Gwałtowne ulewy i susze, jakie rozwiązania stosują ekologiczne miasta

Gwałtowne ulewy i susze, jakie rozwiązania stosują ekologiczne miasta

Ilość wody przypadająca na jednego mieszkańca Polski jest 2,5 razy mniejsza od europejskiej średniej. W wyniku zmian klimatu coraz więcej miast może mieć problemy z zaopatrzeniem w wodę, ale również z powodziami. Jak temu zapobiegać? Można wprowadzić w życie koncepcję miasta-gąbki, które magazynuje wodę zamiast odprowadzać ją na zewnątrz. Czytaj dalej

 

Promowanie dobrych praktyk polskich miast w dziedzinie zrównoważonego rozwoju jest jednym z celów projektu ECO-MIASTO organizowanego przez Ambasadę Francji w Polsce i Centrum UNEP/GRID-Warszawa.


Na terenie miast obieg wody w przyrodzie może zostać zaburzony. Woda deszczowa powinna wsiąkać w ziemię i zostać w naturalny sposób przefiltrowana przez glebę, a następnie zasilić zasoby wód podziemnych. Często jednak tak się nie dzieje, ponieważ betonowe chodniki, ulice i parkingi uniemożliwiają ten proces. Podczas opadów deszczu woda trafia wtedy bezpośrednio do kanalizacji deszczowej.


Gwałtowne ulewy i susze jakie rozwiązania stosują ekologiczne miasta

 

Czytaj również: Automatyczne odcięcie dopływu wody - systemy do oszczędzania wody w budynkach

 

Coraz więcej samorządów zdaje sobie jednak sprawę z problemów związanych ze zmianą klimatu: z jednej strony miasta borykają się z suszami i zwiększonym zapotrzebowaniem na wodę w okresie upałów, a z drugiej strony częstsze stają się gwałtowne ulewy, podczas których miejskie systemy nie radzą sobie z wystarczająco szybkim odprowadzaniem wody. To z kolei prowadzi do występowania lokalnych podtopień.

 

Odpowiedzią na te problemy jest koncepcja miasta-gąbki, które zatrzymuje wodę, a następnie powoli ją oddaje. Wiele metropolii stara się w ten sposób kształtować swoją gospodarkę wodną.

 

Mniej betonu, więcej zieleni

Współczesne miasta w znacznym stopniu pokryte są powierzchniami nieprzepuszczającymi wody. W wielu przypadkach można to łatwo zmienić: przykładowo parking wyłożony kratownicami betonowymi, przepuszczającymi wodę, jest pod tym względem o wiele lepszy od parkingu z betonowych płyt. Podobnie szczelnie zabetonowane place mogą zostać zastąpione przez tereny zielone, które nie tylko wchłaniają wodę, lecz także pozwalają obniżyć temperaturę otoczenia. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w letnie upały.


Gwałtowne ulewy i susze jakie rozwiązania stosują ekologiczne miasta

Ogrody deszczowe

Wyjątkowe rozwiązanie w dziedzinie gospodarki wodnej stanowią ogrody deszczowe. Charakterystyczne dla nich są rośliny hydrofitowe, które przechwytują i zatrzymują szkodliwe substancje z wód opadowych. Oznacza to, że ogród deszczowy nie tylko magazynuje wodę, lecz także ją oczyszcza. Takie instalacje powstały m.in. w Gdyni, która zachęca mieszkańców do tworzenia własnych ogrodów deszczowych i przekazuje do 10 tys. zł dofinansowania na ten cel.

 

Zielone dachy

Retencjonowaniu wody sprzyjają również zielone dachy. Roślinnością mogą być pokryte budynki czy nawet wiaty przystankowe. Takie rozwiązanie zastosowano niedawno w Radomiu.

 

W Singapurze rozpoczęto zaś testowanie zielonych dachów na… miejskich autobusach. Władze sprawdzają, czy pozwoli to zmniejszyć zużycie energii do klimatyzowania pojazdów. W przypadku budynków zielone dachy umożliwiają bowiem obniżenie temperatury panującej wewnątrz.

 

Czytaj również: Budownictwo modułowe to budownictwo obarczone ograniczeniami? Fakt czy mit?

 

Gwałtowne ulewy i susze jakie rozwiązania stosują ekologiczne miasta


Źródło: Constans PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Transport ponad gabarytowy Liczba postów: 308 Grupa: Firmy budow... Transport to jedna sprawa, ale pozostaje jeszcze właściwe rozliczenie transakcji, szczególnie jeżeli handel odbywa się z krajami uchodzącymi za egzotyczne. Osta...
  • Fotowoltaika - wybieramy panele fotowoltaiczne Liczba postów: 26 Grupa: Budowa i re... Instalacje odnawialnych źródeł energii, do których należą panele fotowoltaiczne, cieszą się popularnością, ze względu na swoją ekologiczność i korzystanie ze źr...
  • Budowa maszyn Liczba postów: 267 Grupa: Firmy budow... Zależy także o jakie dokładnie maszyny chodzi. Ja niedawno zamówiłem wciskarki oraz młoty hydrauliczne od firmy www.kdm.net.pl . Wyróżniają się bardzo dobrym wy...
  • meble Liczba postów: 29 Grupa: Firmy budow... Ja również wszystkie meble od mieszkania zamawiałem przez internet bo jest tak po prostu wygodniej ;) Ja z kolei korzystałem z usług firmy https://kosmebels.pl/...
  • Profile okienne jakie wybrać Liczba postów: 2 Grupa: Moja budowa super temat

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18126 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 179

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >