Dywan z plastikowej butelki?

Dywan z plastikowej butelki?

To już nie science fiction. Wykorzystanie w produkcji wykładzin dywanowych materiałów ekologicznych, łatwych do utylizacji oraz włókna z materiałów z recyklingu - to najnowsze trendy w branży. Czytaj dalej

 

Ekologia w branży pokryć podłogowych – trendy na międzynarodowych targach Domotex 2015 i na polskim rynku

 

Nowoczesne, bezpieczne dla zdrowia i środowiska naturalnego materiały, zaprezentowane na targach Domotex 2015, są już dostępne na polskim rynku.

Hasło zrównoważonego rozwoju jest od wielu lat znane w przemyśle i branży budowlanej. – Zastosowanie ekologicznych rozwiązań jest obecnie standardem w branży, dlatego wiele firm idzie o krok dalej. Ich produkty nie tylko spełniają surowe normy ekologiczne, lecz także są wytwarzane z surowców wtórnych. Taką firmą jest holenderski Edel Group, który podczas targów Domotex 2015 w Niemczech zaprezentował jedną z najbardziej komentowanych nowości - dywan wytworzony z włókien poliestrowych – mówi Tomasz Urbański, prezes firmy Coniveo.

Dywan z butelek PET

Dywan Majestic został wykonany z włókien poliestrowych, otrzymywanych w wyniku recyklingu popularnych butelek PET. Włókna wykorzystano zarówno do wytworzenia runa dywanu, jak jego spodu.
– Na pierwszy rzut oka, trudno uwierzyć, że został wykonany z włókna powstałego po obróbce znanych wszystkim butelek plastikowych – mówi Jarosław Michalak, dyrektor handlowy w firmie Coniveo. Od wielu lat surowiec pochodzący z recyklingu butelek PET stosowany jest do produkcji tkanin polarowych, żagli czy namiotów turystycznych. Obecnie materiały z recyklingu wkraczają do branży wykończeniowej.

 

Czytaj również: Młodzi malarze w konkursie

 

 

Czytaj również: Certyfikat JAKOŚĆ ROKU

 

Materiały bezwonne, odporne na spalanie, łatwe w utylizacji

Kolejnym innowacyjnym produktem zaprezentowanym na targach Domotex przez firmę Edel była wykładzina dywanowa ze spodem Ceneva, który nie zawiera kauczuku butadienowo-styrenowego (SBR).
– Zamiast tego składnika, w produkcji spodu stosuje się winyloacetylen. Dzięki temu gotowy produkt cechuje brak woni, obniżona łatwopalność oraz niższa emisja lotnych związków organicznych. Mogą być z stosowane we wnętrzach użyteczności publicznej oraz szkołach i przedszkolach – mówi Tomasz Urbański. Wykładziny ze spodem Ceneva są bardziej stabilne i elastyczne, niż wykonane z tradycyjnie stosowanych materiałów, co ułatwia montaż np. w załamaniach powierzchni i na schodach. – Taki spód mają oferowane przez nas wykładziny dywanowe Workstep Vario  oraz Workstep Enduro – podkreśla prezes Coniveo.

Z kolei materiałem, który po wykorzystaniu można poddać recyklingowi, są panele LVT. Pojawiły się jako nowość na ubiegłorocznych targach Domotex i obecnie zyskują coraz większą popularność. Na polskim rynku dostępne są m.in. panele Tajima Corso, oferowane przez Coniveo.

 

– Wszystkie trendy widoczne na targach branżowych powoli pojawiają się na polskim rynku. Możemy śmiało powiedzieć, że projektantów wnętrz nie ogranicza obecnie dostępność materiałów, a jedynie wyobraźnia – podsumowuje Jarosław Michalak.

Targi Domotex odbyły się w dniach 17-20 stycznia w Hanowerze. Firma Coniveo uczestniczy w nich co roku, by poznać nowinki w branży i sprowadzać do Polski aktualne trendy. Więcej informacji o targach Domotex można znaleźć na stronie internetowej: http://www.domotex.de/home  

2015-01-28
Źródło: goodflow / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19157 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 217

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >