Grzejniki konwektorowe, płytowe, żeberkowe, a może ozdobne? Które wybrać i jak je podłączyć?

Grzejniki konwektorowe, płytowe, żeberkowe, a może ozdobne? Które wybrać i jak je podłączyć?

Każdy, kto planuje wymianę lub zakup nowych grzejników, wie, że nie jest to zadanie łatwe.

Grzejnikowy zawrót głowy
Model grzejnika należy dopasować do rodzaju instalacji jaką posiadamy w domu oraz charakteru i funkcji pomieszczeń. Budując nowy dom, już na początku prac instalacyjnych warto dokładnie określić rozmieszczenie wybranego sprzętu grzewczego.

- Optymalną cyrkulację powietrza zapewnia mocowanie pod parapetem, albo w pobliżu drzwi – czyli tam gdzie straty ciepła są największe - wyjaśnia Andrzej Durda, z firmy TECE, producenta instalacji sanitarnych i grzewczych - Jeśli kaloryfer ma znaleźć się na jednej ze ścian pozbawionej okna, powinniśmy nad nim umieścić dodatkową osłonę. Dzięki temu powietrze będzie się przemieszczać do wnętrza pomieszczenia, a na ścianie nie powstaną czarne i nieestetyczne smugi. Pozostaje jeszcze pytanie jaki grzejnik kupić?

Gorący temat
Jednym z najczęściej wybieranych modeli na rynku są grzejniki płytowo- konwektorowe. Można je stosować w każdym pomieszczeniu,
są wydajne, a dodatkowo szybko nagrzewają pomieszczenia np. po obniżeniu temperatury na noc.


Drugą grupą są grzejniki żeberkowe np. żeliwne bądź aluminiowe. Nowoczesne modele w niewielkim stopniu przypominają te znane sprzed kilkudziesięciu lat. Ich podstawową zaletą jest wysoka odporność na działanie korozji. Niestety, tych aluminiowych nie można łączyć z instalacją miedzianą, a żeliwne są dość ciężkie, dlatego lepiej nie montować ich na słabych ścianach.


Grzejniki konwektorowe – oddające ciepło wyłącznie przez konwekcję, powodującą silny ruch powietrza - najlepiej instalować w kanałach pod oknami lub przeszklonymi ścianami. Dzięki temu w miejscach tych utworzy się swego rodzaju kurtyna cieplna, zapewniająca optymalny komfort cieplny w pomieszczeniu.
Na rynku dostępne są także grzejniki ozdobne – przeznaczone głównie do łazienek, ale także przedpokoi. Oprócz funkcji dekoratorskich znakomicie uzupełniają system ogrzewania i mają wiele zalet praktycznych – można na nich suszyć np. ręczniki.

Podłączenie z góry czy z boku?

Sposób podłączenia grzejników zależy od rodzaju rur zastosowanych do budowy instalacji oraz tego jak zostały poprowadzone – w podłodze czy
w ścianie.


- Precyzyjne podłączenie zdecydowanie najłatwiej wykonać, przy użyciu rur wielowarstwowych np. TECEflex – dodaje Andrzej Durda – Są bardzo łatwe w montażu i można je wyginać bez obawy, że pękną. Najbardziej estetyczne jest podłączenie boczne. W tym wypadku nie ma potrzeby przycinania posadzki, a rury są najmniej widoczne.


Możemy także zdecydować się na zastosowanie specjalnych zestawów i zaworów odcinających umożliwiających łatwy demontaż grzejnika bez konieczności opróżniania instalacji np. w trakcie sezonowych i gruntownych porządków w domu.

Źródło: inPlus PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 16315 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 245

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >