Domy jednorodzinne na sprzedaż – budowa, czy kupno istniejącego budynku?

Domy jednorodzinne na sprzedaż – budowa, czy kupno istniejącego budynku?

Marzysz o własnym domku jednorodzinnym z podwórkiem? Zastanawiasz się, czy lepiej kupić działkę i wybudować dom od podstaw, czy też kupić gotowy budynek z rynku wtórnego? Każda opcja ma swoje wady i zalety, które porównamy w tym artykule. Czytaj dalej

 

Budowa domu – wady i zalety tego rozwiązania

Największą zaletą budowy domu jest możliwość dostosowania każdego aspektu projektu do swoich potrzeb. Marzysz o rozwiązaniu typu Master Bedroom? A może podoba Ci się wysoki salon, z antresolą? Budując dom, możesz każdy centymetr kwadratowy dopasować do swoich potrzeb i wymagań.

 

Masz także wpływ na zastosowane materiały i technologie, dzięki temu masz pewność co do jakości konstrukcji. Dodatkowo możesz umieścić dom na działce tak, jak będzie dla Ciebie najkorzystniej, oczywiście w zgodzie z prawem budowlanym.

 

Kwestią sporną są ceny. Według wielu źródeł koszt budowy domu jednorodzinnego jest niższy niż inwestycja w gotową nieruchomość. Jednak temu przyjrzymy się później. Plusem z pewnością może być rozłożenie inwestycji w czasie – ma to znaczenie zwłaszcza dla osób, które chcą kupić dom bez kredytu.

 

Domy jednorodzinne na sprzedaż – budowa, czy kupienie istniejącego budynku?

 

Czytaj również: Kto może skorzystać z rządowego programu - gwarantowany kredyt mieszkaniowy

 

Taka inwestycja ma także minusy. Do największych wad zaliczamy czas potrzebny na realizację projektu. Możemy założyć, że budowa domu tradycyjną metodą zajmie ok. 2 lat. Oczywiście są na rynku metody, które pozwalają skrócić czas „budowy” do kilku dni np. budynki modułowe.

 

Do wad zaliczamy także konieczność dopełnienia wielu formalności. Spełnienie wszystkich wymagań jest często uciążliwe. Warto także zaznaczyć, że na działce nie masz pełnej swobody budowania – plany zagospodarowania przestrzennego mogą ograniczać np. maksymalną wysokość budynku, uniemożliwić inwestycji w domową oczyszczalnię ścieków.

 

Ponadto dom zwykle wybudujesz tylko na obrzeżu miast lub na wsi, gdyż w lepszych lokalizacjach ciężko znaleźć niezabudowaną działkę.

 

Czy warto kupić gotowy dom jednorodzinny?

Tu wyróżniamy dwie możliwości: zakup nowego domu od dewelopera, najczęściej na osiedlu oraz kupno domu z rynku wtórnego.

 

W tym artykule skupimy się na drugiej opcji, ponieważ ona jest najbardziej bezpośrednią alternatywą budowy domu od podstaw. Do zalet kupna domu zaliczamy przede wszystkim szybszą dostępność. Nie musisz czekać na zakończenie budowy, formalności do wypełnienia jest znacznie mniej.

 

Kwestią dyskusyjną jest dostosowanie domu do własnych potrzeb. Oczywiście masz tu mniejsze możliwości niż w przypadku budowy. Jednak możesz na spokojnie przeglądać ogłoszenia domów na sprzedaż i szukać tylko tych budynków, które spełniają Twoje oczekiwania.

 

Zaletą domów gotowych jest także to, że gdy dokonasz transakcji, to jesteś bezpieczny i w określonym czasie możesz się wprowadzać. W trakcie budowy np. inflacja może znacząco podnieść koszty materiałów budowlanych i opóźnić termin oddania całości.

 

Oczywiście takie rozwiązanie ma także wady. Przede wszystkim trzeba zadbać o wszystkie aspekty prawne i formalne. Upewnić się, że osoby, od których kupujesz dom, mają do niego pełne prawo, nikt nie ma wieczystego prawa do jego użytkowania itd.

 

Ponadto do ceny budynku należy doliczyć także koszty ewentualnego remontu. Trzeba także pamiętać, że niektórzy sprzedawcy mogą próbować ukryć wady budynku, czasem brakuje odpowiedniej dokumentacji prezentującej np. instalację elektryczną i kanalizację.

 

Budowa, czy kupno domu – co jest tańsze?

Kwestią sporną jest cena, ponieważ pozostaje wiele zmiennych, które na nią wpływają. Nie brakuje informacji, że budowa własnego domu jest tańsza. Jednak nie zawsze tak jest.

 

Przede wszystkim, gdy budujesz dom, to musisz liczyć się z możliwymi podwyżkami cen. Szczególnie widoczne to jest w ostatnich miesiącach, gdy ceny niektórych materiałów budowlanych potrafiły wzrosnąć nawet o kilkaset procent.

 

Z kolei kupując gotowy dom, można znaleźć prawdziwe perełki, zwłaszcza gdy komuś zależy na szybkiej sprzedaży. Jednocześnie do ceny budynku należy także doliczyć koszty przyszłego remontu.

 

Jak znaleźć idealne mieszkanie w Stolicy?

Wybierając miejsce zamieszkania, wiele osób decyduje się na stolicę naszego kraju, czyli Warszawę. Jest to miasto, które cieszy się niemalejącą popularnością od lat. Jest kuszące dla wielu, zwłaszcza młodych osób. Czy faktycznie warto się tu przeprowadzić? Jak znaleźć odpowiednie mieszkanie w stolicy?

 

Dlaczego warto mieszkać w Warszawie?

Każdy ma tak naprawdę inne motywacje, które bierze pod uwagę podczas wyboru miejsca do życia. Warszawa kusi młode osoby przede wszystkim możliwościami rozwoju zawodowego, co idzie w parze z większymi zarobkami. Stolica od lat jest na szczycie listy miast pod kątem średniej dochodów.

 

Ponadto Warszawa ma wiele do zaoferowania pod kątem kultury i rozrywki. Wyróżnia się szerokim dostępem zarówno do klubów, barów, jak i teatrów, oper, czy muzeów. Ponadto odbywają się tu liczne koncerty i wydarzenia kulturalne. Dlatego znajdą tu coś dla siebie zarówno fani kultury wysokiej, jak i popularnej. Natomiast osoby preferujące aktywny odpoczynek skorzystają z licznych siłowni, basenów oraz klubów sportowych.

 

Rodzice z pewnością docenią wiele atrakcji dla dzieci i najmłodszych oraz szeroki dostęp do edukacji. Jest tu duży wybór żłobków, przedszkoli, szkół licealnych oraz wyższych. Ofertę uzupełniają liczne zajęcia dodatkowe. Rodzice, którzy dbają o rozwój dzieci, mogą zapisać swoje pociechy np. na zajęcia taneczne, plastyczne, sportowe, językowe.

 

Ponadto Warszawa to bardzo zróżnicowane miasto. Możesz szukać mieszkania np. na Mokotowie, Śródmieściu, gdzie będziesz miał bliski dostęp do wielu atrakcji. Możesz także wybrać np. Białołękę, Wawer lub Kabaty, jeśli preferujesz mieszkanie na obrzeżach, z dala od tłumów oraz bliżej natury.

 

Wybierając mieszkanie w Warszawie zastanów się gdzie chcesz mieszkać

Szukając mieszkania, warto zastanowić się przede wszystkim, gdzie chcesz mieszkać, w jakiej dzielnicy. Ta decyzja ma ogromne znaczenie, ponieważ Warszawa jest dużym miastem, gdzie dostanie się z jednego końca na drugi, zwłaszcza w godzinach szczytu, potrafi zająć wiele czasu.

 

Wybierając lokalizację, zwróć uwagę na komunikację miejską. Na szczególną uwagę zasługują mieszkania znajdujące się niedaleko stacji metra. Natomiast jeśli jeździsz autem, to sprawdź trasy komunikacyjne w okolicy. Warto także poszukać aktualnych rankingów dotyczących najbardziej zakorkowanych ulic w Warszawie.

 

Lokalizacja wpływa także na koszt. Najdroższe są oczywiście mieszkania w centrum – Śródmieście jest niekwestionowanym liderem. Do drogich dzielić zaliczamy także Wolę, Ochotę oraz Mokotów. Jednocześnie w parze z wysoką ceną idzie bardzo dobra lokalizacja i bliskość do wielu atrakcji kulturalnych.

 

Natomiast najtańsze mieszkania znajdziemy na Wawrze, Białołęce oraz w Warszawie Wesoła. Są to także dobre wybory dla osób, które cenią większy spokój, a także bliskość natury.

 

Podczas poszukiwań mieszkań na portalu z ogłoszeniami (https://odwlasciciela.pl/mieszkania/sprzedaz/mazowieckie,warszawa.html) z łatwością możesz ograniczyć wyniki wyszukiwania do konkretnych dzielnic i obszarów Warszawy. Warto z tej opcji skorzystać, żeby widzieć tylko interesujące Cię propozycje.

 

Zastanów się nad swoimi potrzebami i możliwościami

Szukanie mieszkania, to znalezienie kompromisu między oczekiwaniami oraz możliwościami finansowymi. Ma to szczególnie zwłaszcza dzisiaj, gdy ceny mieszkań wciąż rosną, a kredyty stają się coraz droższe.

 

Dlatego, zanim rozpoczniesz poszukiwania, zastanów się, czego tak naprawdę oczekujesz. Pomyśl nie tylko o mieszkaniu, ale także o okolicy oraz sposobach, w jaki spędzasz czas. Jeśli jesteś domatorem lub wolisz wypoczynek na łonie natury? Z może chcesz korzystać z wszystkich dostępnych w mieście atrakcji?

 

Warszawa to miasto wielkich możliwości i praktycznie każdy znajdzie tu coś dla siebie. Kupisz tu zarówno niewielką kawalerkę w nowoczesnym bloku, idealną dla singla, jak i duże mieszkanie z ogródkiem dla rodziny z dziećmi.

 

Wynajem czy kupno mieszkania – co wybrać?

Marzeniem wielu osób jest posiadanie własnego mieszkania. Jednak nie brakuje zwolenników wynajmu, którzy cenią sobie elastyczność, wolność oraz brak zobowiązań. Jednak, czy któraś opcja jest obiektywnie lepsza? Na co warto się zdecydować?

 

Jakie są zalety i wady najmu? Czy on się opłaca?

Wynajem zapewnia większą elastyczność, która przekłada się m.in. na większą mobilność. W krótkim czasie możesz sprawdzić różne lokalizacje, w różnych miejscowościach. Dzięki temu możesz dostosować wynajmowany lokal do aktualnych potrzeb i możliwości.

 

Ponadto wynajmując mieszkania w różnych blokach, różnych miejscowościach wiesz, co Ci się podoba. Doświadczenia ułatwiają podjęcie decyzji o ewentualnym zakupie mieszkania w przyszłości. Dzięki temu wiesz, na co zwrócić uwagę, podczas przeglądania ogłoszeń na specjalnych serwisach. (https://odwlasciciela.pl/mieszkania/sprzedaz/wielkopolskie,poznan.html).

 

Ponadto wynajem mieszkania to brak zobowiązań. Jeśli Twoja sytuacja finansowa się pogorszy, to nie masz pętli na szyi – możesz po prostu zmienić mieszkanie na tańsze. Osoby pracujące zdalnie są tu szczególnie uprzywilejowane, bo mogą przenieść się do miejscowości o niższych kosztach utrzymania.

 

Ponadto, żeby rozpocząć wynajem nie potrzeba dużych nakładów finansowych. Zwykle wystarczy niewielka kaucja, żeby móc się wprowadzić.

 

Natomiast przeciwnicy wynajmu najczęściej zwracają uwagę na to, że czynsz można przeznaczać na spłatę kredytu. Koszty wynajmu należy traktować tylko jako wydatek, nie mają one nic wspólnego z inwestycją, ponieważ nie zyskujesz praw własności do lokalu.

 

Ponadto wynajmując, masz mniejsze możliwości ingerencji w wygląd mieszkania. A znaczną część zmian musisz dyskutować z właścicielem. Trzeba także pamiętać, że prawa do lokalu ma właściciel i tak samo, jak Ty możesz zrezygnować z wynajmu, tak samo on może wypowiedzieć umowę lub podnieść czynsz.

 

Czy warto kupować mieszkanie? Jakie są wady i zalety inwestycji we własny lokal?

Przede wszystkim kupno własnego mieszkania można potraktować jako inwestycję. Oczywiście ceny mieszkań potrafią maleć, jednak ogólnie rzecz biorąc to dobry sposób na ulokowanie kapitału. W długoterminowej perspektywie mieszkania zwykle zyskują na wartości. Wyjątkiem są kryzysy oraz lokale w słabej lokalizacji.

 

Ponadto, pomimo że mieszkanie zmniejsza mobilność, to możesz je wynająć, a nawet sprzedać. Chociaż trzeba zaznaczyć, że wymaga to znacznie więcej pracy. Dochodzą także względy emocjonalne – we własne mieszkanie inwestujesz pieniądze, urządzasz tak, jak chcesz, dlatego trudniej jest je opuścić, niż wynajmowany lokal.

 

Własne mieszkanie to także większe bezpieczeństwo (zwłaszcza przy spłaconym kredycie). Nie jesteś uzależniony od właściciela, masz zapewniony dach nad głową. Dodatkowo jako właściciel możesz w pełni decydować o jego wyglądzie – robić przemeblowanie, remont generalny, odświeżyć kolor ścian.

 

Inwestycja we własne mieszkanie ma także wady. Poza wspomnianą wcześniej mniejszą mobilnością należy zauważyć, że najczęściej mieszkania finansujemy poprzez kredyt hipoteczny. Oznacza to konieczność posiadania wkładu własnego, a także odpowiedniej sytuacji finansowej, która zapewni odpowiednią zdolność finansową.

 

Ponadto kredyt hipoteczny to obciążające wyzwanie. Gdy pojawią się problemy finansowe wpływające na problemy ze spłatą kredytu, to będą one znacznie bardziej stresujące. Dodatkowo ostatnie miesiące pokazują, że raty kredytowe przy zmiennym oprocentowaniu mogą znacząco rosnąć w czasach kryzysu. Przez to wynajem, zwłaszcza w perspektywie krótkoterminowej może mniej obciążać domowy budżet.

 

Jako właściciel nieruchomości także ponosisz koszty umeblowania, wyposażenia ewentualnych remontów oraz napraw usterek. W przypadku wynajmowanych lokali często znaczna część tych wydatków Ciebie nie dotyczy.

 

Jak przygotować się do kupna domu na rynku wtórnym?

Zamierzasz kupić dom z rynku wtórnego? Rozwiązanie to ma wiele zalet, ponieważ unikasz rosnących cen materiałów budowlanych, robocizny oraz nie musisz czekać kilku lat na zakończenie budowy. Jednak do zakupu domu należy się odpowiednio przygotować. Zobacz, o co należy zadbać przed finalizacją transakcji.

 

Określ gdzie chcesz mieszkać

Kupując dom najczęściej do wyboru mamy przedmieścia dużych miast, małe miasteczka lub wsie. Warto zastanowić się, która z tych opcji najbardziej Ci odpowiada.

 

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś szukał ogłoszeń na sprzedaż domu w centrum miasta (https://odwlasciciela.pl/domy/sprzedaz/slaskie.html), jednak takich ofert będzie z pewnością mniej. Dodatkowo kupno takiego domu to ogromny wydatek, na który mogą sobie pozwolić tylko nieliczni.

 

Znacznie popularniejsze są domy na przedmieściach, mniejszych miastach lub wsiach. Każda z tych opcji ma swoje zalety oraz wady. Różnice są także w kosztach domu. Co do zasady najtańsze są nieruchomości na wsi, a najdroższe na przedmieściach.

 

Przyjrzyj się lokalizacji oraz planom zagospodarowania przestrzennego

Przeglądając dostępne oferty, należy zwrócić dokładną uwagę na lokalizację. Przyjrzyj się drogom dojazdowym. Sprawdź, czy dom znajduje się blisko np. trasy szybkiego ruchu, torów kolejowych. Takie sąsiedztwo może uprzykrzyć życie.

 

Ponadto warto sprawdzić miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Upewnij się, jakie jest przeznaczenie okolicznych działek. Jeśli są to grunty przemysłowe, to musisz liczyć się z budową zakładu, co może być nie tylko uciążliwe, ale także obniży wartość nieruchomości.

 

Ponadto plan zagospodarowania przestrzennego może ograniczać, jeśli chciałbyś np. w przyszłości postawić kolejny budynek albo przebudować obecny.

 

Dokładnie sprawdź stan budynku

Istotne jest dokładne sprawdzenie stanu budynku. Jeśli nie jesteś fachowcem i nie możesz ocenić niektórych rzeczy, to warto skorzystać z pomocy specjalisty, który dokładnie oceni stan techniczny budynku.

 

Warto zaznaczyć, że zgodnie z prawem możesz ubiegać się do roszczeń za wady budynku, jeśli będą one widoczne i istotne oraz zostaną potwierdzone przez ekspertyzę. Jednak lepiej poświęcić czas, energię, a także dodatkowe środki na usługi specjalisty, niż dokładać sobie stresów w przyszłości.

 

Należy szczególną uwagę zwrócić na stan podłóg, drzwi, okien oraz dachu. Szczególną uwagę powinny zwrócić wszelkiego rodzaju pęknięcia na ścianach i suficie. W miarę możliwości zweryfikuj także obecność wilgoci oraz stan instalacji elektrycznej i kanalizacji. Podczas oględzin domu warto również zapytać o koszty ogrzewania, termin przeprowadzenia ostatniego remontu.

 

Zadbaj o umowę i aspekty prawne

Nie mniej istotne jest zwrócenie uwagi na kwestie prawne. Upewnij się, że osoba, z którą podpisujesz umowę, ma pełnię praw do domu oraz ziemi, na której stoi budynek. Jeśli właścicieli jest więcej, to każda osoba musi podpisać umowę i przekazać swoją własność na rzecz kupującego.

 

Jest to bardzo istotne, ponieważ pomijając choćby jednego właściciela, który ma tylko malutki udział nieruchomości i tak narażasz się na wiele problemów oraz kłopotów prawnych.

 

Istotne jest także sprawdzenie, czy nieruchomość nie jest obciążona prawem dożywotniego użytkowania. Trzeba także zwrócić uwagę na zobowiązanie służebności przejazdu, przechodu, oraz upewnić się, że budynek nie jest obciążony hipoteką.

 

Koniecznie sprawdź także dostęp do dokumentacji budynku – decyzję o pozwoleniu na budowę, projekt budowlany, dziennik budowy, projekt instalacji sanitarnej i elektrycznej. Dzięki temu zyskasz pewność, że dom powstał zgodnie z prawem.

 

Dom jednorodzinny czy mieszkanie w bloku?

Wynajem nie jest popularny w Polsce. Wiele osób woli posiadać nieruchomość na własność. Jednak wybór odpowiedniej nieruchomości to poważna i trudna decyzja, na którą wpływa wiele czynników. Należy zastanowić się np. nad rodzajem nieruchomości – lepiej wybrać dom jednorodzinny, czy też mieszkanie w bloku? Porównajmy wady i zalety każdego rozwiązania.

 

Mieszkanie w bloku jednorodzinnym – wady i zalety

Osoby wybierające mieszkania często cenią sobie wygodę. Nie muszą przejmować się ogrzewaniem, drożnością wentylacji, czy też stanem kanalizacji. Nad wszystkim pieczę trzyma administracja budynku. Dzięki temu mieszkając w bloku, nie przeznaczasz tyle czasu na obowiązki domowe i masz więcej czasu na odpoczynek oraz inne aktywności.

 

Ponadto znacznie łatwiej znaleźć mieszkanie w dobrej lokalizacji, gdzie masz blisko do lekarza, szkoły, centrum handlowego, restauracji, klubów, muzeów itd. Domy zwykle położone są w mniejszych miejscowościach lub na obrzeżach dużych miast. Natomiast szukając ofert mieszkań w dużych miastach https://odwlasciciela.pl/mieszkania/sprzedaz/slaskie,czestochowa.html, z łatwością znajdziesz propozycje bliżej centrum i będzie ich znacznie więcej.

 

Mieszkanie także można potraktować w większym stopniu jako inwestycję. Nieruchomości w blokach łatwiej wynająć i sprzedać niż domy jednorodzinne na obrzeżach miast.

 

Osoby ceniące sobie bezpieczeństwo z pewnością docenią także to, że do mieszkania znacznie trudniej się włamać. Jeśli mieszkasz na wyższych piętrach, to jedyną drogą są drzwi wejściowe. Dodatkowo często trzeba znać specjalny kod, żeby dostać się na klatkę. A wiele osiedli obecnie jest całodobowo strzeżonych.

Do największych minusów mieszkania w bloku należy zaliczyć mniejszą prywatność. Sąsiedzi za ścianą nie dają takiego komfortu i swobody jak życie w domu jednorodzinnym.

 

Ponadto mieszkania zwykle mają mniejszy metraż, co przekłada się na mniejszą powierzchnię do codziennego funkcjonowania. A jeśli mieszkanie jest ulokowane np. blisko ruchliwej ulicy, szkoły lub parku, to jesteś narażony na większy hałas.

 

Jakie zalety i wady ma dom jednorodzinny?

Dom jednorodzinny docenią zwłaszcza osoby starsze oraz rodzice z dziećmi. To nie tylko większa powierzchnia mieszkalna, ale także podwórko, na którym można urządzić grilla, spotkanie ze znajomymi, czy też stworzyć ogródek warzywny. Rodzie oraz ich dzieci docenią przydomowy plac zabaw.

 

Ponadto domy jednorodzinne odznaczają się większą prywatnością. Za ścianą nie ma sąsiadów, którzy słyszą głośniejsze dźwięki (a w przypadku niektórych bloków nawet te nieszczególnie głośne). Większa prywatność pozwala także zorganizować imprezę, czy też przesiadywać do późna bez przeszkadzania innym.

 

Oczywiście domy jednorodzinne mają także minusy. Przede wszystkim ich prowadzenie zajmuje znacznie więcej czasu. Trzeba poświęcać czas nie tylko na sprzątanie wnętrza, ale także podwórka. Jeśli korzystasz z tradycyjnych metod ogrzewania, to zimą musisz rozpalać w piecu. Natomiast większa powierzchnia mieszkalna, to nie tylko większa przestrzeń do życia, ale więcej obowiązków oraz wyższe koszty eksploatacyjne.

 

Ponadto dom jest znacznie mniej płynną inwestycją. Mieszkanie łatwiej sprzedać, a także wynająć, dzięki temu szybciej znajdziesz klienta.

 

Co wybrać – mieszkanie w bloku, czy w domku jednorodzinnym?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi i wszystko zależy od indywidualnych preferencji. W tym artykule poznałeś największe wady i zalety obu rozwiązań, dzięki temu możesz podjąć bardziej przemyślaną decyzję.

 

Domki jednorodzinne najczęściej wybierane są przez osoby lubiące ciszę i spokój oraz obecnych i przyszłych rodziców, którzy potrzebują większej przestrzeni dla swoich pociech. Natomiast mieszkania, zwłaszcza położone bliżej centrum doceniają osoby młode oraz lubiące aktywny styl życia i korzystające ze wszystkich atrakcji, jakie daje miasto. Bez wątpienia dużą przewagą mieszkań jest także mniejsza ilość obowiązków domowych.

 

Czytaj również: Jak pandemia wpłynęła na wybór mieszkań przez kupujących?

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji