Czym jest refinansowanie pożyczki?

Czym jest refinansowanie pożyczki?

W XXI wieku pożyczka to często idealne rozwiązanie np. gdy potrzeba gotówki na pilny remont. Pożyczkę można bowiem otrzymać szybko, bez formalności i to nawet zupełnie za darmo. Co jednak robić, gdy ma się problem z jej terminową spłatą? Warto dowiedzieć się, czym jest możliwość refinansowania pożyczki.

Rynek pożyczek w Polsce ma się dobrze

Chwilówka bez BIK, pożyczka na dowód online, pożyczka z RRSO 0%, to zwroty, o których słyszał każdy z nas chociaż raz. Rynek pożyczek w Polsce rozwija się bardzo szybko, instytucji pożyczkowych przybywa, a klienci są coraz bardziej świadomi tego, jak dobrze pożyczać pieniądze. Coraz więcej osób korzysta także z porównywarek pożyczek, takich jak Matchbanker, aby uzyskać najlepszą możliwą ofertę.

Warto jednak wiedzieć, że rynek pożyczek wciąż ewoluuje, a obecnie coraz bardziej popularna staje się możliwość tzw. refinansowania pożyczki, która jest swego rodzaju deską ratunkową dla osób mających problem z terminową spłatą zobowiązań.

 

Refinansowanie pożyczki, czyli panaceum na problemy ze spłatą

Miko-pożyczki krótkoterminowe zaciąga się często w nagłych przypadkach, kiedy gotówka potrzebna jest natychmiastowo. Okres spłaty takiego zobowiązania to często na 30 dni i jest to krótki czas na zgromadzenie pieniędzy, aby oddać długu.

W przypadk braku środków na spłatę nie warto jednak chować głowy w piasek i nie informować o tym pożyczkodawcy. To rozwiązanie nie sprawdzi się na długą metę, ponieważ dług wzrośnie o dodatkowe odsetki.

 

czym jest refinansowanie pożyczki

 

Czytaj również: Czy wykończenie mieszkania można wliczyć w kredyt hipoteczny?

 

Należy też pamiętać, że również pożyczkodawcy zależy na tym, aby pożyczka została spłacona. Z tego powodu instytucje pożyczkowe często pomagają swoim klientom, gdy Ci mają problem ze spłatą. Refinansowanie pożyczki to jeden z najlepszych sposobów na problem z terminową spłatą.

 

Jak działa refinansowanie pożyczki?

Refinansowanie pożyczki polega na tym, że pożyczkobiorca otrzymuje pożyczkę z innej instytucji pożyczkowej, która zostaje przeznaczona na spłatę wcześniej zaciągniętego zobowiązania. Działa to więc na podobnej zasadzie do kredytu konsolidacyjnego.

Co więcej, coraz częściej instytucje pożyczkowe pomagają swoim klientom w znalezieniu drugiej instytucji pożyczkowej, która zrefinansuje pożyczkę. Wystarczy, aby klient poinformował daną firmę pożyczkową, że nie ma możliwości spłaty pożyczki w ustalonym terminie.

Refinansowanie oznacza więc de facto zastąpienie jednej pożyczki, drugą, która ma jednak późniejszy termin spłaty. W konsekwencji jest to idealne rozwiązanie dla osób, które mają chwilowe problemy ze spłatą swego zobowiązania.

 

Czym cechują się pożyczki refinansujące?

O ile typową pożyczkę zaciąga się na dobrowolnie wybrany przez klienta cel oraz na kwotę przez niego wskazaną, o tyle pożyczka refinansująca jest pożyczką celową, która wyróżnia się tym, że:

  •         Może się wiązać z koniecznością zapłacenia dodatkowej opłaty. Zdecydowanie najbardziej opłaca się spłacić pożyczkę w terminie z własnych środków finansowych, ponieważ wtedy może być ona nawet zupełnie darmowa. W przypadku skorzystania z pożyczki refinansującej trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami. W ogólnym rozrachunku jest to jednak dużo bardziej opłacalne niż obciążanie odsetkami karnymi, za brak spłaty pożyczki w ustalonym terminie.
  •         Jest udzielana w kwocie identycznej co pierwsza pożyczka.
  •         Pieniądze z tej pożyczki trafiają z konta jednej instytucji pożyczkowej do drugiej bez pośrednictwa klienta.
  •         Może być wyłącznie przeznaczona na spłatę wcześniej zaciągniętego zobowiązania pożyczkowego.

 

Czytaj również: W nowej ustawie o kredycie hipotecznym są jasne zasady i kredytobiorca jest najważniejszy

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: artykuł sponsorowany / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji