Hiacynt wschodni (Hyacinthus orientalis) - bylina o intensywnym, przyjemnym zapachu

Hiacynt wschodni (Hyacinthus orientalis) - bylina o intensywnym, przyjemnym zapachu

Wczesnowiosenna bulwiasta bylina z rodziny szparagowatych o pięknych, intensywnie pachnących kwiatach dorastająca do 40 cm wysokości. Gęsto upakowane na szycie pędu różowe, czerwone, fioletowe, białe, niebieskie, kremowo-żółte lub białe kwiatostany zakwitają IV-V. Rurkowodzwonkowate kwiaty o długości 20-35 mm zebrane w grona, wyrastają spomiędzy 4-6 błyszczących, wąskich lancetowatych liści odziomkowych. Czytaj dalej

 

Uprawa:

Hiacynty najlepiej udają się na próchnicznym, przepuszczalnym, żyznym podłożu i umiarkowanie wilgotnym. Byliana preferuje dobrze nasłonecznione miejsca.  Cebule nacięte ostrym nożem 2-3 razy wysadza się jesienią na głebokość ok 10 - 15 cm, co 15-20 cm. (nacinanie stymuluje powstawanie kolejnych małych cebulek).  Przenoszenie w inne miejsca najlepiej przeprowadzać, w lecie, kiedy roślina jest nieaktywna. Hiacynt nie wymaga przycinania ani specjalnej pielegnacji z wyjątkiem podlewania w okresie suszy.  Po zakonczonym kwitnieniu należy usunącć przekwitłe kwiaty pozostawiając trzony kwiatostanów, które wraz z liśćmi powinny naturalnie uschnąć. Cebule w pojemnikach należy późną jesienią osłonić, ponieważ podczas silnych mrozów mogą przemarznąć.

 

Hiacynt wschodni (Hyacinthus Orientalis) - bylina o intensywnym przyjemnym zapachuHiacynt "Ostara" o niebieskofioletowych kwiatach

 

Czytaj również: Kwiaty cebulowe - posadźmy ich dużo tej jesieni będą wiosną pierwszym pokarmem pszczół

 

Zastosowanie:

Wiosną pachnące hiacynty ożywiają ogród kolorami, doskonale sprawdzą się na rabatach bylinowych jako obrzeża, ale najładniej wyglądają posadzone w małych grupkach. Bardzo dobrze komponują się z narcyzami.  Można też wysadzać je w pojemnikach na patia, balkony i tarasy oraz parapety okienne.  W doniczkach w mieszkaniu będą piękną dekoracją wnętrza od Bożego Narodzenia do Wilekanocy.

 

Hiacynt wschodni (Hyacinthus Orientalis) - bylina o intensywnym przyjemnym zapachu

 

Czytaj również: Kwiaty w ogrodzie - 5 ważnych powodów, dla których warto je uprawiać

 

Pielęgnacja:

Hiacynt jest raczej odporny na choroby,  ale zakażone cebule węgorkiem niszczykiem spowodują powstawanie jasnych pasów na liściach oraz ich zwijanie i deformację podobnie jak kwiatów. Takie cebule należy zniszczyć.  Hiacynt jest ulubieńcem ślimaków.  Doniczkowe rośliny nie znoszą przelania i czasami są zaatakowane przez miękką zgniliznę cebul. Kwiaty wtedy nie rozwijają się, a kwiatostany załamują się tuz nad ziemią jeszcze przed zakwitnięciem. 

 

Hiacynt wschodni (Hyacinthus Orientalis) - bylina o intensywnym przyjemnym zapachu

 

 Odmiany hiacyntów można kupić w różnych kolorach. Co roku pojawiają się nowe odmiany i odcienie. Najbardziej popularna odmiana Hyacinthus orientalis, której duża cebula wydaje pojedyńczy, intensywnie pachnący kłos o długości 10-15 cm z gęsto ustawionymi, drobnymi, dzwonkowatymi kwiatami.

 

Hyacinthus orientalis albulus jest drobniejszy i tworzy 2 - 3 kłosy o długości 15 cm i są one cieńsze, z mniej licznymi lużniej osadzonymi ale intensywniej pachnącymi kwiatami w kolorze białym, różowym, lub niebieskim.  W gruncie zakwita nieco wcześniej niż Hyacinthus orientalis. 

 

Jak ponownie wykorzystać przekwitłe cebulki?

Kiedy hiacynt przekwitnie nalezy usunąć kwiaty pozostawiając oś kwiatostanu. Roślnę podlewa się nadal do momentu aż uschną liście, wtedy przesusza się ziemię i wyjmuje cebulę, z której usuwa się korzenie i łuski, następnie przechowuje w chłodnym suchym miejscu do jesieni. Jesienią przesadza się je do ziemi najlepiej kompostowej. 

 


Źródło: budnet.pl
Autor: K.K

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19154 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 192

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >