowadzone przez Narodowy Bank Polski również przedstawiają swoje wyniki – dwie na trzy transakcje u deweloperów odbywają się z użyciem gotówki. W ciągu pierwszych trzech miesięcy w 2017 roku, Polacy wydali łącznie 4,4 mld zł z własnej kieszeni na zakup nieruchomości – według raportu Open Finance.

 

	 Czy wiesz, gdzie i ile będziesz mieszkać we Wrocławiu?

 

Czytaj również: Kredyt hipoteczny na zakup mieszkania czy wynajem?

 

Jednakże, osobom które decydują się na kredyt hipoteczny i tak zostaną przestawiane korzystne warunki jakie obecnie są dostępne w bankach. Mianowicie, dużą zaletą są rekordowo niskie stopy procentowe, które utrzymują się od początku 2015 roku na optymistycznym poziomie. Aktualnie więc trzymanie pieniędzy na lokatach jest nieopłacalne, dlatego coraz częściej podejmujemy decyzję o zainwestowaniu w nieruchomość. Rada Polityki Pieniężnej zapewniła, że wysokość stopy procentowej w najbliższym czasie nie będzie zmieniana. Drugim czynnikiem, który umożliwia zakup mieszkania jest fakt, że Polacy stają się coraz bogatsi. GUS poinformował, że średnia miesięczna pensja wynosi 4 389zł, a ponad połowa zarabia 3 300 zł.

 

Co roku budowane jest kilka tysięcy lokali, Polacy dążą do tego, by zamieszkać we własnym domu, a w dodatku ponad połowę tych osób stać na transakcje gotówkowe. Zmiany te na rynku nieruchomości wywołane są silną konkurencją oraz wysokimi zarobkami Polaków, przez co dostępność lokali jest dużo większa, niż jeszcze 10 lat temu. W samym Wrocławiu w 2016 roku sprzedano ok. 10,5 tysiąca mieszkań, co jest niemal 2,5 razy więcej w stosunku do sprzedaży sprzed trzech lat.

 

Aby być na bieżąco warto brać udział w organizowanych Targach Mieszkaniowych, na których przedstawiane są zakończone i planowane inwestycje budowlane.

 

Z jednej strony kupujemy mieszkania wielopokojowe, przeważnie o powierzchni 50-60 m2, inwestując w nie wszystkie oszczędności. Przypuszczać więc można, że są to transakcje na przyszłość, aby na stałe móc zadomowić się w nowym mieszkaniu. Z drugiej zaś strony, znane portale jak olx.pl czy otodom.pl obecnie mają w ofercie 300-400 mieszkań, które są wystawione na sprzedaż przez osoby prywatne. Dużą popularnością cieszy się również wynajem zakupionych wcześniej lokali, co może świadczyć o chęci zmiany mieszkania.

 

Artykuł opracowany z pomocą Toscom Development oferującego lokale mieszkalne w inwestycji Polaka14 (więcej na temat oferty znajdziesz tutaj: https://toscom.pl/p/polaka-14). 

Źródło: artykuł partnerski / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 18112 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 565

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >