Dachy – lista artykułów

Ocieplenie dachu - błędy wykonawcze

Najważniejsze błędy przy wykonywaniu ocieplenia dachu skośnego wełną mineralną to przede wszystkim montaż za krótko przyciętych lub zbyt długich odcinków wełny.

Szczelny dach - porady dotyczące izolacji dachów

Aby dach przez wiele lat spełniał swoją podstawową rolę, czyli chronił dom przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych musi być zbudowany zgodnie z zasadami sztuki budowlanej.

Dachy płaskie - tradycyjny czy odwrócony?

Stropodachy niewentylowane, zwane pospolicie dachami płaskimi, wymagają porządnego ocieplenia i szczelnej oraz trwałej hydroizolacji. Nietrudno to osiągnąć, mając do dyspozycji najlepszej jakości materiały izolacyjne. Trzeba jednak podjąć wpierw decyzję, czy korzystniejszy będzie tradycyjny układ poszczególnych warstw dachu, czy lepiej zrobić tak zwany „dach odwrócony”.

Solidna i bezpieczna dachówka - to jaka?

W polskich przysłowiach i związkach frazeologicznych słowo dach jest synonimem domu, bezpieczeństwa, rodziny. Na takie skojarzenie zapracowała długowieczna tradycja stosowania pokrycia ceramicznego.

Czy dachówka Braas to doby wybór? - trójwarstwowa budowa dachówki

Cisar jest najnowocześniejszą technologią produkcji dachówek. Doświadczenie Braas i ciągły rozwój myśli technicznej pozwoliły na opracowanie rozwiązania, które spełnia najwyższe kryteria pod względem trwałości oraz estetyki dachu.

Renowacja dachów płaskich – sposób na oszczędność ciepła przed wejściem w życie świadectw energetycznych budynków.

Od 1 stycznia 2009 r. budynki oddawane do użytkowania oraz wprowadzane do obrotu muszą posiadać świadectwa energetyczne. Obowiązek taki wynika z nowelizacji ustawy Prawo budowlane (Ustawa z dnia 19 września 2007 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane), oraz z dyrektywy Unii Europejskiej (dyrektywa 2002/91/WE) w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Głównym celem dyrektywy jest obniżenie zużycia energii, oraz związane z tym obniżenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Kamień na dachu – czyli łupek

W ostatnim czasie swoisty renesans przeżywają naturalne materiały do krycia dachów – wśród nich coraz popularniejszy staję się łupek naturalny – kiedyś stosowany lokalnie na terenach Śląska i ziem zachodnich, mimo faktu że pokrywanie dachu łupkiem jak i innymi materiałami naturalnymi wymaga naprawdę dużego doświadczenia i często nieodzowna jest pomoc doświadczonego i sprawdzonego fachowca.

Wykonanie obróbek blacharskich dachu

Obróbki blacharskie to odpowiednio wyprofilowane pasy blachy mocowane w zewnętrznych częściach budynku maja na celu osłonięcie i uszczelnienie połączeń różnych elementów i materiałów, a także chronią wnętrze domu przed czynnikami atmosferycznymi.

Stropodach niewentylowany

Budynki pokryte są dachami lub stropami, pełniącymi jednocześnie funkcję dachu, czyli tzw. stropodachami. Jednym z rozwiązań są stropodachy niewentylowane. Ich konstrukcja jest stosunkowo prosta. Najpierw, bezpośrednio na stropie układa się warstwę betonu, a następnie wodoszczelne pokrycie (na przykład papa termozgrzewalna), chroniące budynek przed zalaniem deszczem lub wodą z topniejącego śniegu. Pokrycie dobrze jest ułożyć ze spadkiem, aby woda mogła swobodnie spływać do rynny lub studzienek dachowych. Spadek uzyskuje się przez odpowiednie uformowanie warstwy betonu. Takie rozwiązanie jest możliwe tylko gdy pomieszczenie pod stropodachem jest nieogrzewane, gdyż stropodach bez odpowiedniego ocieplenia nie chroni budynku przed ucieczką ciepła.

Wybór drewna na więźbę dachową

Drewniana więźba dachowa należy do najstarszych rozwiązań w budownictwie. Jej zadaniem jest przenoszenie obciążenia własnego dachu, a także jego pokrycia czy naporu wiatru.


Stron: 76 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  64 65 66 67 68  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19190 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 300

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >