Fotowoltaika – jak uzyskać niezależność energetyczną?

Fotowoltaika – jak uzyskać niezależność energetyczną?

Panele fotowoltaiczne to popularne zjawisko nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, nie tylko w dużych miastach, ale także w okolicznych wsiach czy polach uprawnych. Coraz częściej, ludzie zastanawiają się nad tym, co będzie jutro i w jakim środowisku będą żyli. Fotowoltaika to zdecydowanie ekologiczne oraz innowacyjne rozwiązanie! Z tego właśnie powodu powstało zapotrzebowanie na własną produkcję energii odnawialnej. Panele fotowoltaiczne można zamontować na dachu bądź umiejscowić na własnym gruncie. Druga opcja określana jest jako farma fotowoltaiczna. Zastanawiasz się nad niezależnością energetyczną? Postaw na instalację fotowoltaiczną! Łatwy i szybki montaż przez profesjonalne firmy, a koszty na inwestycję z możliwych dofinansowań – to się nazywa praktyczna metoda. Czytaj dalej

 

Typy paneli fotowoltaicznych

Fotowoltaika instalowana jest poprzez różnego rodzaju typy paneli fotowoltaicznych. Każdy, kto decyduje się na ich montaż, może wybrać spośród paneli:

 

  • monokrystalicznych,
  • polikrystalicznych,
  • cienkowarstwowych,
  • wykonanych z perowskitów.

 

Fotowoltaika – jak uzyskać niezależność energetyczną?Fot.  unsplash.com

Czytaj również: Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej i odliczyć VAT za zakup paneli fotowoltaicznych?

 

Każdy rodzaj paneli fotowoltaicznych charakteryzuje się przede wszystkim poziomem sprawności. Najczęściej wybierana są panele monokrystaliczne. Ich poziom sprawności i wydajności jest bardzo wysoki. Wykonane są z kryształu krzemu. Natomiast drugi najczęściej wybierany typ do uzyskania niezależności energetycznej to panele polikrystaliczne.

 

Warunki uzyskania niezależności energetycznej

Ilość wytwarzanej energii z paneli fotowoltaicznej zależy od:

 

  • kąta nachylenia paneli fotowoltaicznych,
  • umiejscowienia paneli słonecznych,
  • kierunku ułożenia paneli względem światła,
  • poziomu zacienienia,
  • rodzaju paneli fotowoltaicznych.

 

Kolektory słoneczne wytwarzające prąd działają przez cały rok. Natomiast, aby uzyskać niezależność energetyczną należy wziąć pod uwagę wszystkie wymienione wytyczne. Co więcej, optymalny kąt nachylenia solarów musi wynosić między 30 a 35 stopni.

 

Dofinansowanie paneli fotowoltaicznych

Obecnie jest wiele programów wspierających całą społeczność w założeniu instalacji fotowoltaicznejDofinansowania fotowoltaiki są podzielona na osoby prywatne, firmy oraz rolników posiadających swoje pola. Wyróżnia się takie pomoce jak:

 

  • Program Mój Prąd – obecnie jest już 4 edycja tego programu, dofinansowanie kierowane jest do osób fizycznych i obejmuje zakup oraz montaż paneli fotowoltaicznych o mocy od 2 kW do 10 kW na kwotę do 50% wszystkich kosztów instalacji fotowoltaicznej,
  • Program Czyste Powietrze – dofinansowanie to może złożyć każda osoba prywatna w dowolnym czasie, zasady są takie same jak w programie Mój Prąd,
  • Program Stop Smog – dofinansowanie fotowoltaiki skierowane jest do osób zamieszkujących strefy objęte uchwałą antysmogową,
  • Program Energia Plus dotyczy tylko i wyłącznie inwestycji dla różnych przedsiębiorstw,
  • Program Agroenergia – z tego dofinansowania mogą skorzystać rolnicy, który chcą w swoich gospodarstwach rolnych zamontować panele fotowoltaiczne o mocy do 50 kW.

 

Fotowoltaika na Dolnym Śląsku

Jeśli mieszkasz w województwie dolnośląskim, zdecydowanie warto zdecydować się na montaż paneli fotowoltaicznych. Teren ten jest bardzo nasłoneczniony i sprzyja pozyskiwaniu energii odnawialnej. Panele słoneczne we Wrocławiu pozwolą na uzyskanie niezależności energetycznej oraz zmniejszenie miesięcznych opłat.

 

Dlaczego warto uzyskać niezależność energetyczną?

Niezależność energetyczna pozwala na ciągłość przepływu prądu ze względu na posiadanie własnego źródła energii odnawialnej. Co więcej, obecnie wysokie rachunki za prąd zdecydowanie stresują wszystkich mieszkańców. Możesz wyjść temu naprzeciw i zmniejszyć swoje miesięczne koszty utrzymania. Dodatkowo panele słoneczne to ekologiczny sposób, który sprzyja środowisku.

 

Czytaj również: Jakie lampy do sypialni wybrać?

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19233 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 212

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >