Czym się kierować przy wyborze łóżka

Czym się kierować przy wyborze łóżka

Łóżko to najważniejszy mebel w domu. I nie ma w tym stwierdzeniu ani trochę przesady. Podobnie jak w starym, polskim przysłowiu: „Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz”. Dlatego ten element naszej sypialni musi być idealny. Czytaj dalej

 

Fakt jest taki, że przesypiamy średnio 25 lat życia. Dwie i pół dekady, które mają znaczący wpływ na jakość naszej codzienności. Nie jest jednak ważne tylko to, jak długo śpimy, ale przede wszystkim, na czym.

 

Czytaj również: Sofa w najlepszym stylu

 

Materac to podstawa

Materac wymieniamy raz na 5, a nawet 8 lat, dlatego warto postawić sobie za cel zakup modelu idealnego. Najpopularniejsze obecnie są materace lateksowe, piankowe, bonnelowe i kieszeniowe. Zdarza się także, że jeden model łączy w sobie różne rodzaje materiałów. I tak - dla alergików najlepsze są materace lateksowe, które za sprawą porowatej struktury gwarantują doskonałą cyrkulację powietrza, a  tym samym zapobiegają rozwojowi bakterii. Dobrze dopasowują się do ułożenia ciała, a tym samym zapewniają optymalne podparcie dla kręgosłupa. Z kolei materace kieszeniowe polecane są do łóżek podwójnych. Dzięki niezależnie pracującym sprężynom jedna osoba nie odczuwa ruchów i zmian pozycji partnera. – Trzeba jednak pamiętać, że nie istnieje jeden materac, który byłby idealny dla każdego – zaznacza Tomasz Goc z Fabryki Materacy Janpol. – Chcąc przekonać się, że upatrzony i teoretycznie wybrany model jest w sam raz dla nas, trzeba położyć się i sprawdzić czy jest nam wygodnie. Warto też wykonać szybki test. W pozycji na boku sprawdzić czy nasz kręgosłup układa się w linii zbliżonej do prostej, a leżąc na plecach upewnić się, czy bez trudu udaje nam się wsunąć pod plecy rozłożoną dłoń.  Jeśli tak, zbliżamy się do podjęcia decyzji o kupnie materaca dla nas idealnego.

 

Czytaj również: Barwione szkło do produkcji meblii

 

Leżeć wygodnie

Jeśli ma nam służyć bez zarzutu, także materac musi… wygodnie leżeć. Dzięki temu w pełni wykorzystamy jego możliwości. Jeśli już zdecydujemy na czym będziemy spać, powinniśmy pomyśleć o odpowiednim stelażu. Amortyzuje on siłę nacisku, dzięki czemu pozwala na optymalne dopasowanie się materaca do kształtu ciała. Stelaż zapewnia też odpowiednią wentylację materaca, co zapobiega namnażaniu się w nim bakterii i roztoczy. Ma to kolosalne znaczenie zwłaszcza kiedy zdamy sobie sprawę, że podczas 7 lat użytkowania materaca przekazujemy mu około  2000 litrów płynów ustrojowych.  Jeśli zatem zrezygnujemy ze stelaża i położymy materac bezpośrednio na podłodze, to nie tylko możemy doprowadzić do jego odkształcania, ale też znacząco ułatwimy zadanie groźnym drobnoustrojom. - Wybierając stelaż trzeba pamiętać o jednej podstawowej zasadzie. Materace, które dopasowują się do kształtu ciała, czyli modele kieszeniowe, lateksowe lub  termoelastyczne, powinny znajdować się na stelażach sprężynujących, najlepiej takich, w których odległość między listewkami nie przekracza 4 cm – podkreśla Tomasz Goc z Fabryki Materacy Janpol.

 

Czytaj również: Meble łączące sypialnię i salon w spójną całość

 


 

Wyższa forma relaksu

Jeśli lubimy odpoczywać w łóżku, rozwiązaniem najlepszym z możliwych będzie zastosowanie stelaża regulowanego za pośrednictwem pilota. Model Macedonia to prawdziwy mercedes wśród stelaży. Za sprawą naciśnięcia odpowiednich przycisków, pozwala ułożyć się aż w pięciu różnych pozycjach. I to wszystko bez wstawania z łóżka. Dodatkowo stelaż posiada regulację stref twardości w części środkowej. Choć Macedonia kosztuje więcej niż tradycyjny stelaż, jest dobrą inwestycją dla tych, którzy lubią regenerować się w łóżku. Jego funkcje przydają się także osobom przewlekle chorym, które są zmuszone spędzać w łóżku długie godziny. W takim przypadku ułatwia rehabilitację i pomaga zapobiegać odleżynom.

 

Czytaj również: Krzesło-fotel

 

Kropka nad i

Dopełnieniem idealnego łóżka stworzonego przed duet: stelaż plus materac jest pokrowiec. Tu wybór jest niemal nieograniczony. Na przykład pokrowiec Medicott Silverguard lub Medicare Silverprotect, które chronią przed rozwojem bakterii i niwelują zapachy towarzyszące rozwojowi drobnoustrojów. Tym samym jest idealny dla alergików. Co ważne, utrzymuje właściwości antyalergiczne nawet po wielokrotnym praniu. Z kolei model Stresfree uszyty jest z dzianiny odprowadzającej z ciała nagromadzone ładunki elektryczne, co pomaga zapewnić, spokojny, odstresowujący sen.  Jednak najważniejszą cechą  pokrowca godnego uwagi jest możliwość prania w pralce, ułatwiające zachowanie higieny i estetyki łóżka. Warto na to zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji zakupowych, bo dzięki temu  idealne łóżko będzie długo nam służyło.

 

Źródło: Intro Media / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19157 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 267

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >