Czym różni się zgłoszenie budowy od pozwolenia na budowę ? - zmiany w procesach budowlanych

Czym różni się zgłoszenie budowy od pozwolenia na budowę ? - zmiany w procesach budowlanych

Z dniem 28 czerwca 2015 r. w celu skrócenia i ułatwienia czynności urzędowych pozwalających na szybszą budowę domu weszła w życie ustawa nowelizująca ustawę- Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. Rozpoczęcie prac budowlanych obecnie możliwe jest nie tylko za wcześniej obowiązującą procedurą pozwolenia na budowę, ale również nową, łatwiejszą procedurą zgłoszenia. Pozwala to na kilkutygodniową oszczędność czasu. Czym różni się jednak zgłoszenia od pozwolenia na budowę? Postaramy się wyjaśnić, jakie są różnice w tych dwóch procedurach. Czytaj dalej

 

Obowiązująca obecnie ustawa z 2015 r. w dalszym ciągu wymaga uzyskania pozwolenia na budowę przy budowie domów w zabudowie szeregowej i tzw. bliźniaków. Zgłoszenie budowy jest natomiast możliwe przy inwestycjach, które nie oddziałują bezpośrednio na sąsiednie nieruchomości. Dlatego decyzja o pozwoleniu nie jest wymagana od inwestorów budujących wolno stojący dom jednorodzinny lub chcących przebudować już istniejący budynek. Zniesienie pozwolenia doczekały się również obiekty, których powierzchnia nie przekracza 35 m² np. garaże, altany, ogrody zimowe oraz parterowe wolnostojące budynki rekreacji indywidualnej-domki letniskowe i parterowe wolno stojące budynki gospodarcze. Również budowa wiat, przydomowego basenu i oczka wodnego o maksymalnej powierzchni 50 m² nie wymaga według obecnej ustawy pozwolenia na budowę. Zgłoszenie możliwe jest jednak tylko przy budowie obiektów, które mieszczą się w granicach działki inwestora nie więcej niż 4 m od granicy sąsiada. Ograniczona jest również dozwolona ilość obiektów możliwa przy zgłoszeniu budowy. Tylko jedna wiata możliwa jest na każde 1000 m². Budynki rekreacji indywidualnej również ograniczone są do jednego na każde 500 m² powierzchni działki. W ilości 2 szt. na każde 500 m² działki dozwolone są m.in. garaże, altany wolno stojące budynki gospodarcze (parterowe) oraz ganki i oranżerie.


Różnica między zgłoszeniem budowy, a pozwoleniem na budowę. Kiedy wymagane jest pozwolenie na budowę?

 

Czytaj również: Kto może być Inspektorem dozoru inwestorskiego? Kiedy funkcja inspektora jest konieczna?

 

Wiele obiektów w dalszym ciągu podlega procedurze pozwolenia na budowę, a w tym m.in. budowa budynków usługowych i wielorodzinnych oraz budowa ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m. Również remonty i przebudowa obiektów wpisanych do rejestru zabytków lub usytuowanych na obszarze wpisanym do tego rejestru wymaga pozwolenia. Procedura ta obowiązuje także niezmiennie przy budowie obiektów, które przekraczają dozwolona powierzchnię ustaloną w normach dozwolonych dla zgłoszenia budowy.

 

Wprowadzone zmiany w ustawie mają na celu skrócenie procedury budowlanej. Istotny wpływ na oszczędność czasu ma w tym wypadku zniesienie siedmiodniowego terminu na zawiadomienie organu o dacie rozpoczęcia budowy. Przy procesie zgłoszenia rozpoczęcie budowy nastąpić może po 30 dniach od zgłoszenia i dostarczenia wymaganej dokumentacji do urzędu. Jeśli w danym czasie właściwy organ nie wniesie sprzeciwu, możliwe jest rozpoczęcie prac budowlanych. Pozwolenie na budowę w dalszym ciągu wymaga 65 dni czasu oczekiwania od dostarczenia kompletnej dokumentacji. Inwestor po tym czasie ma możliwość rozpoczęcia prac w okresie do 3 lat od wyznaczonej w projekcie daty.

 

Kolejną istotną informacją przy zgłoszeniu budowy jest zniesienie obowiązku załączania oświadczeń o dostawie wody, energii, ciepła oraz gazu. Kontrola podłączeń sieciowych ma miejsce już podczas oddawania do użytku budynki. Również oświadczenie od zarządcy dróg o możliwości połączenia działki z drogą powiatową lub gminną nie jest wymagane w przypadku zgłoszenia. Wymagane jest jedynie w przypadku dróg wojewódzkich i krajowych. Skompletowanie tych oświadczeń zazwyczaj pochłaniało dużo cennego czasu, a zgłoszenie umożliwia jego zaoszczędzenie.

Niezmiennie jednak w przypadku obu procedur należy zawiadomić o zakończeniu budowy powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. W trybie zgłoszenia czas oczekiwania na „milczącą zgodę na użytkowanie” to 14 dni. W przypadku pozwolenia pozostaje to 21 dni.


Wspólne dokumenty wymagane przy zgłoszeniu budowy oraz pozwoleniu na budowę:

  • projekt budowlany,

  • mapa do celów projektowych,

  • decyzja o warunkach zabudowy lub miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego,

  • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.


W przypadku pozwolenia dodatkowo wymagane dokumenty to:

  • informacja o przyłączach,

  • uzyskanie uzgodnień i opinii innych organów.

 

Czytaj również: Nadzór nad budową domu jednorodzinnego

 

Artykuł przygotowała Ogrodolandia oferująca min, wiaty garażowe: http://ogrodolandia.pl/wiaty-garazowe

 


Źródło: ogrodolandia / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane