Debata o nowym projekcie zagospodarowania terenu po b. hotelu Cracvia

Debata o nowym projekcie zagospodarowania terenu po b. hotelu Cracvia

31 marca br., Fundacja Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla zorganizowała debatę dotyczącą przyszłości terenu po byłym hotelu Cracovia.

 

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Elżbieta Koterba - wiceprezydent Krakowa, Jan Janczykowski - małopolski wojewódzki konserwator zabytków, Krzysztof Giemza - prokurent Echo Investment i Marek Dunikowski z krakowskiego Biura Architektonicznego DDJM. który zaprezentował uczestnikom spotkania nowy projekt inwestycji biurowej.

 

Krzysztof Giemza, prokurent spółki Echo Investment, podkreślił, że prezentowany projekt dwóch budynków biurowych, które poprzez gabaryty i formę jednego z nich odtwarza główną bryłę dawnego hotelu Cracovia, jest zgodny z obowiązującym planem zagospodarowania tej części Krakowa. „Projekt ten był również przedmiotem konsultacji z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Początkowo mieliśmy nieco inne poglądy co do zagospodarowania tego terenu, ale doszliśmy do consensusu i te elementy, które uznane zostały za ważne w skali urbanistycznej miasta znalazły się w planie miejscowym, a tym samym w naszym projekcie” – mówił Krzysztof Giemza.

 

 

Czytaj również: Targi Budowlane LUBDOM 10 – 12 kwietnia 2015 r.

 

Wiceprezydent Elżbieta Koterba uznała, że zarówno uchwalony plan miejscowy, jak też i nowy projekt inwestora są dobre. „Projekt jest w pełni zgodny z planem miejscowym i honoruje to, co najważniejsze w tym miejscu: plac pozostanie niezabudowany, utrzymana będzie linia zabudowy i gabaryty obiektu, a wartościowe elementy wnętrz, wskazane przez konserwatora, będą zachowane. Apeluję do konserwatora wojewódzkiego, miejskiego i architekta miejskiego o jak najszybsze uzgodnienie warunków ochrony konserwatorskiej. To zbyt ważne miejsce w mieście” – dodała Elżbieta Koterba.

 

Jan Janczykowski, małopolski wojewódzki konserwator zabytków, który pod koniec marca wszczął postępowanie ws wniosków organizacji społecznych o wpisanie budynku po hotelu Cracovia do rejestru zabytków, podczas debaty wyjaśnił, że rozpoczęcie tej procedury było warunkiem do przeprowadzenia ekspertyzy. „Celem ekspertyzy jest określenie stanu elementów budynku byłego hotelu Cracovia, które mogłyby być chronione. Uczulę ekspertów, że w tej sprawie mamy do czynienia z presją czasu. Sprawa jest bardzo ważna dla wszystkich, a mieszkańcom Krakowa zależy na tym, żeby obiekt nie był kolejnym słupem reklamowym, a zdobił wnętrze urbanistyczne” – zapowiedział Jan Janczykowski.

 

 

Czytaj również: Mieszkanie dla młodych 2015, co po zakupie mieszkania ?

 

Strony odniosły się również do faktu, że obecny budynek b. hotelu Cracovia jest nie do zaadaptowania. Podkreślono, że w ciągu ponad 4 lat od zamknięcia hotelu, nie pojawiły się żadne konkretne i realne  pomysły jego zagospodarowania w niezmienionej formie. Goście spotkania zgodzili się również, że projekt Echo Investment to rozwiązanie, które uwzględnia poszanowanie elementów obecnego budynku.

 

Źródło: echo / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19012 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 169

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >