Domy na zgłoszenie. Jak zgłosić zamiar postawienia domu letniskowego do 35m2?

Domy na zgłoszenie. Jak zgłosić zamiar postawienia domu letniskowego do 35m2?

Twoja działka leży odłogiem już ładnych parę lat. Cały czas myślisz o tym, by wybudować na niej swój wymarzony dom całoroczny. Za każdym razem, kiedy chcesz zabrać się za to na poważnie, coś staje Ci na przeszkodzie. Masz ważniejsze wydatki. Albo mniejsze dochody. Wahasz się, jaki budżet przeznaczyć na swoje marzenia. Czytaj dalej

 

Jednym słowem – dopada Cię prokrastynacja. I możesz tkwić w jej sidłach jeszcze przez dziesięciolecia. Prawdziwą przyczyną zwlekania z budową jest bowiem często głęboko osadzony lęk przed formalnościami. Tymczasem wcale nie musisz stawiać im czoła.

 

Domy na zgłoszenie. Jak zgłosić zamiar postawienia domu letniskowego do 35m2?

 

Czytaj również: Budowa domu bez pozwolenia? To możliwe!

 

Wybuduj dom na zgłoszenie. Podejmując taką decyzję, możesz zyskać nową przestrzeń do wypoczynku już za dwa miesiące.

 

Domek letniskowy bez pozwolenia na budowę to idealne miejsce na każdą porę roku.

Na zgłoszenie można wybudować dom parterowy, którego powierzchnia zabudowy nie przekracza 35m2. Nie oznacza to jednak, że trzeba będzie się mieścić na tak niewielkim metrażu. W domu na zgłoszenie można wybudować antresolę. Zgodnie z prawem nie jest ona osobnym piętrem, jak tradycyjne poddasze użytkowe. Taki budynek nadal będzie się więc mieścił w dopuszczalnych kryteriach.

 

Co ważne, dom budowany bez pozwolenia na budowę może być ocieplony. Możesz więc zdecydować się na drewnianą konstrukcję szkieletową i ocieplenie z naturalnej wełny mineralnej. Dzięki temu nie tylko zapewnisz sobie ciepło w zimowe miesiące, ale i zdecydowanie skrócisz czas stawiania budynku.

 

Prawo budowlane. Co jest potrzebne do zgłoszenia budowy domu bez pozwolenia?

Stawianie domu na zgłoszenie warto zacząć od znalezienia projektu, który idealnie wpisuje się w naturalne otoczenie Twojej działki. Dobra firma budowlana będzie w stanie udzielić Ci wsparcia i krok po kroku wyjaśnić, czego trzeba dopilnować przed rozpoczęciem budowy.

 

Proces zgłaszania budowy domu letniskowego jest bardzo uproszczony. Trzeba tylko wypełnić odpowiedni wniosek urzędowy i napisać oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Prócz tego należy skompletować rysunki i opis techniczny budynku oraz sporządzić szkic usytuowania obiektu na działce.

 

Zebraną dokumentację złożysz w starostwie powiatowym właściwym dla Twojej działki. Na terenach miejskich funkcję starostwa powiatowego pełni urząd miasta. Większość tych instytucji umożliwia złożenie wniosku w formie elektronicznej. Warto zapoznać się z informacjami na ten temat na ich stronie. Oczywiście potwierdzenie otrzymania wniosku należy koniecznie zachować.

 

Dlaczego? Ponieważ jeżeli przez 21 dni od daty złożenia wniosku urząd nie zgłosi żadnych uwag, możesz rozpocząć budowę! W polskim prawie budowlanym funkcjonuje pojęcie milczącej zgody urzędowej. Skoro organ urzędowy nie wnosi sprzeciwu w przewidzianym terminie, oznacza to, że nie widzi przeciwwskazań do postawienia planowanego budynku.

 

Ile kosztuje budowa domu na zgłoszenie do 35m2?

Ceny mogą być bardzo różnorodne. Całkowity koszt budowy będzie zależeć od zastosowanej konstrukcji, instalacji i elementów wykończeniowych. Dom zbudowany w szybkiej technologii szkieletowej można mieć już za niespełna 100 tysięcy złotych. Warto więc przestać zwlekać i spełnić nareszcie swoje marzenia o własnych czterech kątach zdecydowanie bliżej przyrody.

 

Czytaj również: Zakończenie prac budowlanych budynku a podatek od nieruchomości - co mówią przepisy prawa budowlanego

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 16546 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 183

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >