Dobór kolorów w kuchni

Dobór kolorów w kuchni

Jak wybrać odpowiednie kolory do kuchni, jak je połączyć, aby tworzyły przyjemną dla oka jedność? Tego wszystkiego dowiecie się z dzisiejszego artykułu. Zapraszam do lektury! Czytaj dalej

 

Pierwsze wrażenie jest najważniejsze!


Podczas przygotowania projektu kuchni bezwzględnie należy poświęcić kilka dłuższych cwil na dobór odpowiednich kolorów do kuchni . Przecież to właśnie kolor jest pierwszą i najbardziej widoczną cechą tego pomieszczenia. Nie jej funkcjonalność i użyteczność, nie detale wykończeniowe, ale właśnie kolor rzuca się w oczy jako pierwszy. Źle dobrane kolory zepsują nawet najlepiej zaprojektowaną kuchnię. Dlatego nie pozwólmy na to, by cały efekt został zniszczony przez niewspółgrającą z nim kolorystykę.

 

Błędy popełnione na tym etapie nie pozwolą osiągnąć sukcesu!


Właściwy dobór kolorów determinuje ostateczny sukces projektu. Wiem, że się powtarzam, ale jeżeli coś jest niezwykle ważne należy przypominać o tym do znudzenia.

Wstępną kolorystyką urządzanego pomieszczenia można określić dość szybko, jednak ostateczne kolory można dobrać dopiero po szczegółowym poznaniu aranżowanego pomieszczenia oraz…. Jego właścicieli. Wszak każdy kolor oddaje inne emocje i to, co przypadnie do gustu jednym, nijak nie spodoba się innym osobą.

 

 

Czytaj również: Kuchnia na salonach

 

Tło i dominanta


Pierwszym krokiem przy doborze kolorów jest określenie, czy pomieszczenie mam mieć ciepły czy zimny charakter. To bardzo ważne, ponieważ wybór ten zdeterminuje paletę barw jakim będziemy operować na dalszym etapie prac.

 

Grupy kolorów


Generalnie, kolory możemy podzielić na kilka podstawowych grup:

- ciepłe, pochodzące od czerwonego i żółtego

- zimne, czyli te, które powstały z koloru niebieskiego i zielonego

- neutralne, biel, szarość czy beż

Kolejnym krokiem jest określenie kolorystycznej dominanty wnętrza oraz jej tła.  I teraz bardzo ważna zasada. Unikamy pstrokacizny oraz wykorzystywania zbyt wielu barw. To droga donikąd. Do zmęczenia oczu. Zwyczajowo wystarczą dwa – trzy kolory. Więcej nie potrzeba. Bo co za dużo, to nie zdrowo.  Kolory dzielimy w proporcjach mniej więcej 70:30.  70% powierzchni na kolor główny (ściany, fronty mebli), około 30% przeznaczamy na kolor tła.

 

 

Czytaj również: Zalety mebli kuchennych w naturalnym kolorze drewna

 

Mała kuchnia, duża kuchnia….


Na dobór kolorów istotny wpływ ma również rozmiar pomieszczenia.

Małej kuchni nie można nadmiernie obciążać, czy to meblami, czy to kolorami. Dlatego też nie wolno stosować tutaj ciemnych, ciężkich kolorów. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się tutaj jasne, ale jednocześnie nie nazbyt krzykliwe kolory. Optymalne barwy dla małej kuchni to biel, kremowa wanilia czy jasnoniebieski. Dodatkowym atutem jasnych barw jest też łatwiejsze utrzymanie porządku w takim pomieszczeniu.

W dużej kuchni nie obowiązują nas te reguły. Śmiało możemy operować wieloma ciemnymi kolorami. Nawet niezwykle modna w ostatnim czasie czerń doskonale się w niej sprawdzi!

 

 

A co z kuchnią otwartą na dom?


Osobnym tematem jest dobór kolorystyki w kuchni otwartej na dom. Tutaj musimy wziąć pod uwagę to, że jej kolorystyka musi pozostać w harmonii z drugą, dzienną częścią pomieszczenia. Odpowiednim doborem barw możemy stworzyć bardzo płynne przejście miedzy tymi przestrzeniami, dzięki czemu obydwa pomieszczenia zostaną połączone ze sobą. 

Mając tę wiedzę możemy dobrać kolory do swojej wymarzonej kuchni! Miłej zabawy! 

 

 

Pracownia mebli kuchennych Bors
Artykuł został przygotowany przez Pracownię mebli kuchennych Bors

Źródło: Bors / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19159 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 164

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >