Fundamenty – lista artykułów

Izolacja termiczna i przeciwwilgociowa piwnic - jak wykonać skuteczną termoizolację fundamentu?

Dużo budowanych domów jest niepodpiwniczonych, kiedy już jednak decydujemy się na budowanie piwnicy, coraz częściej ma ona pełnić rolę domowej siłowni, sauny lub miejsca do gry w bilard. Piwnica pełniąca taką funkcję powinna być ciepła i sucha. Warto ponieść dodatkowe koszty, ponieważ piwnica rekompensuje brak strychu i potrafi zastąpić składzik lub rupieciarnię. Musi jednak mieć prawidłowo wykonaną izolację termiczną i przeciwwilgociową. Istnieją różne metody hydro- i termoizolacji, jednak najkorzystniejsze efekty daje izolacja obwodowa.

Fundamenty - rodzaje i skuteczna formy ochrony

Fundamenty są najważniejszą, chociaż tak naprawdę najmniej widoczną, częścią budynku. To właśnie od nich zależy trwałość i bezpieczeństwo całej konstrukcji. Źle postawione fundamenty mogą być przyczyną uszkodzenia struktury całości, a nawet prowadzić do katastrofy budowlanej. Wznoszenie fundamentu to kluczowy etap budowy domu, dlatego do jego wykonania i zabezpieczenia należy podchodzić z największą starannością.

Jak wykonać fundament w domku jednorodzinnym?

Na fundamentach spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo i trwałość konstrukcji całego domu. To prawda znana nie od dziś. Podobnie jak fakt, że po ukończeniu inwestycji wprowadzenie jakichkolwiek poprawek jest niemożliwe.

Jak fachowo izolować cokół fundamentowy?

Ze względu na położenie w przyziemiu cokół uchodzi za jeden z trudniejszych do ocieplenia elementów budynku. Jakich zasad przestrzegać i jak dobrać materiały, aby stworzyć trwałą warstwę izolacji w tej strefie?

Materiały budowlane dedykowane fundamentom i piwnicom

Ściany fundamentowe i piwniczne należą do kluczowych elementów konstrukcyjnych budynku. Ze względu na funkcję, jaką pełnią, jak też wymagającą lokalizację, muszą być nie tylko poprawnie zaprojektowane i zbudowane z najwyższą starannością, ale również wykonane z wysokiej jakości materiałów o odpowiednich parametrach technicznych. Na co zwrócić uwagę, wybierając bloczki do wznoszenia ścian fundamentowych i piwnicznych?

Wykonanie szalunku z płyt mfp®

Płyta szalunkowa mfp® przeznaczona jest do konstruowania szalunków wielokrotnego użytku. Szczególnie dobrze zdaje egzamin wszędzie tam, gdzie istotne jest osiągniecie idealnie gładkiej oraz dużej powierzchni betonu. Płyta pozwala na kilkakrotne powtarzanie odlewów o tym samym, nawet bardzo skomplikowanym kształcie, co oznacza oszczędność środków i czasu.

Wytrzymały na obciążenia mechaniczne, odporny na działanie wody taki jest niebieski styropian do fundamentów

Największy producent styropianu w Polsce, wprowadza na rynek płyty styropianowe do fundamentów w kolorze niebieskim. Płyty wyprodukowane zostały z wyselekcjonowanego surowca o wyjątkowych właściwościach hydrofobowych i wytrzymałościowych. Charakteryzują się parametrami spełniającymi wymagania nowoczesnej izolacji termicznej. Nowe, niebieskie płyty do fundamentów mogą być stosowane w ekstremalnych warunkach typowych dla obszarów podziemnych stref budynków: wysokiej wilgotności połączonej ze zmiennymi temperaturami i dużym obciążeniem mechanicznym.

Jak prawidłowo zabezpieczyć fundamenty przed wilgocią, mając na względzie typ budynku i rodzaj gleby

O tym, że konieczne jest zabezpieczenie fundamentów przed szkodliwym działaniem wody i wilgoci, wie każdy. Nie każdy jednak ma świadomość, jak dużo zależy od rodzaju zastosowanej hydroizolacji. Okazuje się, że aby zapewnić skuteczną ochronę, izolację bitumiczną należy dobrać do typu budynku, rodzaju i stopnia nasiąkliwości gleby oraz poziomu występowania wód gruntowych.

Od osiadania do stabilizacji

Zarówno jednorodzinne domy, jak i apartamentowce czy obiekty handlowe, może spotkać problem osiadania budynku. Nasza czujność na etapie konstrukcyjnym do pewnego stopnia zminimalizuje ryzyko, jednak nie wykluczy go całkowicie. Na część czynników mamy bowiem wpływ, a inne pozostają poza naszą kontrolą. Możemy zadbać o rozpoznanie warunków gruntowych, podczas gdy nie przewidzimy pojawienia się w pobliżu obiektu za 10 lat ruchliwej autostrady. Na co zwracać uwagę i jak sobie poradzić, gdy sytuacja spotka stawianą przez nas nieruchomość?

Pieniądze leżą w ziemi - ile kosztują wykopy pod fundamenty?

Fundamenty są podstawą domu, chociaż nie widać ich w finałowym efekcie, to one gwarantują nam bezpieczeństwo i długowieczność budynku. Dlatego na tym etapie nie warto oszczędzać, jakiekolwiek błędy i niedopatrzenia mogą być fatalne w skutkach i trudne do naprawienia. Nie oznacza to jednak, że mamy wydawać miliony. Warto zachować zdrowy rozsądek i wszystko zaplanować.


Stron: 7 ▾ Skocz do strony
◂  1 2 3 4  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19158 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 214

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >