Farby fluorescencyjne - zastosowania

Farby fluorescencyjne - zastosowania

Nowoczesne technologie i materiały coraz częściej pomagają zadbać o nasze bezpieczeństwo. Równie często służą też rozrywce i są narzędziem do tworzenia sztuki. Choć farby fluorescencyjne nie są szczególnie nowym wynalazkiem, kojarzy się je z nowoczesnością i wyjątkowym efektem. Produkty te stają się coraz łatwiej dostępne, dlatego spotkać je można już w bardzo wielu miejscach. Efekt fluorescencji polega na intensywnym odbijaniu przez powłokę promieni słonecznych lub UV. Fluorescencyjne powłoki wzbudzają swój kolor pod wpływem działania wybranych promieni. Co ciekawe, już bardzo mała ilość światła pozwoli na uzyskanie bardzo intensywnego efektu. Dzięki tym cechom farby fluorescencyjne znalazły zastosowanie w dziedzinie bezpieczeństwa, a także rozrywki i w dekoracji.

Oznaczanie drogi ewakuacyjnej

Każdy budynek użyteczności publicznej, zakład przemysłowy, firma, czy nawet budynek mieszkalny, musi posiadać oznaczenia informujące o drodze ewakuacji. Wymagają tego przede wszystkim przepisy przeciwpożarowe. W każdym miejscu, gdzie istnieje wątpliwość co do drogi bezpiecznej ewakuacji, powinny znaleźć się tabliczki informacyjne. Według polskiej normy umieszczone na nich symbole powinny być wykonane drukiem fluorescencyjnym. Jednak to nie jedyne zastosowanie dla produktów odbijających promienie świetlne. Farby fluorescencyjne używane są także do tworzenia linii poziomych na ścianach, które jeszcze lepiej pokazują kierunek ewakuacji. Do tego w większych obiektach przemysłowych czy rozrywkowych stosuje się dodatkowo oznaczenia poziome. Farbę nanosi się na powierzchnię podłogi, co zdaje egzamin przy pożarze, w czasie dużego zadymienia pomieszczeń. Ewakuujące się osoby mogą nie być w stanie zauważyć standardowych oznaczeń przez to, że dym zazwyczaj gromadzi się u góry. Wówczas wymalowane na posadzce linie skutecznie poprowadzą poszkodowanych do wyjścia.

 

Wyróżnianie elementów ważnych dla bezpieczeństwa

Poza wytyczeniem drogi ewakuacji, oznaczenia wykonane farbą fluorescencyjną mogą być pomocne w czasie walki z pożarem. Bardzo powszechne jest malowanie nimi miejsc, gdzie znajduje się sprzęt gaśniczy. Awaryjne wyłączenie tradycyjnego oświetlenia w czasie pożaru często inicjuje zapalenie się awaryjnego oświetlenia ultrafioletowego. To w jego promieniach widoczne są wymalowane strzałki, mogące kierować do sprzętu gaśniczego, czy przycisku alarmu. Jeszcze lepszy efekt daje pomalowanie farbą fluorescencyjną całej ściany, na której wisi gaśnica, czy umieszczony jest hydrant. Wówczas urządzenia widoczne są z dużej odległości. Systemy przeciwpożarowe to tylko jeden ze sposobów, w jakim farby fluorescencyjne mogą poprawiać nasze bezpieczeństwo. Powszechnie stosuje się je do malowania barierek ochronnych w obiektach o dużej wysokości. Tego typu rozwiązania można spotkać w obiektach przemysłowych jak elektrownie, czy cementownie. Barierki w ten sposób malowane są także na statkach. Nie można zapomnieć o tym, jak duże zastosowanie mają farby świecące w komunikacji. Spora część parkingów podziemnych posiada oznaczenia wykonywane tym rodzajem farby. Pasy i strzałki informują o kierunku jazdy lub wyznaczają miejsca do parkowania. Można spotkać je także na promach, czy w metrze, a nawet na w tunelach kolejowych.

 

Czytaj również: Cechy i zastosowanie farby lateksowej - w jakich miejscach jest niezastąpiona

 

Farby fluorescencyjne - zastosowania

Farby fluorescencyjne na drogach

Jeśli już poruszyliśmy temat fluorescencji w komunikacji, nie można zapomnieć o znakach drogowych. Wszystkie standardowe znaki drogowe posiadają powłokę, która po zmierzchu jaskrawym i intensywnym kolorem odbija promienie świetlne. Znaki ostrzegawcze, nakazu, a także obszerne tablice informacyjne wykonane są w ten sposób. Dla uzyskania tego efektu metalowe powierzchnie malowane są bezbarwną farbą fluorescencyjną, która widoczna jest jedynie w nocy. Jednak największe zastosowanie dla farb fluorescencyjnych znalazło się na znakach drogowych poziomych. Z ich pomocą tworzy się wszelkie linie oddzielające pasy ruchu. Fluorescencyjne są także strzałki informujące o kierunku ruchu, czy linie bezwzględnego, lub warunkowego zatrzymania. Maluje się nimi także linie wyznaczające trasy poruszania rowerzystów oraz zebry przejścia dla pieszych. Wszystko po to, aby oznaczone miejsca były widoczne w okresie ograniczonej widoczności, zmierzchu, czy w nocy. Farby fluorescencyjne są powszechnie używane w czasie remontów drogowych. Wówczas maluje się nimi między innymi żółte linie na asfalcie, które informują o zmianach w organizacji ruchu. Stosuje się je także do malowania pachołków, które odgradzają miejsce prowadzenia prac - widoczne z daleka ostrzegają przed możliwością kolizji, czy wypadku.

 

Fluorescencja wewnątrz pomieszczeń

Lakiery fluorescencyjne wpływają na bezpieczeństwo, jednak ich cechy bardzo chętnie są wykorzystywane także w dekoracji. Coraz częściej można spotkać je wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych i użytkowych. Bardzo powszechnie wykorzystywane są do dekoracji pokojów młodzieżowych. Sięgają po nie osoby lubiące nowoczesne i bardzo wyraziste aranżacje wnętrz. Dzięki zróżnicowanej kolorystyce i możliwości stosowania farb na niemal każdej powierzchni uzyskiwane są niesamowite efekty. Farby świecące użyte do malowania stolarki okiennej, schodów, czy wzorów na ścianie, stworzą niecodzienny wygląd pomieszczenia. Można nimi pokryć także meble, czy przedmioty codziennego użytku. Fluorescencyjne właściwości farb często wykorzystywane są w połączeniu z lampami ultrafioletowymi. To zestawienie można spotkać powszechnie w dyskotekach, czy klubach. Nietuzinkowe wzory świecące intensywnymi barwami mogą przyprawić o zawrót głowy, zwłaszcza gdy doda się do tego głośną muzykę. Farby fluorescencyjne niejednokrotnie stanowią także ozdobę ścian i konstrukcji w galeriach handlowych.

 

Świecące dekoracje artystyczne

Kreatywni artyści już nie raz udowodnili, że do przekazania własnych wizji są w stanie użyć niemal każdego materiału, czy przedmiotu. Nic dziwnego, że z chęcią sięgają także po farby świecące. Z ich pomocą można tworzyć nietuzinkowe projekty i wizualizacje. Używane są do malowania murali i szeroko pojętej miejskiej sztuki. Dzięki ich zastosowaniu osiąga się nowoczesną sztukę, którą można podziwiać o różnych porach dnia. Często spotykane są dzieła, które posiadają dwa warianty prezentacji. W świetle dziennym prezentacja może mieć wygląd tradycyjnego obrazu, czy rzeźby. Tymczasem po zapaleniu lamp ultrafioletowych, otrzymuje całkiem nowy wygląd i osiąga inne znaczenie. Taki efekt dają bezbarwne farby świecące w UV. Nakładane są na możliwie najjaśniejszą powierzchnię, która nie pochłania światła. Przy świetle dziennym nie da się ich rozróżnić od lakieru bezbarwnego. Dopiero noc i promienie lamp ultrafioletowych uwalniają bogactwo mocnych, wyrazistych kolorów.

 

Reklama

Świecące farby tak bardzo przykuwają ludzki wzrok, że niemal natychmiast zostały wykorzystane do reklamy. Obecnie są tak wygodne w użyciu, że ich zastosowanie ograniczone jest wyłącznie wyobraźnią. Już samo pomalowanie obramowania wokół wejścia do klubu, czy restauracji, stanie się widoczną z dużej odległości reklamą. Z pomocą przychodzi także druk cyfrowy, który pozwala tworzyć bardzo szczegółowe i dokładne wzory. Dzięki zastosowaniu dobrej jakości farb można drukować banery reklamowe, które będą świeciły zarówno w dzień, jak i nocą. Z łatwością można wykonać także szyldy. W reklamie przyjęły się także farby fluorescencyjne, które umożliwiają malowanie tkanin. Dzięki nim tworzone są nadruki na koszulkach reklamowych, czy innych elementach ubioru. Wykorzystywane w tym celu farby są nieszkodliwe dla skóry, dlatego ubrania są bezpieczne dla naszego ciała.

 

Gdzie kupić farbę fluorescencyjną?

Jak widać, farby fluorescencyjne mają bardzo szerokie zastosowanie. Niezależnie od tego, w jakim celu chcemy ich użyć, warto sięgnąć po produkty od sprawdzonego i w pełni profesjonalnego producenta. Do takich należy SPLinx, który jest wiodącym producentem i dystrybutorem farb specjalnych, w tym fluorescencyjnych. Specjaliści SPLinx nie obawiają się wyzwań i poza oferowanymi produktami są w stanie stworzyć mieszanki na specjalne życzenie klienta. Wszystko doprawione ogromną dawką pasji i wiedzy, zdobytej wieloletnim doświadczeniem.

Czytaj również: Farba do pomieszczeń użyteczności publicznej, o podwyższonym standardzie higienicznym

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19123 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 204

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >