Ekologicznie i energooszczędnie – lista artykułów

Czy w nowoczesnym budownictwie upały są odczuwalne?

Na zewnątrz rozgrzane ulice, parno i ostre słońce. Wewnątrz stojące powietrze i zaduch. Wiatrak ledwie zipie, cień rolet rozleniwia, a otwarcie okna oznacza gorący powiew, który nie przynosi ulgi. Kiedy fala upałów napływa, odczuwalny jest brak komfortu temperatury i świeżego powietrza. Czy nowoczesne budownictwo może rozwiązać takie prozaiczne, letnie problemy?

4 najczęściej powtarzane, błędne opinie na temat domów energooszczędnych

Nie posiadają kopcących kominów ani piwnic i garaży, ale ozdabiają je duże przeszklenia oraz minimalistyczna bryła. Domy niskoenergetyczne niemal na każdym kroku różnią się od tradycyjnych budynków. Wokół rozbieżności narosło wiele mitów. Jakie są fakty?

Zielone dachy pokryte urodzajną ziemią i roślinami o intensywnym wzroście. Budowanie osiedli w zgodzie z ekologią

W przestrzeni urbanistycznej coraz częściej realizowane są innowacyjne projekty budynków i otaczającej je infrastruktury. Większość z tych realizacji łączy jeden wspólny element – zielony dach. Rynek zielonych dachów rozwija się w Polsce bardzo szybko, oferując rozwiązania coraz bardziej naturalne, przyjazne środowisku oraz użytkownikowi. Jednym z nich jest wykorzystanie na dachach intensywnych ziemi urodzajnej w miejsce sztucznego substratu.

Dom pasywny - adaptacja poddasza

Jeszcze do niedawna poddasze użytkowe w budownictwie pasywnym uchodziło bardziej za zbyteczną ekstrawagancję, niż realną możliwość adaptacji przestrzeni. Technika budowlana poszła jednak do przodu, a na rynku pojawiają się energooszczędne technologie, które projektantom i inwestorom pozwalają na więcej. Na co zatem warto zwrócić uwagę, planując poddasze w domu pasywnym?

W co warto zainwestować podczas budowy domu, aby później było oszczędniej

Budowa domu to zazwyczaj inwestycja długoterminowa, która pochłania ogromne pieniądze. To jednak nie koniec wydatków – potem należy go jeszcze utrzymać. Dlatego już na etapie projektu trzeba zwrócić uwagę na rozwiązania pozwalające zaoszczędzić na eksploatacji. Co warto wiedzieć by dom był jak najbardziej oszczędny tłumaczy Kacper Niepiekło, prezes ennovati.

Fotowoltaika - wybieramy panele fotowoltaiczne

Produkcja własnej energii elektrycznej z przydomowej instalacji fotowoltaicznej to wygoda i możliwość uniezależnienia się od sieci energetycznej. Co więcej, panele pozwalają na duże oszczędności w wydatkach na energię, a własny prąd to także działanie proekologiczne.

Jakie oszczędności możemy osiągnąć z technologią smart home?

Niemal 25% miesięcznego budżetu statystycznego Polaka pochłania utrzymanie mieszkania – na co olbrzymi wpływ mają koszty zużycia energii. Jak to zmienić?Jak wynika z szacunków GUS, w styczniu 2017 roku wydatki na mieszkanie na głowę wzrosły do średnio 275 zł – czyli 1100 zł w przypadku czteroosobowej rodziny. Z kolei według statystyk Eurostatu na utrzymanie mieszkania wydajemy co czwartą złotówkę (niemal 25% budżetu). To stawia nas w czołówce krajów Europy, gdzie mieszkanie zalicza się do najdroższych. Jaki jest tego efekt i jak można to zmienić?

Planujemy budowę domu pasywnego - krok po kroku

Zmieniające się przepisy prawa budowlanego oraz rosnąca świadomość społeczeństwa powodują, że coraz większą popularnością cieszą się rozwiązania energooszczędne. Niemniej, aby wszystkie założenia budownictwa pasywnego zostały w pełni zrealizowane, nie można poprzestać jedynie na wyborze właściwych materiałów budowlanych. Idea domu pasywnego powinna bowiem towarzyszyć nam na każdym z etapów, począwszy od wyboru działki, poprzez tworzenie projektu, aż po budowę i prace wykończeniowe.

Nowoczesne rozwiązania w budownictwie jednorodzinnym.

We współczesnym budownictwie zapanował trend na to, co ekonomiczne i ekologiczne, dlatego domy energooszczędne i inteligentne są teraz tymi, które Polacy budują najchętniej.

Jak ogrzewać dom ekologicznie i nie zwiększać smogu?

Informacje o zwiększonym poziomie zanieczyszczenia powietrza obiegły ostatnio kilkanaście miast w Polsce. Co zrobić, by poprawić stan powietrza, którym przecież na co dzień oddychamy? Sprawdzamy, jakie masz możliwości ekologicznego ogrzewania i na co zwrócić uwagę przy budowie domu energooszczędnego.


Stron: 65 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 16668 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 497

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >