Eko przepisy na razie nie wstrząsną rynkiem. Rewolucja przyjdzie w 2021r.

Eko przepisy na razie nie wstrząsną rynkiem. Rewolucja przyjdzie w 2021r.

Chcesz sprzedać lub wynająć dom? Musisz wiedzieć, ile energii pochłania. Kwitek wydrukowany z internetu to za mało. Czytaj dalej

Rz: Czy ustawa o charakterystyce energetycznej budynków, która za pół roku wejdzie w życie, wstrząśnie rynkiem budowlanym?

 

Michał Sołtyszewski: W mojej ocenie wejście w życie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków nie zrewolucjonizuje rynku budowlanego. Będzie to raczej reforma obowiązujących w Polsce przepisów dotyczących zagadnień związanych z charakterystyką energetyczną budynków, wymuszona koniecznością transpozycji do krajowego porządku prawnego części postanowień dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2010/31/UE z 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Pamiętajmy, że już teraz obowiązują w Polsce przepisy regulujące przedmiotowe zagadnienia, choć różnią się nieco od nowo przyjętych rozwiązań prawnych.

 

Czy deweloperzy, inwestorzy, producenci materiałów mają wystarczająco dużo czasu, aby przygotować się do budowy według nowych przepisów?


Czytaj również: Jak usprawnić komunikację między zarządcą a właścicielem nieruchomości

 

Sama ustawa o charakterystyce energetycznej budynków nie wydaje się mieć znaczącego wpływu na sposób realizacji nowych inwestycji. Sześciomiesięczny okres vacatio legis poprzedzający wejście w życie najistotniejszych dla inwestorów, nabywców czy najemców nieruchomości przepisów ustawy należy uznać za wystarczający dla możliwości zapoznania się z nowymi regulacjami.

 

Czas pokaże, czy okres ten będzie wystarczający z logistycznego i administracyjnego punktu widzenia. Konieczne będzie bowiem wdrożenie odpowiedniego systemu teleinformatycznego, a także wydanie aktów wykonawczych do ustawy.


Czytaj również: Sejm zajmie się stawkami za odbiór śmieci

 

Należy też zauważyć, że rozwiązania przyjęte w ustawie w jej aktualnym kształcie odzwierciedlają ustalenia jedynie części postanowień wyżej wymienionej dyrektywy unijnej.

 

Szczególnie ważne dla inwestorów regulacje dotyczące wznoszenia budynków o niemal zerowym zużyciu energii nie zostały jak dotąd przeniesione 
do krajowego porządku prawnego.

Źródło: Instytut Gospodarki Nieruchomości / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19159 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 116

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >