GUS poinformuje o zmianach cen nieruchomości

GUS poinformuje o zmianach cen nieruchomości

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o gospodarce nieruchomościami. Dzięki temu GUS rozpocznie publikację wskaźników zmian cen nieruchomości.

 

Ceny nieruchomości są niezwykle istotne nie tylko dla osób związanych z branżą, ale także dla całej gospodarki. Nie dziwi więc fakt, iż prezes GUS upoważniony został do ogłoszenia wskaźników zmian cen nieruchomości zapisami ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Na niewiele się to jednak zdało, gdyż przez kilkanaście lat nie mogliśmy doczekać się realizacji tego zapisu w praktyce. Nasz kraj ponadto zobowiązany został do przekazywania Eurostatowi (europejski urząd statystyczny) kwartalnych wskaźników zmian cen dla lokali mieszkalnych. Od 2014 r. publikuje on indeksy cen nieruchomości mieszkalnych w krajach Unii w rozbiciu na rynek wtórny i pierwotny, które mają na celu pomóc Komisji Europejskiej analizować nierównowagi makroekonomiczne. W tabelach porównawczych dane dla Polski (jako jedynego kraju) do tej pory były jednak utajniane.        

 

Czytaj również: Stadion Miejski w Tychach już otwarty

 

Brak wskaźnika cen nieruchomości sprawiał także, iż przez lata jako wzorzec waloryzacji zobowiązań i należności uczestników rynku nieruchomości stosowany był wskaźnik inflacji. Ten „zastępczy” sposób nie spełniał swojej roli, gdyż zupełnie nie odzwierciedlał dynamicznych zmian zachodzących w ostatnich latach na rynku nieruchomości.

 

 

Czytaj również: Osiedle Klasyków w nowej odsłonie

 

Nowelizacja ustawy wreszcie doprowadzi do zmiany tej absurdalnej sytuacji.  Wskaźniki zmian cen nieruchomości będą ogłaszane przez GUS odrębnie dla każdego województwa nie później niż w ciągu 4 miesięcy od zakończenia kwartału, którego dotyczą. Waloryzacja zobowiązań i należności obywateli obliczana na ich podstawie będzie zatem powiązana już bezpośrednio z sytuacją na rynku nieruchomości, a nie z poziomem inflacji.

 

Aby wyliczać wskaźnik zmiany cen konieczne jest efektywne zbieranie danych o rynku nieruchomości. W tym celu nowelizacja wprowadza także zmianę dotyczącą wyciągów z operatów szacunkowych, które rzeczoznawcy majątkowi przekazują organom starostwom powiatowym. Mają one być przekazywane w formie elektronicznej przez ePUAP w ciągu 2 miesięcy (obecnie 3 miesiące) według określonego wzoru.

 

Większość nowych regulacji wejdzie w życie po upływie 90 dni od dnia ogłoszenia.

Źródło: emmerson / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19129 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 263

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >