Drzwi do dużych postindustrialnych wnętrz i mieszkań w typie loftów

Drzwi do dużych postindustrialnych wnętrz i mieszkań w typie loftów

Wykorzystanie obiektów poprzemysłowych do celów mieszkalnych ma długą historię. Jeszcze w XIX wieku w Paryżu ubodzy artyści, których nie było stać na płacenie czynszu za profesjonalne pracownie, zaczęli zajmować opustoszałe hale i magazyny fabryczne. Otrzymywali bardzo surowe pomieszczenia o niskim standardzie, ale o dużym metrażu, wysokie i często z ogromnymi oknami, sprzyjającymi pracy malarzy i rzeźbiarzy. Trend ten przeniósł się potem do Stanów Zjednoczonych, a jeszcze później zaowocował modą na mieszkania w stylu industrialnym. Tendencję tę skwapliwie wykorzystali deweloperzy, przystosowując do celów mieszkalnych dawne fabryczne obiekty. Czytaj dalej

 

 Do Polski moda ta przywędrowała w ostatnich dwóch dziesięcioleciach. Przyjęła się na tyle, że na rynku pojawiły się nie tylko przerobione zabudowania fabryczne (tzw. hard lofty), ale i soft lofty, czyli nowo budowane kompleksy mieszkalne, projektowane w stylu loft, czyli z zachowaniem dużych, niepodzielonych powierzchni, wysokich sufitów i okien, widocznych cegieł i elementów konstrukcyjnych oraz z dużym udziałem metalu.

 

Drzwi do dużych postindustrialnych wnętrz i mieszkań w typie loftów

 

Drzwi wejściowe i wewnętrzne do tego typu mieszkań także muszą korespondować ze stylem. Bez wątpienia sprawdzą się tu modele wykonane z surowego drewna, z widocznymi sękami i skośnymi lub poziomymi wzmocnieniami, przypominające drzwi prowadzące na strych lub do piwnicy w starych domach i kamienicach.


Drzwi do dużych postindustrialnych wnętrz i mieszkań w typie loftów

 

Czytaj również: Stylizowane "na stare" drzwi do wysmakowanych wnętrz

 

„Loft” to po angielsku „strych” lub „poddasze”. Współcześnie rozumiany styl loftowy znakomicie wygląda na poddaszach zaadaptowanych na mieszkanie lub pracownię. Duża przestrzeń bez ścianek działowych, widoczne belki konstrukcyjne i wysoki sufit w połączeniu z gładką podłogą i drzwiami z ułożonych pionowo desek z drewna sosny północnoskandynawskiej budują niepowtarzalny klimat.


Drzwi do dużych postindustrialnych wnętrz i mieszkań w typie loftów

 

Atutem hard loftów jest możliwość wyeksponowania oryginalnych elementów konstrukcyjnych, noszących ślady ich długiej historii. W przypadku takich aranżacji widoczne znaki upływającego czasu to nie wada, ale zaleta. Fragmenty takie należy tylko odpowiednio oczyścić i zabezpieczyć przed dalszym niszczeniem, a wraz z pełnymi, sosnowymi drzwiami staną się główną ozdobą na przykład korytarza lub przedpokoju.


Drzwi do dużych postindustrialnych wnętrz i mieszkań w typie loftów

 

W industrialnej sypialni nie może znaleźć się zbyt wiele ozdób. Wystarczy praktyczny okrągły stolik oraz zamontowana na ścianie obok łóżka metalowa lampka. Wyraźne szpary i inne niedoskonałości na podłodze z pomalowanych na jasno desek to atuty tej aranżacji, którą dopełniają drzwi wzmocnione przybitą ukośnie deską.


Drzwi do dużych postindustrialnych wnętrz i mieszkań w typie loftów

 

W ofercie firmy 4iQ znajdziemy szereg modeli drzwi wewnętrznych w stylu loft zarówno tych do zamontowania w ościeżnicach, otwieranych tradycyjnie klamką, jak i w wersji przesuwnej. To drugie rozwiązanie idealnie sprawdza się w industrialnych aranżacjach co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze gładka surowa płaszczyzna osadzona na metalowej prowadnicy świetnie wpisuje się wizualnie w stylistykę. Po drugie pozwala na dużej, otwartej przestrzeni oddzielić pewne strefy – na przykład sypialnię, kuchnię czy miejsce do pracy, a po odsunięciu drzwi umożliwia zachowanie poczucia przestronności.


Wybieramy drzwi do loftów

 

Czytaj również: Drzwi bezprzylgowe dedykowane minimalistycznym wnętrzom.

 

Przesuwne drzwi w stylu loft osadzone na solidnie wykonanych prowadnicach sprawdzą się też w drewnianej altanie na działce do wydzielenia bardziej prywatnej przestrzeni. Okrągły, przeszklony otwór w ich górnej części czyni wnętrze bardzo oryginalnym.


Drzwi do dużych postindustrialnych wnętrz i mieszkań w typie loftów


Wszystkie drzwi 4iQ nadają się do olejowania i malowania, przez co możemy dopasować ich wygląd do zmienianej aranżacji.


Źródło: AFIR Biuro PR / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Recykling materiałów budowlanych Liczba postów: 126 Grupa: Budowa i re... W kwestii chemii budowlanej a konkretnie klejów przemysłowych, polecam zerknąć także na nasza stronę iKleje.net gdzie służymy radą i pomocą.
  • Wózek widłowy Liczba postów: 73 Grupa: Firmy budow... Akurat jeśli chodzi o wybór wysokiej jakości sprzętu to warto pomyśleć nad wózkami od sprawdzonych japońskich producentów.
  • meble na wymiar Liczba postów: 117 Grupa: Firmy budow... oczywiście to zależy od potrzeb, nie zawsze trzeba kupować meble na wymiar, ponieważ często gotowe zestawy też są warte uwagi. zobaczcie sobie meble elbląg http...
  • Jak kupić dobre okna? Liczba postów: 338 Grupa: Budowa i re... Warto przede wszystkim w przypadku okien inwestować oraz być na bierząco z trendami oraz nowościami, wtedy możemy wybrać najnowocześniejsze rozwiązania.
  • Agregat prądotwórczy niezależne i bezpieczne źródł... Liczba postów: 115 Grupa: Budowa i re... Wynajem nie jest niestety opłacalny. Są sklepy jak tu http://budmar-mb.pl/pl/ gdzie agregat na własność można dostać w dobrej cenie. Jak policzysz ile wydasz na...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18000 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 148

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >