Elektrociepłownie będą spalać odpady w swoich instalacjach

Elektrociepłownie będą spalać odpady w swoich instalacjach

Termiczne przekształcanie odpadów w elektrociepłowniach jest możliwe, o ile będą dotrzymane standardy emisyjne. Czytaj dalej

Konrad Nowak z Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie pytał w trakcie posiedzenia sejmowej podkomisji stałej ds. monitorowania gospodarki odpadami o wykorzystanie frakcji palnej odpadów komunalnych jako alternatywy dla węgla kamiennego w ciepłownictwie.

- Produkcja ciepła jest najlepszym możliwym sposobem zagospodarowania odpadów, których nie można poddać odzyskowi materiałowemu - uważa Konrad Nowak.

Jego zdaniem, podobnie jak w Szwecji, polskie elektrociepłownie mają duże pole do popisu. Pojawia się jednak wiele barier.

Pierwszą jest kwestia organizacji finansowania.

- Trudno na etapie przygotowania projektu ustalić poziom przychodów w dzisiejszym porządku prawnym, czyli w sytuacji, kiedy gmina de facto nie jest właścicielem odpadów - sądzi Konrad Nowak.

 

Czytaj również: Jak zwiększyć efektywność energetyczną w Polsce?

 

 

Czytaj również: Nowe świadectwa energetyczne

 

Druga to kwestia klasyfikowania takich odpadów.

- Jest problem z uznaniem, że jest to dalej odpad komunalny, w efekcie musiałyby te obiekty uzyskiwać uprawnienia do emisji dwutlenku węgla - uważa Nowak.

Problem z zakontraktowaniem frakcji odpadowej. Prawo zamówień publicznych de facto uniemożliwia przeprowadzenie przetargu na dłużej niż cztery lata.

Kwestia ewentualnego dofinansowania, które jest niezbędne, by ciepłownictwo mogło podjąć to wyzwanie.

- Jeżeli uznalibyśmy, że jest to odzyskiwanie energii, możliwa jest pomoc jedynie horyzontalna, nie regionalna, czyli schodzimy do bardzo niskiego poziomu wsparcia. Musielibyśmy na siłę udowadniać, że głównym celem tych instalacji jest utylizacja odpadów, co przeczy idei ich optymalnego wykorzystania energetycznego - analizuje Konrad Nowak.

W opinii Janusza Ostapiuka, wiceministra środowiska, termiczne przekształcanie odpadów w elektrociepłowniach jest możliwe, tak robi się na całym świecie.

- Nikt nie mówił, że tego nie wolno robić, o ile będą dotrzymane standardy emisyjne. Urządzenia do oczyszczania gazów odlotowych muszą zapewnić odpowiednie poziomy emisji - wyjaśnia Janusz Ostapiuk.

Źródło: IGN / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Co sadzicie o Natur Eko Dom? Liczba postów: 222 Grupa: Firmy budow... Pan Guliński w końcu trafił do telewizji. Gratulujemy. https://uwaga.tvn.pl/report aze,2671,n/domy-z-bali-klienci-mowia-ze- zostali-oszukani-przez-dariusza-g,3306.. .
  • Kolana i trójniki z otuliny do izolacji trudno dos... Liczba postów: 5 Grupa: Budowa i re... Kolana i trójniki to niezbędny element każdej budowy. Warto jednak dokładnie znać różne rodzaje i zastosowania takich elementów. Z taką wiedzą będziecie mieć pe...
  • Elewacja domu Liczba postów: 135 Grupa: Budowa i re... Oferta elewacji na https://joniec.pl/produkty/elewacje zdaje się być szeroka i może oferować rozwiązania odpowiadające różnym gustom i potrzebom. Zastanawiając...
  • Co to jest rekuperacja? Liczba postów: 45 Grupa: Budowa i re... Rekuperacja to świetne rozwiązanie. A mimo to wciąż widzę, że ludzie często nawet nie zastanawiając się za bardzo - wybierają, że wolą system grawitacyjny. Szko...
  • Rozwój firmy budowlanej - marketing internetowy. Liczba postów: 66 Grupa: Firmy budow... Ucz się od doświadczonych ekspertów i odkrywaj nowe strategie sprzedażowe, które przyniosą wymierne korzyści Twojej firmie. Szkolenia na https://www.projektgamm...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19132 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 212

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >