Ekologicznie i energooszczędnie – lista artykułów

Poznajmy 7 argumentów na to, że warto instalować fotowoltaikę w domu jednorodzinnym

Płać mniej za prąd, a także za ogrzewanie. Nie przejmuj się więcej komunikatami o podwyżkach cen energii Zapewnij sobie codzienny komfort, jednocześnie dbając o ekologię – czyli o dobre warunki do życia dla swoich dzieci i wnuków. Jak? To proste. Sięgnij po dotację i wezwij fachowców, którzy sprawnie zainstalują bezobsługową instalację fotowoltaiczną od sprawdzonego dostawcy – polskiej marki Kratki. A jeśli jeszcze się wahasz, poznaj bliżej 7 argumentów przemawiających za budową prywatnej minielektrowni.

Jak kupować sprzęt elektroniczny, by nie szkodzić środowisku?

Wzrost popularności smartfonów, tabletów i laptopów sprawił, że każdego roku na rynek trafiają tysiące baterii i akumulatorów. W Polsce każdego roku sprzedaje się ponad 400 milionów sztuk baterii. Aż 80 proc. z nich stanowią baterie jednorazowe. Wewnątrz nich znajdują się liczne niebezpieczne dla środowiska i ludzkiego organizmu substancje, takie jak m.in. ołów, nikiel, kadm czy lit. Jak temu zaradzić i zatroszczyć się o zdrowie swoje i najbliższych oraz naszą planetę?

Fotowoltaika i pompa ciepła – dlaczego warto je połączyć?

Połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła to jeden z najlepszych sposobów wykorzystania instalacji fotowoltaicznej. Zrównoważona produkcja i konsumpcja energii elektrycznej ma wiele korzyści środowiskowych oraz ekonomicznych. Dlaczego pompa ciepłą jest tak dobrym uzupełnieniem fotowoltaiki? Jak współpracuje z ogniwami fotowoltaicznymi? Jakie dofinansowanie można uzyskać na pompę ciepła i instalację fotowoltaiczną? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie.

Czy polskie gospodarstwa domowe mogą się uniezależnić od rosnących cen prądu?

Według rządowych zapowiedzi, kolejna edycja programu „Mój Prąd” obejmie nie tylko fotowoltaikę, ale też m.in. domowe magazyny energii i stacje ładowania samochodów elektrycznych. Dopłaty i zmiany prawne przyspieszą nowe trendy w budownictwie – inteligentnego przechowywania i zarządzania energią wytwarzaną z własnych źródeł. Jak przewidują eksperci, czeka nas prawdziwa rewolucja i uniezależnienie gospodarstw domowych od rosnących cen prądu. Jak będziemy zasilać domy przyszłości?

Pompa ciepła must have nowoczesnej ekologicznej architektury - jak ją wybrać dobrze?

Negatywne zmiany zachodzące w środowisku naturalnym związane z dużą emisją dwutlenku węgla sprawiły, że musimy obecnie znacznie poważniej myśleć o alternatywnych sposobach pozyskiwania energii i ekologicznym ogrzewaniu. Czy wiesz, że pompa ciepła to urządzenie wyjątkowo przyjazne środowisku? Jej popularność stale rośnie, a wprowadzenie nowych wymagań dotyczących energooszczędności stawianych od 2021 roku budynków tylko zwiększy zapotrzebowanie na ten rodzaj ogrzewania budynku. Dlaczego warto postawić na pompę ciepła? Jakie aspekty wziąć pod uwagę, decydując się na wybór tego urządzenia?

Jeśli w tym roku sezon grzewczy nadwyrężył Twój budżet - zobacz jak można temu zaradzić w przyszłym roku

Pierwszym krokiem, który powinien wykonać właściciel domu jednorodzinnego w tym kierunku, jest ograniczenie strat ciepła. Według najnowszych badań amerykańskiej agencji Energy Information Administration (EIA), aż 25 proc. strat energii cieplnej w domu następuje przez okna i drzwi. Jest to spowodowane m.in. ich nieszczelnością. Dlatego warto zastanowić, co można zrobić, by poprawić termoizolację własnego mieszkania?

Mniejsze rachunki za prąd? Zmień taryfę energetyczną!

Zmiana taryfy energetycznej to najprostszy sposób na obniżenie rachunków za prąd. Zastanów się, która z nich będzie najlepiej dostosowana do trybu życia twojej rodziny oraz co jeszcze możesz zrobić, aby zużywać mniej energii elektrycznej na co dzień.

Czy warto instalować używane panele fotowoltaiczne?

Prywatne ekologiczne elektrownie na dachach domów stają się coraz częstszym widokiem. Wielu ludzi decyduje się na produkcję własnego prądu ze słońca, nie tylko ze względu na ekologię, ale również na wymierne oszczędności z tym związane. Mimo, że tego typu inwestycje są częściowo dofinansowywane przez państwo, nadal część osób szuka tańszych rozwiązań i decyduje się na kupno paneli używanych, które są dostępne w internecie. Czy w długoterminowym rozliczeniu faktycznie jest to oszczędność? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Ekologiczne budownictwo jest chwilową modą czy obowiązkiem?

Długoterminowa strategia klimatyczno-energetyczna UE przewiduje osiągnięcie neutralności klimatycznej obszaru europejskiego do 2050 roku. Zmiany obejmują także budowę i użytkowanie obiektów mieszkalnych, które w 2019 roku odpowiadały za zużycie aż 40% wyprodukowanej energii oraz 36% emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Ekologiczne budownictwo przyszłości - innowacyjna technologia budowy domów

Budowane obecnie domy pochłaniają masę energii, ich konstrukcja wymaga dużego nakładu pracy i materiałów, a ich codzienne użytkowanie generuje wysokie koszty. Może się to zmienić już w najbliższych latach, dzięki nowoczesnym, polskim technologiom. Impulsem dla wprowadzenia innowacji jest przedsięwzięcie „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo” realizowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ze środków Funduszy Europejskich.


Stron: 76 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 16545 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 275

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >