Domy na rynku

Domy na rynku

Dom wolnostojący, czy segment? To pytanie zadaje sobie zapewne wiele osób, którym znudziły się mieszkania w blokach i chciałyby zaznać więcej swobody. Na pozór odpowiedź wydaje się prosta, ale czy na pewno? Postaramy się przedstawić wam kilka najważniejszych zalet i wad zarówno domów w zabudowie wolnostojącej, jak i szeregowej.

 

Mały segment czy dom wolnostojący?

 

Domy jednorodzinne wolnostojące są obecnie jednym z najpopularniejszych typów zabudowy w naszym kraju. Nieruchomości tego typu mają wszystko to, czego brakuje segmentom i odwrotnie. Domy w zabudowie szeregowej również posiadają pozytywne cechy, które mogą być ważne przy wyborze typu nieruchomości.

 

 

Źródło: Grupa Emmerson na podstawie danych z serwisu otoDom.pl

Ostoja czy alienacja

Często wynika to z tego, że decydując się na zamieszkanie w budynku o zabudowie wolnostojącej, chcemy uwolnić się od sąsiadów i być panem na swoich włościach. Domy te mają wiele plusów, ale tez i wad. Tym, co przemawia za domem wolnostojącym to wspomniane wcześniej odgrodzenie się przed sąsiadami. Stawiając dom na dużej działce mamy pewność, że żaden sąsiad nie przyjdzie z pretensjami, co do głośności muzyki, której słuchamy, działa to też w odwrotnym kierunku. Drugim, niewątpliwie ważnym plusem domów wolnostojących, jest wolność architektoniczna. Wybierając ten rodzaj zabudowy już w fazie początkowej, czyli planowania, mamy ogromne pole do działania. Możemy zaplanować zarówno bryłę budynku, kolor elewacji czy rozkład pokoi. Ograniczać nas będzie tylko powierzchnia działki, na której stawiamy owy budynek oraz fundusze. Kolejną zaletą domów w zabudowie wolnostojącej jest wspomniana wcześniej działka, która z reguły jest znacznie większa niż w przypadku domów szeregowych.

Domy w zabudowie wolnostojącej, oprócz niewątpliwych zalet, posiadają także wady. Pierwszą z nich jest cena. Jeżeli zdecydujemy się na lokalizację, która zapewni nam w miarę komfortowy dojazd do centrum miasta, musimy przygotować się na spory wydatek. Zarówno zakup działki jak i budowa domu wolnostojącego może wiązać się wtedy ze znacznymi kosztami. Kolejną wadą domów wolnostojących są większe opłaty w sezonie grzewczym. Spowodowane jest to zarówno dużą powierzchnią nieruchomości, jak i tym, że ściany zewnętrzne budynku wystawione są na działanie mrozu. Domy wolnostojące często odznaczają się złym stanem infrastruktury drogowej, w dużej mierze chodzi tu o drogi dojazdowe prowadzące do posesji. Wbrew pozorom, także znaczne oddalenie od sąsiedniej zabudowy może być wadą. Osamotniony budynek, jest łakomym kąskiem dla włamywacza, który pod nieobecność domowników może bez większych przeszkód buszować po pokojach.

 

Czytaj również: Mieszkanie z wielkiej płyty

 

Segment segmentowi nie równy

Osoby, które chciałyby zamieszkać w swoim własnym domu coraz częściej decydują się na alternatywny wybór- czyli dom w zabudowie szeregowej. Ta opcja również niesie za sobą moc zalet, ale również wad. Zalety segmentów pokrywają się w zasadzie z wadami domów wolnostojących. Zakup domu w szeregu może okazać się dobrym wyjściem dla osób z ograniczonym budżetem. Osiedla domów w zabudowie szeregowej bardzo często budowane są w miastach lub w bezpośredniej z nimi bliskości. Płacąc za segment możemy więc nabyć przestronny dom w dobrej lokalizacji. Jest to dobra opcja, jeżeli w jakimś stopniu jesteśmy związani z miastem, a perspektywa wielogodzinnych dojazdów nie jest nam w smak. Kolejnym ważnym plusem jest także stan dróg prowadzących do naszego domu. Osiedla segmentów mają dużo lepiej rozwiniętą infrastrukturę drogową, często posiadają też własne place zabaw czy boiska sportowe. Dzielenie swoich ścian z sąsiadami wbrew pozorom ma też swoje plusy w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. Jeżeli mamy dobre relacje z sąsiadami, dostajemy też dodatkową parę oczu przy ewentualnej próbie włamania.

Domów w zabudowie szeregowej nie docenią natomiast osoby, które pragną odizolować się od sąsiadów, w tym wypadku jesteśmy wręcz skazani na dzielenie ścian z sąsiadami obok lub co najwyżej z jednym - jeżeli nasz dom stoi na końcu szeregu. Minusem może okazać się też brak swobody przy planowaniu wyglądu naszego domu. Powszechnie przyjęte jest, że segmenty powinny być o podobnej strukturze oraz wyglądzie, nie odbiegającym zasadniczo od reszty przyłączonych budynków. Domu w zabudowie szeregowej nie wybiorą także amatorzy wielkich połaci zieleni na swojej działce. Do tego typu nieruchomości przyłączane są z reguły niewielkie działki, które wystarczają stworzenie swojej małej oazy lub mini ogródka. Nie bez znaczenia jest także wielopoziomowość tego rodzaju budynków, co przekłada się na ilość schodów w naszym domu. Natomiast połączenie ścian z sąsiadami spowoduje, że niektóre pokoje cierpieć będą na niedoświetlenie.

Osoby, które wyobrażają sobie osiedle domów szeregowych jako tzw. ,,przewrócone bloki” mogą się mile zaskoczyć. Powoli mijają już czasy, gdy osiedla tego typu charakteryzowały się kilkunastoma połączonymi ze sobą domami. Obecne plany najnowszych osiedli wyglądają dużo inaczej. Za przykład w tym wypadku może służyć inwestycja osiedla Cicha Dolina na warszawskim Wilanowie. Nortica Investment- deweloper inwestycji informuje, że na osiedle składa się zespół docelowo 58 domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej połączonych w 16 budynków. Można tam znaleźć szeregi mieszczące od trzech do sześciu segmentów. Warto też zaznaczyć, że każdy segment to dom o dwóch kondygnacjach z garażem o łącznej powierzchni około 150 mkw. na działce, której powierzchnia wynosi od 209 do 498 mkw.

Ci, którzy pragną zamieszkać we własnym domu powinni bardzo szczegółowo przeanalizować wszystkie za i przeciw. Każdy posługuje się swoimi kryteriami przy wyborze miejsca zamieszkania dla siebie i rodziny. To co dla nas jest nie do przyjęcia, inni mogą potraktować jako dodatkową zaletę.

 

Czytaj również: Reklama budowlana

2015-01-23
Źródło: emmerson / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19186 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 380

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >